Банер за мобилна версия за апликация
Брей
Брей (Dioscorea communis) е тревисто многогодишно растение с месесто грудесто коренище дълго 20-30 cm, широко 5-10 cm, с външен кафяв корков пласт и белезникаво слузеста сърцевина. Стъблото е тревисто, увивно, дълго 1-3 m. Листата са последователни, едри, дълги 8-14 cm, широки 4-11 cm, обратно яйцевидни до бъбрековидни. Цветовете са с дълга дръжка, бледозеленикави, събрани в гроздовидни съцветия, разположени в пазвите на по-горните стъблени листа.
Плодът прилича на червена ягода и е силно отровен. Както коренът, така и стеблото съдържат лютиво вещество, което дразни кожата.
Бреят е увивна билка, която расте из храсталаци и гористи места, предимно в южната част на България. Цъфти през пролетта и началото на лятото. Използваема част на билката е предимно коренището, което се изважда есента, когато надземната част започва да увяхва.
Лечебно действие:
Корените на брея съдържат силно дразнещи вещества, кортикоиди, алкалоиди, гликозиди, сапонини и др. Извлекът от корените на брея има ревулсивно действие - предизвиква прилив на кръв към кожата. При по-голяма концентрация на извлека, приложен локално, може да причини изгаряне на кожата.
- Приложението е външно при шипове, ревматизъм, бодежи, ишиас, невралгии, простудни заболявания, за лекуване на рани, против оплешивяване.
- Прилага се и при хемороиди. Може да е приема и вътрешно при запек, но много внимателно, тъй като малко по-голяма доза предизвиква повръщане и диария.
- Народната медицини препоръчва дрогата и при контузии на лицето, където тя допринася за бързото разнасяне на подкожните кръвоизливи.
Начин на употреба:
- Приготвя се извлек, като 100 г настъргани корени се накисват в половин литър зехтин. Престоява четири седмици. Прилага се локално под формата на компреси. Започва се с най-малки количества, които при нужда се увеличават.
- Прах от изсушени коренища от брей се употребява за посипване на рани за ускоряване заздравяването им.
- Препоръчва се и рецепта със спирт: 100 гр. счукана билка брей се залива с триста грама спирт или ракия. Оставя се да престои 12 часа, след което с този спирт се маже болното място. Увива се с вълнен плат, за да престои една нощ. Трябва да се употребява предпазливо, защото може да предизвика изгаряния по кожата. При евентуални изгаряния кожата се маже с чист зехтин.
- Смлени корени на билката се забъркват със свинска мас. Мажат се засегнатите от шипове места. Лечебният мехлем се измива, когато мястото започне да щипе. Лечението се прилага поне 15-20 дена.