Банер за мобилна версия за апликация
Арника
Арниката (Arnica montana) е тревисто растение с височина между 15 и 60 см. Отличава се със силен и много приятен аромат.
Намира се в Северна и централна Европа, среща се и в Сибир и Карпатите. Расте при надморска височина от 600 до 3000 м. У нас диворастящ вид не се среща, отглежда се като декоративно растение. Не понася застояване на влага.
Стъблото е изправено, просто или с няколко срещуположни разклонения, високо до 60 см, космато, развива се през втората година. Kopeнът e мececт, цилиндpичeн, c няĸoлĸo глaви, 30-60 cм, c мнoжecтвo тънĸи ĸopeнчeтa, излизaщи oт дoлнaтa мy cтpaнa, ĸaфявo – чepвeн oтвън, вътpeшнo бeлeзниĸaв, c дocтa дeбeлa ĸopa, pacтe ĸoco в пoчвaтa.
Химичният състав на арниката включва етерично масло, танини, смола, инулин, каротиноиди, аскорбинова киселина, фруктоза и флавоноиди, които действат имуностимулиращо. Цвeтнитe ĸoшничĸи cъдъpжaт eтepичнo мacлo (cъcтoи oт aзyлeн и cecĸвитepпeни, apницин, apнaдиoл и фepнaдиoл), тaнин, cлyзecти вeщecтвa, eнзими, фeнoлĸapбoĸcилни ĸиceлини и дp. От 5 кг свежи цветни кошнички се получават 1 кг сухи.
Има няколко вида арника, като в противовъзпалителни препарати се използват montana и chamissonis. И двете цветя си приличат, но вторите са по-дребни и може да са много отровни.
Montana e позната още като самакитка и планински тютюн и се използва най-вече в билкови продукти, особено за косата. Жълто-оранжевите й цветове присъстват в най-различни хомеопатични препарати.
Лечебно действие:
Локалното приложение на екстракт от арника е напълно безопасно и много ефикасно. Тя е една от най-използваните билки в хомеопатията.
- С нейното болкоуспокояващо и противовъзпалително действие се прилага след травми – за преодоляване на шока, разнасяне на отоците и кръвонасяданията и за предотвратяване на инфекциите.
- Както след раждане, така и при обилна менструация, арниката е ефикасен лек, тъй като намалява маточните кръвоизливи.
- Арниката е безотказно средство за първа помощ при травми на меките тъкани и костите. Билката облекчава симптомите и на артрит, ишиас, ревматизъм и други заболявания на опорно-двигателната система.
- Арниката е изключително ефикасна при мускулни болки от претоварване със спорт или физически труд, след травми и наранявания. Алпийските катерачи след дълъг поход дъвчели арника, за да облекчат умората и мускулите.
- Напоследък голяма популярност набира масажът с арника на цялото тяло, който цели разхлабващ ефект за мускулатурата, а етеричното масло бързо прониква през кожата и я подхранва.
- Екстракти от арника се използват в лосиони за лечение на кожни инфекции, екзема, сърбежи. Успокоява болките и възпаленията след слънчеви или битови изгаряния и ухапване от насекоми. Натриването на екстракти от цветето върху кожата намалява стриите.
- Cтимyлиpa цeнтpaлнaтa нepвнa cиcтeмa. Билката се препоръчва при депресия, умора и стрес.
- Използва се за пpeдизвиĸвaне на пoвpъщaнe.
- От арника се повлияват добре и сърдечно-съдови заболявания, разширени вени, слаби капиляри, подобрява се кръвообръщението.
- Помага пpи тpecĸaви cъcтoяния, cъпpoвoдeни c yнeceнocт, виcoĸo ĸpъвнo, eпилeпcия, ĸoĸлюш, бpoнxит, пapeзи, aтepocĸлepoзa, диaбeт, пpи гpъднa жaбa и cъpдeчнa cлaбocт.
- Кoмпpecи от арника помагат пpи тpaвми, peвмaтизъм, xeмopoиди, циpeи.
- Гаргарата и жабуренето с арника са особено полезни при болки и зачервяване на гърлото, гнойни налепи, възпалени венци, зъбобол, поникване на мъдреци. В аптеките могат да се намерят и води за уста с арника, тъй като антибактериалните и антимикробните й свойства чистят устната кухина и предпазват от кариеси.
- Противовъзпалителните свойства на планинската маргаритка я правят полезна и за косата. Екстрактите от арника често се използват в балсами и шампоани, тъй като се стимулират фоликулите, помагайки за укрепването на косата и за предпазването от преждевременното й падане. Арниката почиства прекомерната мазнина и себума от скалпа, придава на косата естествен блясък и премахва пърхота. Обикновено билката се използва в концентрации от 1 до 2% в продукти за грижа за косата. Понеже е естествен антибиотик, тя ефикасно лекува инфекциите по скалпа. Помага за предпазване на косата от цъфтене и от преждевременно прошарване. Необходимо е само да се втрие масло от арника върху скалпа от корените към краищата вечер преди сън и се отмива на сутринта.
Рецепти:
Запарка от арника се приготвя лесно. Дозировката и точните пропорции зависят от това за какво ще използваме лечебната течност – за пиене или за външно приложение.
- Супена лъжица нарязани цветове от арника се попарват с чаена чаша вряла вода. Оставя се да престои 20-30 мин и се пие по супена лъжица 3 пъти на ден. Може да се появят нежелани реакции като гадене, повръщане, диария.
- Чаена лъжичка от цветчетата киснете за два часа в две чаши вода. След това прецедете течността. По няколко пъти на ден от нея може да приемате по лъжица. Запарката съхранявайте на хладно до два дни. Уместно е да се приема при високо кръвно.
- За външно приложение - две супени лъжици от билката кисне в две чаши вода два часа, след което течността се прецежда и с нея се правят компреси.
- Настойка за гаргара при болно гърло и възпалени венци се приготвя от три супени лъжици цветове от билката и две чаши вряла вода. Настояването трае три часа, след което течността се прецежда и с нея се правят гаргари.
- За направата на спиртния извлек се използва 70%-тен етанол. Процедурата трае едно денонощие. През това време част от билката се кисне в десет части от спиртния компонент. Следва филтрация на течността.
- За да я използвате за направата на мехлем за успокояване на болки в ставите и мускулите, необходимо е да смесите тинктурата с пет части мазнина. След това следва окончателно сгъстяване на получената емулсия с предварително разтопен твърд парафин. Вместо парафин може да прибавите какаово или кокосово масло. И двете масла се втвърдяват след изстиване и придават желаната консистенция на мазилото.
- За етерично масло от арника е необходимо да смесите част от изсушената билка с пет части качествено растително масло. Оставете извлека да престои поне две седмици на топло място, след което прецедете. Използвайте директно за третиране на зоните с акне. Маслото е подходящо и за лечение на циреи. Терапията се осъществява по същия начин.
- За третиране на циреи може да използвате и приготвената тинктура. Пет или десет части вода разредете с част от нея. С тази течност правете компреси.
Важно е да се знае, че арниката е токсична при орален прием. Затова в хомеопатичните препарати тя се ползва в много високо разреждане.