Банер за мобилна версия за апликация

Бенедиктински трън

Бенедиктински трън (Cnicus benedictus L.), известен у нас под името пресечка, е специално отглеждана и използвана за лечение на множество заболявания билка. У нас расте по сухи тревисти места из Южна България и по морето. Цъфти през юли-август.

Представлява висок трън с височина 30-50 см, дебело стъбло и назъбени копиевидни листа. Съцветията са завити във вид на фуния в горната част на стъблото и са покрити с мъх.

Според аналите билката притежавала извънредна сила на лекува много болести, включително и чума. Тя била отглеждана в манастирите и използвана от монасите за приготвяне на различни лекове. Именно използването на билката в борбата с чумата през Средновековието свързва името й с духовния водач по това време – Св.Бенедикт.

Пресечката съдържа лактони – кницин, артемизиифолин, салонитенолид, абсинтин и др.; тритерпеноиди – a-амиренон, a-амирин, а-амирин ацетат; лигнани – трахелогенин, артигенин, нотрахелозид; танини; флавоноиди; етерични масла; слузни вещества и др.

 

Лечебно действие:

  • Пресечката притежава свойството в малки дози да стимулира функцията на стомашно-чревния тракт. Възбужда апетита, засилва жлъчната секреция и подобрява храносмилането.
  • Използва се при световъртеж и главозамайване, засилва паметта и се явява ефикасен лек против глухота.
  • Предизвиква изпотяване, стимулира отделянето на урина и изхърлянето на бъбречни камъни.
  • В прясно състояние, счукана и наложена върху кожата лекува различни рани, пъпки и язви.
  • Използва се и при ухапвания от бясни кучета, влечуги, паяци и всякакви отровни животни.
  • Пресечката е популярно средство за увеличаване на млечната секреция при родилки. Обикновено се препоръчва употребата заедно с други билки като сминдух. Народната медицина препоръчва използването на билката и при различни хормонални смущения при жените, като средство, предизвикващо менструация и контрацептив.
  • Освен това се счита, че бенедиктинският трън премахва следродилната депресия и облекчава самоубийствените мисли. 
  • Лекува болести на дихателната система като бронхити, суха кашлица и др. и може да се употребява като потогонно средство при настинки. 

 

Начин на употреба:

  • Около 1 супена лъжица билка се запарва с 300 мл вряща вода. Престоява около 1 час. Пие се по 1 кафена чашка преди ядене 3 пъти на ден.
  • Бенедиктинският трън се приема под формата на тинктура за увеличаване на кърмата. Дозата е 10-20 капки от 2 до 4 пъти дневно.

 

Вж. в сайта рецепти за лечение с Бенедиктински трън на следните заболявания:

Епидемичен паротит