Банер за мобилна версия за апликация

Гинко Билоба

Гинко билоба (Ginkgo biloba) е семенно растение, единственият съществуващ и днес вид в отдел Гинкови, поради което много често се нарича с родовото си наименование. В продължение на векове се смята, че е изчезнал в дивата природа, но в наши дни е установено, че се среща в ограничен район в Източен Китай, въпреки че дивият статут на тези дървета е спорен.

Гинко е средно голямо широколистно дърво, високо до 20– 35 m, като отделни екземпляри в Китай са достигали повече от 50 m. То често има остра корона и дълги неподредени клони. Корените са дълбоки и дървото е устойчиво на вятър и сняг. Образува голямо количество скъсени клонки, по които розетковидно се нареждат листата. По удължените клонки листата са единично разположени. Те са с много характерна ветриловидна форма. Листата имат много характерно архаично жилкуване – всяка жилка, навлизаща от листната дръжка в листната петура, се разклонява вилообразно на две, след това всяко разклонение още на две и т.н. докато разклоненията достигнат ръба на листа. През есента листата стават ярко жълти, след което падат, понякога само за 1 до 15 дни.

Гинко е двудомно растение, което означава, че един индивид има репродуктивни органи само от единия пол, така че индивидът може да бъде или женски или мъжки. Мъжките репродуктивни органи – макроспорофилите – са събрани в ресовидни съцветия. Женските – семепъпките се залагат по 1–2 на дълга дръжка. След опрашването от тях се развиват семената. Те са едри (колкото едра маслина), с месеста обвивка, която при узряване на семената ферментира и издава неприятна миризма.

Съчетанието от устойчивост на болести и неподатлива на насекомите дървесина правят дърветата гинко много дълголетни, като за някои екземпляри се твърди, че са на повече от 2500 години. След атомната атака над Хирошима гинко са едни от малкото оцелели дървета.

Гинко се култивира в България от края на 19 век. Първите засадени дървета растат и до днес в градината зад Народната библиотека, както и на входа на АГ „Шейново“ и на площад „Свобода“ град Добрич. Отделни индивиди от него могат да се видят в почти всеки парк в различни градове на България.

 

Лечебно действие:

  • В последно време препарати на основата на съединения, извличани от листата на гинко, намират твърде широко приложение в лекарствената терапия на някои съдови заболявания, при атеросклероза, разсеяна склероза, за подобряване на паметта и концентрацията на вниманието. Екстрактът от гинко подобрява общото умствено здраве и качеството на живот при по-стари хора с нормална познавателна функция.
  • Съобщенията относно механизма на действие на екстракта от гинко посочват, че би могъл да помогне на пациенти с диабет тип 2 за предотвратяване атаката на диабетната ретинопатия. 
  • Добро лечебно и профилактично средство е при атеросклероза, паркинсон и алцхаймер.
  • Екстрактът от гинко повишава приемането на азотната киселина от клетките в пениса. Той причинява и отпускане на васкуларния гладък мускул в пениса, което помага за кръвоснабдяването му. Така гинко може да бъде средство за лечение на еректилна дисфункция, особено на свързаната с използване на антидепресанти. 
  • Прилага се за лечение на толкова разнообразни състояния като диабетната ретинопатия, появяващата се и изчезваща болка в мускулите на краката, язва и артрит.
  • Семената на гинковото дърво традиционно се прилагат за лечение на астма и кашлица, на раздразнен пикочен мехур, за подпомагане на храносмилането и в борбата с рака.
  • Има антидепресивно действие. Премахва умората, депресията и апатията.
  • Листата на гинко билоба първоначално били използвани за локално лечение на кожата, но медицинските свойства на екстракта от листа, приеман орално, са направили това лечебно растение един от най-продаваните билкови продукти в света. 

 

Начин на употреба:

  • По 50 мг на ден екстракт от листата в таблетна форма може да се приема постоянно при възрастни за отстраняване на атеросклеротичните процеси, при млади за подобряване на концентрацията и паметта.
  • По 100–150 мг се приема при импотентност също всеки ден. Обикновено резултатите се проявяват след едномесечен прием. Но препаратите трябва да се приемат поне 5–6 месеца без прекъсване.
  • По 50 мг дневно може да се пие без пауза, особено за хора след 50-годишна възраст. 

Съществуват данни от клинични изследвания, сочещи, че продължителното прилагане на такива препарати повишава риска от инсулти. Затова прилагането на препарати на основата на гинко без консултация с лекар е нежелателно. Приемането на всякакви препарати с гинко по време на бременност и кърмене е противопоказно.

 

Вж. в сайта рецепти за лечение с Гинко Билоба на следните заболявания:

Деменция

Шум в ушите

Импотентност

Церебрална парализа

Флебит

Мигрена

Сърдечни заболявания

Множествена склероза

Сенна хрема

Исхемичен мозъчен инсулт

Атопичен дерматит

Предиабет

Паркинсонова болест

Аутизъм

Безплодие

Инсулт

Главоболие