Банер за мобилна версия за апликация
Бряст
Брястът е род покритосеменни растения от семейство Брястови (Ulmaceae). В България се срещат три вида: бял бряст (Ulmus laevis), полски бряст (Ulmus carpinifolia) и планински бряст (Ulmus glabra).
Полският бряст е дърво високо до 40 m. Младите клонки голи или редковлакнести с жълтеникава кора, старите клонки голи, обикновено с криловидни коркови образувания, със сиво-кафява кора. Листата са последователни, яцевидни, с разклонени странични жилки, отгоре голи, отдолу влакнести. Цветовете са двуполови със зеленикав цвят, събрани в снопчести съцветия. Плодът e орехче с обратно яйцевидна крилатка. Цъфти март-април. У нас се среща в цялата страна. От 0 до 600 метра надморска височина.
Планинският бряст е висок до 40 м, кората му е тъмносива и надлъжно напукана. Младите клонки са дебели, пъпките му са тъмнокафяви. Листата му са асиметрични с твърди четинки. Плодът представлява тъмно орехче. Среща се край реки и потоци до 1400 м надморска височина.
Основните съставки в кората на бряста са полизахаридите. Съдържат се още галактоза и глюкоза. В кората от червен бряст се откриват още и фитостероли, мастни киселини; танини, калциев оксалат, холестерол и други.
Лечебно действие:
- Използва се при диария, болки в стомаха и червата, кожни увреждания. Той има запичащо и кръвоспиращо действие.
- Прилага се при възпаление на матката и пикочния мехур, трипер.
- Брястът се прилага за компреси при гнойни рани, лишеи, циреи и др.
- Клеят от кората на бряста, смесен с вода става на гел, който се използва за мазане лигавицата на гърлото, намалява дразненето й и предпазва от кашлица.
- Вътрешно приемане на билката образува предпазващ и успокояващ слой върху лигавицата на червата и стомаха и облекчава състоянието при язви, киселини и др. Билката помага при рефлукс и предпазва хранопровода от увреждащото действие на стомашните киселини.
- Използва се за успокояване и подпомагане процесите на зарастване при кожни рани, изгаряния, циреи, абсцеси, обриви и язви.
Начин на употреба:
- 1 супена лъжица нарязана кора ври 100 минути в 500 ml вода; след прецеждане от течността се пие по 1 винена чаша 4 пъти на празен стомах.
- Прави се и унгвент: 100 грама прах от кората се размесва с 1 килограм вазелин и с него се мажат трудно зарастващи рани, циреи, сухи лишеи, кожни изриви.