Банер за мобилна версия за апликация

Иглика

Иглика (Primula) е род обхващащ около 400-500 вида многогодишни тревисти растения от семейство Primulaceae, като голяма част от тях са хибриди. Заради ранният ѝ пролетен цъфтеж в Русия са ѝ дали името Първоцвет. Игликата е най-разпространеното градинско цвете в България.

Някои от хибридните сортове са с цветове, надминаващи 4-5 см в диаметър. Примулата има късо нишковидно коренище. Стеблата са обикновено изправени и къси, или почти липсващи при някои видове. Листата са назъбени, с леко продълговата до яйцевидна форма, мъхести и набръчкани, захванати в розетка в основата на стеблото на растението.

Цъфти от февруари до май. Цветовете са петделни и съставляват право или наведено съцветие на върха на растението, или са единични в центъра на стъблената розетка. Плодът представлява многосеменна кутийка.

В България са известни 8 вида иглики в диво състояние, като 4 от тях са защитени от Закона за биологичното разнообразие. Срещат се в ливадите и в подножието на предбалканските и балкански райони.

Отглежда изключително лесно и дори и да не се полагат особени грижи за нея цъфти всяка пролет. Желателно е редовно поливане през лятото.

Корените и коренището се берат преди да настъпи цъфтеж и след като узреят семената, а събирането на листата се извършва по време на цъфтеж.

 

Лечебно действие:

  • За лечебни цели се използват коренището и корените, цветовете и листата. Притежават отхрачващо и диуретично действие. Засилват стомашната секреция. Действа успокоително на нервната система.
  • Растението може да се ползва за лечение на грип, астма, коклюш.
  • Корените се използват за лечение на възпалителни заболявания на пикочните пътища, подагра, трудно уриниране.
  • Цветовете могат да лекуват главоболие, безсъние, нервност, а с листата могат да се третират отпадналост и главоболие, както и недостиг на витамини A и C.
  • Облекчава мигрена и главоболие, действува при възпаления на сърдечния мускул, водянка и склонност към апоплектичен удар.

 

Начин на употреба:

  • Корените се приемат на запарка от две чаени лъжици дрога в 300 мл. вряща вода. Оставя се да престои половин час, след което се прецежда и се пие по пет пъти дневно в малка чашка.
  • От сварените корени, смесени с мед, се получава хубав чай за бъбреците, който спомага изхвърлянето на камъни от мехура.
  • На доста места се яде игликова салата при авитаминоза, малокръвие и голямо изтощение.

 

Вж. в сайта рецепти за лечение с Иглика на следните заболявания:

Адисонова болест

Аменорея

Атопичен дерматит

Безсъние

Болест на Крон

Болест на Паркинсон

Възли в щитовидната жлеза

Грип

Менингит

Мигрена

Паркинсонова болест

Предменструален синдром

Рак на щитовидната жлеза

Ревматизъм

Сънна апнея

Хипотиреоидизъм

Шум в ушите

Язва на стомаха