Банер за мобилна версия за апликация

Ароматна кализия

Ароматната кализия (Callisia fragrans) е многогодишно цвете и принадлежи към семейство Commelinaceae. За негова родина се смята Мексико. Тя е непретенциозно, топлолюбиво, водолюбиво и слънцелюбиво цвете, което расте изправено.

Освен изправеното стъбло, което е месесто и достига на височина 70-80 см, развива и хоризонтални стъбла, подобни на лиани (ластуни). Листата на изправените стъбла са големи, ланцетовидни, достигат до 20-30 см дължина и ширина 4-6 см. По външен вид приличат на малка царевица.

Ластуните са многоколенни, достигат обща дължина над 100 см и са покрити с недоразвити листа. Накрая завършват с облистена розетка от листа - метличка. Макар и рядко, кализията цъфти с дребни под 1 см цветчета, събрани в метловидно съцветие. Те излъчват силен, нежен приятен аромат, наподобяващ момината сълза, откъдето идва и името на растението.  

 

Лечебно действие:

За лечебни цели се използват стъблото, ластуните и листата, както и сока от надземната част на цветето.

  • Сокът на ароматната кализия притежава способността да лекува много болести. Това му свойство се основава на наличието на биологично активни вещества от групата на флавоноидите и стероидите, на широката гама от витамини и микроелементи (желязо, хром и мед), които задържат развитието на раковите клетки.
  • Флавоноидите в сока на кализията са кварцетин и кемпферол, които намаляват крехкостта на кръвоносните съдове, действат диуретично и успокояващо, усилват действието на витамин С. Те притежават противовъзпалителни свойства, спомагат за зарастването на рани, изгаряния и различни травми, приети вътрешно спомагат за зарастването на язви на стомаха и дванайсетопръстника, имат жлъчегонно и противотуморно действие.
  • Кварцетинът има противоракова активност и е ефективен антиоксидант, диуретик и спазмолитик. Използва се при алергии, хеморагична диатеза, чупливост на капилярите, нефрит, ревматизъм, сърдечно-съдови, очни и дори инфекциозни заболявания.
  • Кемпферолът укрепва съдовете, действа тонизиращо, противовъзпалително, извежда от организма токсичните вещества и е ефективен диуретик. Прилага се при лечение на различни възпалителни процеси, при алергии и нарушения в работата на пикочоотделителната система.
  • Стероидите в състава на растенията се наричат фитостероиди. Те притежават естрогенна активност, а също така и антибактериални, антисклеротични и противотуморни свойства. Фитостероидите се използват при онкологични заболявания, а също така и при лечение на болести на простатата, еднокринната система и нарушения на обмяната на веществата.
  • Ароматната кализия е прочута като мощен биостимулатор, който подсилва имунната система.
  • Препаратите от това растение се използват при заболявания на стомашно- чревния канал, жлъчния мехур, бъбреците, при бронхиална астма, алергия.
  • Те успешно облекчават болките с различна локализация, премахват сърбежите, ускоряват зарастването на рани, изгаряния, измръзвания, травми и счупвания, лекуват дерматити, лишеи, екземи, язви, кисти.
  • Има много случаи на избавяне от алкохолна и никотинова зависимост с помощта на препарати от колизия.
  • Не са малко случаите на успешно лечение на тумори и рак с кализия.
  • Тя е особено ефективна при лечение на болести на ставите и гръбначния стълб, ревматизъм, артрит, артроза, радикулит, хемероиди, запек, гастрит, колит, екземи, алергии псороазис, очни заболявания, бронхиална астма, неврози, депресия, кисти, миома, безплодие и като помощно средство при лечението на диабет.

 

Рецепти:

Технологията за приготвянето на споменатите лечебни средства от кализия не изискват специална апаратура и приспособления и могат да се приготвят в домашни условия В зависимост от заболяването се използват различни части от растението (основно стебло, ластуни и листа) в различна концентация. 

При приготвянето на препарати от ароматна кализия не трябва да се използват метални съдове и прибори. Листата, стеблата и ластуните трябва да се режат с пластмасов нож, размачкват се в стъклени, порцеланови или пластмасови купички. За варене се използват емайлирани тенджери. При съприкосновение с метал се губят лечебните свойства на кализията. 

Маслен извлек: Използва се при лечение на кожни заболявания, артрити и всякакъв вид масаж. За приготвянето му се използва както сокът на кализията, така и на ситно нарязани стъбла, листа и ластуни.   

  1. 20-25 колена от ластуни кализия се надребняват и слагат в огнеупорен съд, заливат се с 1 л. слънчогледово олио и съдът се поставя в предварително затоплена до 40 градуса фурна. Задушава се около 8 часа, след което се прецежда през марля и се налива в съд от тъмно стъкло. Съхранява се на тъмно и студено място.
  2. Пресни листа, стъбла и ластуни се нарязват на ситно. С помощта на дървена лъжица се смачкват, за да се получи каша. Тя се пресова през марля, за да се отдели сока, който се смесва в съотношение 2:3 със слънчогледово или маслинено олио. Разбърква се до хомогенизиране и се остава се да престои на хладно и тъмно 3 седмици преди употреба.
  3. От стебло с дължина 10 см. и 2-3 листа с дължина над 20 см. се изтисква сока и се слага в стъклено тъмно шише в хладилник, а остатъците се заливат с 1.5 чаша зехтин. Оставят се да киснат 3 седмици и се прецеждат. Към готовия маслен извлек се прибавя половината от сока. Съхранява се на тъмно и студено място. Особено е подходящо за разтривка на болни стави през ден.   

Мехлем: Приготвя се на основата на детски крем, вазелин, свинска или друга животинска мас, краве масло. Използва се за лечение на натъртвания, измръзвания, трофическа язва, артрити, артрози, различни кожни заболявания, за разтривки при простудни заболявания.

  1. Свежо набраните листа, стъбла и ластуни се нарязват на ситно. Смачкват се на каша и към нея се прибавя детски крем, вазелин или чиста прясна свинска мас в съотношение 2:3. Двата компонента се разбъркват заедно и стриват до пълно хомогенизиране. Полученият мехлем се поставя в тъмна кутийка и се съхранява на прохладно място.
  2. От свежи листа и стъбла се изстисква сок по оказания по-горе намчин и се смесва с детски крем, вазелин или свинска мас в съотношение 1:3. Разбърква се и се съхранява на прохладно място.
  3. Предварително се изсушават листа от кализия. Подготвената суровина се стрива на прах и се смесва с крем, вазелин или мас в съотношение 1:1. Съхранява се в стъклен съд в хладилник.

Спиртни извлеци с различна концентрация се използват за прочистване на организма от токсини и шлаки, а също така за лечение на остеохондроза, травми на ставите, ударените места, следоперационни сраствания, полипи, миоми, фиброми, заболявания на дихателната система, включително туберкулоза и астма. За приготвяне на спиртен извлек се използва както цялото растение, така и ластуните му с кафеникаво-виолетов цвят, разделени на коленца.

Технологията на приготвянето им принципно е една и съща, може да се използва водка, ракия и медицински спирт. В зависимост от градусите на алкохола и количеството на растителната суровина извлекът може да стане по-концентриран или по-слаб. В зависимост от болестта променливи величини са количеството и концентрацията на спирта, количеството на кализията и режимът на лечението.

  1. От основното стъбло на кализията може да се приготвя спиртен извлек (4-5 коленца с 500 мл. силна ракия или 70 градусов спирт), който се използва само за разтривки при ставни болки и остеохондроза.
  2. Четири ластуна с по 15-20 коленца се нарязват и слагат в еднолитров буркан, който се допълва с водка или 40 градусов медицински спирт. Затваря се плътно и се оставя 30 дни на тъмно и хладно мясно, може и в хладилник. Препаратът е подходящ за разтривки.   
  3. Вземат се 12 узрели междуколенни възела (коленца) на ластун, нарязват се на ситно, поставят се в еднолитрова стъклена бутилка. Заливат се със 750 мл 40 градусов медицински спирт или водка. Бутилката се запушва и стои 14 дни на тъмно място при стайна температура, като всекидневно се разклаща. При правилно съхранение спиртът се оцветява в тъмно-зелено. След това се прецежда и се съхранява в тъмна бутилка на прохладно място.. Подходящ е за профилактика: 3 месечен прием, като 3 седмици се пие по 1 ч.л. извлек два пъти дневно, 40 мин. преди ядене, а една седмица се почива. Този извлек е подходящ и за лечение на бронхиална астма, като курса на лечение е 6 месечен: 3 седмици се по 1 ч.л. извлек три пъти дневно, 40 мин. преди ядене, а една се почива.
  4. Ако този извлек се направи по същия начин, но със 70 градусов спирт ще се получи извлек с мощно имунокоригиращо действие. 

При отварите от ароматната кализията, за разлика от запарките, се избягва продължителната термична обработка. Освен това при отварите се използват всички зелени части на растението: стъбла, ластуни, листа.

  • Отвара за лечение на запек. Две междувъзлия на ластун или два по-малки листа на кализия се нарязват ситно и се поставят в чист емайлиран съд. Заливат се с половин литър студена вода и се загряват до кипване, без да кипи. Снема се от огъня и се оставя в покой в продължение на 7 часа. Получената отвара се прецежда в тъмна стъклена бутилка и се съхранява на прохладно място. Употребява се по 1 с.л. 3 пъти дневно 40 мин. преди ядене. 

 

Вж. в сайта рецепти за лечение с Ароматна кализия на следните заболявания:

Рак на дебелото черво

Рак на правото черво

Остеоартрит

Артериална хипертония

Повишен холестерол

Псориазис

Спондилартрози