Банер за мобилна версия за апликация
Ехинацея
Ехинацеята (Echinacea) е многогодишно растение от семейство Сложноцветни. Произхожда от Северна Америка. Има подобни на маргаритки съцветия. Цветовете са розови, пурпурни или бели с ясно изразен конусовиден диск. Цъфти от юли до октомври. На височина може да достигне до 1-2 метра. Светлолюбиво растение.
Като лечебно растение е била използвана още от индианските племена. За лечебни цели се използват стъблото, цветовете и корените – укрепват имунната система на организма и предпазват от инфекции.
Химичен състав: ехинацен, ехинолон, ехинакозид, ехинацин B, ехинацеин. Причина за антибиотичния ефект на растението е ехинакозидът, чиято сила сравняват с тази на пеницилина. Ехинацеинът от своя страна изглежда се противопоставя на действието на ензима хиалорунидаза, с чиято помощ бактериите проникват в тъканите.
Лечебно действие:
- Билката има способността и да пречиства кръвта и лимфната система. Ехинацеята потиска развитието на стафилококи, стрептококи, вируси (този на грипа и херпеса).
- Eхинацеята повишава имунитета, успешно предотвратява развитието на хрема и ринити.
- Действа положително при болки в гърлото, кашлица и главоболие.
- Ехинацеята влияе благоприятно и върху трудно лечими хронични хепатити, хронични бронхити, хронични пиелонефрити, синузити и много други вирусни заболявания като рецидивираща херпесна инфекция.
- Лечение с ехинацея дава добри резултати и при вагинит, синузит, уртикария и обрив, възпаление на венците, грип, отит, цистит, язви на стомаха.
- Билката се прилага успешно за лечение на рани, херпеси, възпаления, изгаряния, уринарни и респираторни инфекции.
Начин на употреба:
- Цветовете на растението се изстискват и полученият сок се залива с 300 мл. алкохол и се оставя да престои така 15-20 дена на прохладно място, след което се прецежда. Около 20-30 капки от тинктурата се разтварят в чаша вода и се пият за подсилване на имунната система всеки ден по два-три пъти.
- Пресен сок: Давайте по 1 чаена лъжичка 3 пъти на ден. За бебета използвайте 20 до 40 капки.
- Тинктурата от ехинацея има благоприятно лечебно действие и при рани, абцеси и кожни възпаления (налагайте болното място с напоен с тинктура памучен тампон).
- Чай от ехинацея се приготвя като се запари една супена лъжица изсушени цветове на билката в 500 мл. вряща вода. Гаргарата с чай от билката се препоръчва при болки в гърлото.
- Отвара от корена: Сипете една чаена лъжичка в 226 гр вода и оставете да къкри за 10 минути, след това прецедете. Използвайте по 1 чаена чаша 3 пъти дневно.
- Мехлем с ехинацея може да си направите като разтопите пакетче масло и добавите към него сок от растението. Мехлемът с ехинацея има антимикотични, антибактериални, регенеративни свойства (ускорява зарастването на рани) и е изключително ефикасен при изгаряния.