Банер за мобилна версия за апликация

Бреза

Бялa бpeзa (Betula pendula) у нас се нарича още Чyплa, Meтлиĸa, Яcиĸa. Бялaтa бpeзa e paзпpocтpaнeнa пpeдимнo в иглoлиcтни и cмeceни гopи, cĸaлиcти мecтa дo 2000 мeтpa нaдмopcĸa виcoчинa и ceчищa.

Листата на Бялата бреза са сред 50-те най-изнасяни билки.  В тях има голямо количество витамин С. Листата от бреза се събират след цъфтежа през май и юни до септември, в периода, когато са напълно развити. Бере се само в сухо, по възможност слънчево време. Πo-pядĸo изпoлзвaeмa чacт e ĸopaтa нa ĸлoнитe и нepaзвититe пъпĸи.

През пролетта започва изтичането на брезовия сок. Това става в периода на бурно сокодвижение и продължава само 7-12 дни в годината. Той е богат на необходимите за организма захари, органични киселини, ферменти, соли на калция, магнезия, желязото, микроелементи.

 

Лечебно действие:

  • Брезата действа пикочогонно, диуретично, общоукрепващо. Като диуретик за отводняване, но действат само пикочогонно. Тоест увеличава се количеството на урината, но отоците (събиране на вода в тъканите) не се повлияват. 
  • Брезовите листа са ценен витаминозен източник. Горещ чай от брезови листа предизвиква изпотяване и се препоръчва при простудни заболявания
  • Спиртният извлек е полезен при кожни проблеми като гнойни рани, декубитуси, кожни ерозии. Брезовите пъпки се използват за бани при хронични екземи.
  • В народната медицина тинктура и отвара от брезови пъпки се употребява при гастрит, язва, ревматизъм, подагра. Изпoлзвa се и зa oтcлaбвaнe, за промивка при бактериални и възпалителни заболявания на пикочните пътища и при пясък в бъбреците. 
  • Брезовият сок се препоръчва при авитаминоза, болести на кръвта, ставите, кожата, ангина, бронхит, пневмония и други заболявания на дихателните органи. Той притежава кръвотворно действие и също така способства за бързото очистване на организма от вредните вещества и разтварянето на фосфатни и карбонатни пикочни камъни.
  • Брезовият сок стимулира обмяната на веществата. Той е много ценен при заболявания, предизвикани от нарушения на обменните процеси в организма, включително екологични заболявания. 
  • Външно се използва при екзема, незаздравяващи рани и строфични язви, псориазис, невродермит, сърбеж по кожата, пъпки, разширени вени.

 

Начин на употреба:

  • Брезовите листа се попарват, без да се варят, за да не се губят етеричните масла. Те помагат при атеросклероза.
  • Приготвя се запарка от 4 чаени лъжички сухи стрити листа на 1/2 л вряща вода, която се изпива за 1 ден. Преди да се пият отварата и запарката, понеже са силно кисели, трябва леко да се алкализират, като им се прибави малко сода за хляб.
  • Чай: 1 с.л. брезови листа се заливат с чаша вряща вода и се запарват 10-15 мин. Пие се 3-4 пъти на ден между храненията. Дрогата трябва да се съхранява на хладно и тъмно място. 
  • В свеж и консервиран вид брезовият сок се приема като пикочогонно средство. Пие се по 1 чаша преди ядене 3-4 пъти дневно в продължение на 2-3 седмици при подагра, отоци, бронхит, туберкулоза, възпаление на белите дробове. С него се прави гаргара при ангина и други възпалителни заболявания на гърлото.
  • При хронична хрема свежият брезов сок се пие всяка сутрин по 1 чаша. При кашлица и простуда се пие разреден с мляко и с добавяне на малко брашно или нишесте. 
  • От брезовия сок се правят компреси, използват го и за промивки.
  • Брезовият сок оказва не само целебно, но и тонизиращо действие, затова напълно здрави хора могат да го приемат 1-2 месеца без ограничение.

 

Вж. в сайта рецепти за лечение с Бреза на следните заболявания:

Базално-клетъчен карцином

Атеросклероза

Хемолитична анемия

Асцит

Подагра

Мекотъканен ревматизъм

Рак на кожата

Ревматоиден артрит

Безвкусен диабет

Хейлит

Стенокардия

Атопичен дерматит

Простатит

Стенокардия

Псориазис

Перитонит

Разширени вени

Себорея

Кандидоза

Нестабилна стенокардия

Рак на стомаха