Банер за мобилна версия за апликация

Енчец

Това лечебно растение се среща в храсталаци, гори, горски поляни, сечища, тревисти и скалисти места. Кичестото, покрито със златисто-жълти цветни звездички, стъбло достига височина от около 80 см. Цветовете се събират от юли до октомври. 

Коренището е хоризонтално или косо разположено. Листата са прости, цели, голи или финовлакнести. Кошничките звънчевидни, малобройни, разположени в сбити класовидни метлици или в по-рехави метличести сложни съцветия. Плодосемките са кафяви, с 2 реда жълто-бели напилени власинки.

Дрогата се състои от облистени цветоносни стъбла на дължина до 25 см от върха. Събира се в началото и по време на цъфтежа.

 

Лечебно действие:

  • Билката има отхрачващо, диуретично, антихиперазотемично, болкоуспокояващо и противовъзпалително действие.
  • Като отлично лечебно средство енчецът се препоръчва предимно при бъбречни заболявания. Използва се за лечение на хроничен нефрит, пясък, и камъни в бъбреците с албумин в урината. В комбинация с енювче и жълта и бяла мъртва коприва енчецът помага даже при спаружване, лошо оросяване на бъбреците и изкуствен бъбрек.
  • Намира приложение и при чернодробна недостатъчност, чревни заболявания и чревни кръвотечения, при отоци от различен произход и др.
  • Енчецът се е доказал в практиката като лечебно растение, което отлично влияе върху емоционалния живот на човека.
  • Билката има високо съдържание на клей, който повлиява успокояващо. Благодарение на него тя съдейства за нормално състояние на тъканите. 

 

Начин на употреба:

  • Прилага се под формата на студен извлек.
  • Чай: една препълнена чаена лъжичка енчец се попарва с 1/4 литър вода и се оставя малко да покисне.

 

Вж. в сайта рецепти за лечение с Енчец на следните заболявания:

Бъбречна недостатъчност

Бъбречни кистози

Камъни в бъбреците

Пиелонефрит

Вродени аномалии на отделителната система