Банер за мобилна версия за апликация
Блатен тъжник
Многогодишно тревисто растение с хоризонтално разклонено коренище. Стъблата са високи 1-2 m. Листата са нечифтоперести; връхното листче е дланевидно. Съцветията са многоцветни, гъсти, метлицовидни, 5-25 cm дълги. Цветовете са 6-8 mm в диаметър. Венчелистчетата са 5, по-рядко 6, жълтеникавобели. Плодът е сборен от няколко едносеменни. Цъфти юли-август
У нас е установен в Стара Планина (западна и средна), Софийски район, Родопи, Западни гранични планини, Пирин, Рила, Средна гора (източна) и Витошки район. Расте от 400 до 2300 метра надморска височина.
Бере се през лятото (юли-август) по време на начален и пълен цъфтеж.
Химичен състав: съдържа фенолния гликозид гаултерин с агликон метилсалицилат, изосалицин и спиреин; салицилалдехид и др.
Лечебно действие:
- Още от древността народната медицина използва блатния тъжник като средство за дезинфекция и кръвоспиране, за заздравяване на рани, понижаване на температура, против глисти, като общоукрепващо средство. Настойка от билката се давала срещу артрит, подагра, треска, чума.
- В българската народна медицина билката се употребява още при болки в стомаха и червата, повръщане, трудно уриниране, жълтеница, кожни обриви, костна туберкулоза, възпаление на жлезите, гуша, задух, рак и др.
- Използва се като противоревматично и диуретично средство.
- Блатният тъжник притежава силно нервноуспокоително действие, при това няколко пъти по-силно от валериана. От една страна успокоява, а от друга - способства за подобряване на настроението. На база блатен тъжник е създадена билкова композиция, която стимулира хормона на радостта - серотонин. (Ниските нива на този хормон водят до депресии.) Препоръчва се при функционални смущения на централната нервна система, стрес, депресии, безпокойство и безсъние.
- Външно се прилага за промивка при бяло течение, при ухапване от насекоми и др.
- Прилага се и външно при ревматизъм и кожни обриви.
Начин на употреба:
- Ефективна е отлежалата отвара –една чаена лъжичка изсушени цветове в половин литър гореща вода да преседи 4-5 часа. Пие се по 100 мл 3-4 пъти дневно, 15 минути преди хранене.
- 2 супени лъжици цвят се заливат с 500 мл вода, варят се 10 минути и се оставят да киснат 1 час. Пие се по 100 мл 4 пъти на ден преди хранене. Помага при асцит, плеврит, пясък в бъбреците, ревматизъм и подагра.
- Блатният тъжник може да се ползва и под формата на капки – по 15-20 капки 3 пъти на ден. Слагат се 50 г сухи цветове в половин литър алкохол (най-добре водка – заради липсата на аромат), оставя се да престои 2 седмици, като се разбърква добре всеки ден. Преди употреба трябва да се прецеди и за по-дълга трайност – да се постави в тъмна стъклена бутилка.