Банер за мобилна версия за апликация
Градински чай
Градинският чай или салвия (Salvia officinalis) е малък вечнозелен храст с дървенисти стъбла, сивкави листа и сини до виолетови цветове, растящ в Южна Европа и Средиземноморието. Листата са срещуположни, с дръжки. Цветовете са събрани по 6-10. Плодът е съставен от 4 тъмнокафяви или челни, почти кълбовидни орехчета.
Градински чай се отглежда обичайно из градините подобно на декоративно и лечебно растение. Рядко подивява. Приложенията и ползите, които му се приписват, са много разнообразни и често се споделят с близките му видове. Като чай, запарки и отвари има успокоително действие и подпомага храносмилането. Използва се и за консервиращо овкусяване и като подправка в готвенето.
В някои части на Европа, особено на Балканите, градинският чай се отглежда и за получаване на етерично масло, въпреки че обикновено в тези случаи заедно с него се събират и обработват и други сродни видове като Salvia triloba.
Съдържа 1—2,5% етерично масло с главни компоненти туйон (около 50%), цинеол – 15%, други терпени (борнеол, камфора, пинен, цедрен) – 15%, и около 15% сесквитерпени. В листата освен това се съдържат горчивият двутерпенов лактон карнозол, тритерпеновите урзолова и олеанолова киселина, около 8% катехинови дъбилни вещества, флавоноиди (производни на лутеолина и апигенина), β-ситостерол, витамини (В1 и С), каротен, фумарова и никотинова киселина.
Прибирането на листата започва през цъфтежа и продължава до края на октомври. За извличане на етерично масло растенията се жънат до мястото на облистяването и се преработват в свежо състояние. Най-висок процент етерично масло се съдържа във фаза непосредствено след прецъфтяването или при узряването на семената.
Лечебно действие:
- Ефикасно естествено средство срещу нервност, тревога, депресия, панически пристъпи.
- Успешно се прилага при стерилитет и импотентност. Успокоително действа по време на менопауза.
- Препоръчва се при болезнена или нарушена менструация, за укрепване на имунитета. При жете с нарушен менструален цикъл помага за неговото възстановяване, премахва болките. При предменструален синдром успокоява топлинните вълни, намалява потенето, успокоява нервите. Ефикасен е и при бяло течение и генитален херпес.
- Поради съдържанието на етерично масло градинският чай притежава противовъзпалително, дезинфекционно и противокашлично действие.
- Повлиява хронични проблеми на стомаха, черния дроб и бъбреците. Подтиска пристъпи на гадене и повръщане, намалява подуването на корема, действайки газогонно.
- Лекува себорея, акне, комедони, обриви с бактериален характер, пърхот и прекомерното омазняване на косата.
Начин на употреба:
- Запарка от градински чай се прави по следния начин: 1 супена лъжица чай на 1/2 л вряща водa се използва за гаргара и за лечение на гноясали рани.
- За вътрешно ползване се прави запарка от 1 супена лъжица дрога и 250 мл вряща вода.
- Топлата вана с градински чайсъщо помага за облекчаване на болката при ревматизъм.