Банер за мобилна версия за апликация

Вълча ябълка

Вълча ябълка (Aristolochia clematitis) е тревисто многогодишно растение. Разпространено е по сухи, тревисти места, покрай стобори и пътища, плевел в окопните култури.

Кореновата му система е права, неразклонена, набраздена, къса и пълзяща. Листата са жълто-зелени, закръглени, с изпъкнало по долната им страна жилкуване, достигащи дължина 3–15 см. Цветовете ѝ са жълти. Цъфти в края на пролетта и началото на лятото (май–юни). Плодът представлява едра крушообразна увиснала кутийка с множество семена.

В България е разпространена до 700 м надморска височина в полските, предпланинските и планинските райони.

Растението е отровно. Съдържа етерично масло, дъбилни вещества, клематитин, ябълчна киселина, антибиотични вещества, витамин С. Отровната съставка на вълчата ябълка, аристохолова киселина (aristolochic acid) е веществото с най-силно канцерогенно действие, което надминава това на никотина върху белия дроб и на ултравиолетовата светлина върху кожата. Поради това, употребата на вълчата ябълка в ролята на алтернативна медицина не е оправдано. Вътрешното приложение е много по-опасно от външното.

 

Лечебно действие:

  • Вълчата ябълка се приема за стимулиране на имунната система, както и в лечението на причинени от алергия колики на стомашно-чревния тракт и жлъчния мехур. 
  • Отварата се пие за лечение на язви, астма и бронхит.
  • Използва се също и за понижаване на артериалното налягане, увеличаване силата на сърдечните съкращения.
  • Прилага се за предизвикване на родилни болки, както и след раждането за възпрепятстване на инфекции чрез предизвикване на менструация.
  • Има противомикробно действие, използва се за заздравяване на рани, за лечение на гнойни възпаления по кожата, кожен сърбеж, протрита кожа, язви, при ухапвания от змии.
  • Българската народна медицина препоръчва коренищата и надземната част на вълчата ябълка при треска, ревматизъм, подагра, скрофули, запек, за засилване на матката, при кашлица, начална туберкулоза и др.

 

Начин на употреба:

  • Вътрешно се ползва под формата на воден извлек: Залейте една чаена лъжичка ситно нарязан корен с чаша студена вода. Оставя се да кисне в продължение на 8 часа, след което се прецежда през марля и се приема на части за един ден.
  • За външно приложение под формата на компреси помага следната отвара: Две чаени лъжички ситно нарязани корени се заливат с две чаши вода. Отварата се вари в продължение на 30 минути и се прецежда.

Вълчата ябълка е отровна, затова трябва да се прилага само под лекарски контрол. При предозиране предизвиква менорагии, а при бременност може да стане причина за спонтанен аборт.

Вж. в сайта рецепти за лечение с Вълча ябълка на следните заболявания:

Синдром на Марфан

Ревматизъм

Язва на стомаха