Банер за мобилна версия за апликация
Бъзак
Бъзак (Sambucus ebulus) или тревист бъз (още бъзе, бъзовляк, бъзуняк, ниско бъзе) е тревисто многогодишно растение, вид бъз, с дълго, пълзящо, силно разклонено коренище. Стъблото изправено, 1–2 m високо, набраздено, в горната част разклонено, с мека бяла сърцевина. Листата са срещуположно разположени, нечифтоперести. Цветовете с бяло, 5-делно, звънчевидно венче, по-рядко розово отвън; събрани в щитовидни съцветия. Плодът е сферичен, тъмносин до черновиолетов, сочен с 3 костилки.
Разпространен е като бурен край пътищата и населените места. Листата са нечифтоперести, срещуположни, с прилистници (ланцетни). Видът не е защитен от Закона за биологичното разнообразие.
Разпространен е из цялата страна до 1800 m надморска височина. В билкарството се използва плодът и коренът, а по-рядко и цветовете.
Цветовете съдържат незначително количество етерично масло, цианогенен гликозид и захари; плодовете – антоцианови багрилни вещества, захари, валерианова, ябълчена и винена киселина, дъбилни вещества, смоли, пектин, витамин С и др. В зелените плодове и семената се съдържа цианогенен гликозид, поради което са отровни, но сокът на зрелите плодове не е отровен. В корените се съдържат дъбилни вещества и танини.
Лечебно действие:
- Има диуретично, антимикробно и патогенно действие.
- Коренът се използва при ужилвания (чрез втриване) и при бъбречни заболявания (чрез отвара).
- При трудно уриниране и за изпотяване се прави запарка от цветовете.
- Сиропът от бъзак има специфично лечебно въздействие при пневмонии и бронхити (улеснява отделянето на храчки). Той действа потогонно при простудни заболявания, разхлабващо (против запек), пикочогонно (при трудно уриниране, при възпаления на бъбреците и пикочния мехур), понижава кръвното налягане.
- Може да се прилага като средство срещу затлъстяване, тъй като притежава слабителни свойства и диуретично действие на тъканите.
- Използва се в случаи на бъбречни атаки. Елиминира токсините от организма чрез урината и пототделянето, като се увеличава отделителната дейност на изпотяващите жлези.
- Също така повишава секрецията на млечните жлези на жените, които кърмят.
- Бъзакът е антивирусно лекарство за стимулиране при лечение на дегенеративни заболявания, за предотвратяване на ракови заболявания, за контролиране на доброкачествени тумори.
- Като компрес помага за лечение на конюнктивит, подуване на клепачите, като средство за намаляване на възпаленията, инфекциите и втечняване на секретите.
Начин на употреба:
- За медицински цели се използват корените (отвара) и плодовете (студен извлек). Зелените плодове са отровни, използват се зрелите (при децата могат да предизвикат гадене и повръщане).
- Рецепта на Димков: В буркан от 5л се насипват 1 ред зърна, 1 ред ситна захар и т.н, догоре, като най-горният слой захар с дебелина 5см, за да не вкисне и стои на слънце, докато зърната се стопят. След това се прецежда през тънка кърпа и се налива в бутилки. Държи се на студено, за да не вкисне.
- Всяка сутрин на гладно се взима 1 супена лъжица от сиропа целогодишно. За малки деца се приема 1 чаена лъжичка, като се започва с 1/2 за първите дни.
- За акне се препоръчва да се взима по 1 супена лъжица сироп сутрин, обед и вечер 20 мин преди ядене.
- Приемането на сухи плодове бъзак става по следната схема: първи ден се приема 1 плодче, и всеки ден се увеличава с 1 до достигането на 21 плодчета наведнъж. Ако тази доза действа твърде силно, намаля се до броя плодчета, при който се чувстваме комфортно. Често дискомфорта се дължи на засилена детоксикация – разхлабване, гадене, световъртеж.