Банер за мобилна версия за апликация
Джоджен
Джодженът (Mentha spicata), наречен също юзум, гизум, гюзум, гьозум, е вид мента, растяща в Централна и Южна Европа. Обича влажните почви.
Джодженът е тревисто многогодишно растение, достигащо на височина 30-100 cm, с листа, дълги 5-9 cm и широки 1,5-3 cm, с назъбени краища. Цветовете са събрани в класовидни съцветия, като всеки от тях е розов или бял, на дължина и ширина 2,5-3 mm.
В химичния състав на подправката се откриват витамини, А, В6, С, К, тиамин, ниацин и рибофлавин, микроелементи калций, желязо, магнезий, фосфор, селен, мед и манган. В джоджена се съдържат още валин, аланин, серин, изолевцин, троптофан, глатаминова и аспарагинова киселина, както голямо количество ароматни масла, сред които ментол. В 100 грама от билката се съдържа 71.62 въглехидрати, 8.98 грама белтъчини, 4.24 грама мазнини и 335 калории.
Лечебно действие:
- Джодженът има антимикотичното действие. Неговото етерично масло има противогъбично и успокояващо действие.
- Подправката стимулира апетита с възбуждането на секреторната функция на червата и стомаха. Тя се използва при храносмилателни проблеми като повръщане, гадене, болки в стомаха и червата. Билката има свойството да редуцира образуването на газове в червата и да предизвика разширяване на кръвоносните съдове.
- Отвара от джодженови листа може да помогне при колит, ентероколит, диария, газове и подуване на корема, както и при болки в стомаха, породени от женско неразположение.
- С масло от джоджен може да се прави масаж, който има облекчаващо действие при силен стрес, мигрена и главоболие.
- При проблеми с венците се препоръчва да се прави гаргара с извлек от билката.
- Може да се използва за инхалация на дихателните пътища.
- Чаят от джоджен е много полезен за жени, които произвеждат твърде много мъжки полови хормони /хирзутизъм/. Този хормонален дисбаланс причинява козметични проблеми като натрупване на мастни депа под кожата и прекомерно окосмяване. В тази връзка той се явява ефективно средство срещу целулита, като помага за отделянето на излишната вода от тялото, а освен това уравновесява хормоналните нива. За да има по чувствителен ефект приема на чай трябва да продължи няколко месеца по два пъти на ден.
- Чаят от джоджен редуцира само нивото на свободния тестостерон, без да засяга общия тестостерон.
- В българската народна медицина етеричното масло от джоджен се използва при болки в сърдечната област, при простудни заболявания и проблеми с черния дроб и жлъчката.
- Успешно действа при главоболие и мигрена, като цялостно намалява стреса на човешкия организъм.
- Твърди се, че чай от джоджен може да повлияе добре хемороидите.
- Доказано положителен ефект има под формата на компреси при кожни обриви, натъртвания, циреи.
Начин на употреба:
- Джоджен помага както като чай, така и като спиртен извлек. При гастрит прибавете към него и 2-3 грама копър. Пийте по две чаши дневно преди хранене.
- Възможна е и друга алтернатива за по голяма наситеност на лечебната билка. Поствете 2 литра ракия в стъклен съд с голяма вместимост, към ракията се добавя връзка от подправката предварително нарязана и около килограм захар. Оставете сместа да престои на слънчева светлина около месец като периодично се разклаща. От вече готовата настойка се употребява три пъти дневно по една лъжица преди хранене.
- За жабурене и пиене, накиснете листата джоджен 8 дни в червено вино (1:10). Ако имате лош дъх, използвайте по 2 с.л. джоджен след ядене.