Банер за мобилна версия за апликация

Коприва

Коприва (Urtica) е род покритосеменни растения от семейство Копривови. Най-известният представител на рода е обикновената коприва (Urtica dioica), разпространена в Европа, Северна Африка, Азия и Северна Америка. У нас е разпространена из цялата страна – в тревисти, торни и влажни места, покрай реки, в горите.

Копривата е многогодишно тревисто растение, с дълго, пълзящо коренище. Стъблото е четириръбесто, изправено, вдървенено в основата. Листата са тъмнозелени, срещуположни, продълговато сърцевидни, към върха заострени, с напилен ръб. Цялото растение е покрито с парливи власинки. Цветовете са еднополови, дребни, жълтозелени, групирани в увиснали съцветия - сложни реси. Растението е двудомно. Плодът е едносеменно орехче. Цъфти от май до септември.

С лечебна цел се използват листата (събират се по време на цъфтежа и след него май - септември) и коренищата (рано напролет, преди развитието на растението или септември - ноември).

Копривата е богата на витамини А, В, С, D, E и К. Тя съдържа повече витамин С от броколи, спанак, карфиол, маруля и зелен боб. Осигурява на организма и минерали като калций, манган, желязо, калий, цинк, магнезий, мед. Тя е източник на незаменими аминокиселини, бета-каротин и фибри. 

В 100 г коприва се съдържат 42 калории, 0.11 г мазнини, въглехидрати - 7.49 г, 6.9 г фибри, 0.25 г захари и 2.71 г белтъчини. Водата е 87.67 мл. 

 

Лечебно действие:

  • Копривата има диуретично, кръвоспиращо, смекчаващо и антианемично действие.
  • Билката се препоръчва при анемии, храносмилателни разстройства (диария), кръвотечение от носа, обилна менструация, хемороиди, при вътрешни кръвоизливи (маточни, бъбречни, чернодробни) и като усилващо средство.
  • Доказано е, че копривата помага и при проблеми с черния дроб и жлъчката, заболяване на далака.
  • Прилага се и при бъбречни заболявания като диуретично средство, при захарна болест, ревматизъм и др.
  • Копривата има ефект и върху дихателните пътища. Приемът на чай от лечебното растение помага и при белодробни проблеми. 
  • В българската народна медицина копривата се използва при ревматизъм, ускорено сърцебиене, виене на свят, главоболие, епилепсия, хистерия, кашлица, задух, синузит, астма, воднянка, жълтеница, за увеличаване на млякото у кърмачките, при копривна треска.
  • Продължителният прием на запарка от растението засилва имунната система и бори вирусните заболявания и бактериалните инфекции.
  • Чай от коприва лекува проблеми на пикочната система. Той успешно се справя с пясък в бъбреците и пикочния мехур, както и при болестно задържане на урина. 
  • Копривата е и отличен избор за отслабване.
  • Използва се и в много козметични продукти, тъй като е полезна за косата и кожата.  

 

Начин на употреба:

  • Сухите листа от коприва се използват под формата на запарка при дневна доза 4 чаени лъжички листа на 250 см3 вряща вода.
  • По друга препоръка - 2 супени лъжици листа врят в 500 мл вода. Пие се по 100 мл преди ядене 4 пъти дневно. Запарката може да се използва и външно.
  • Семената заедно с връхните части се препоръчват при захарен диабет (2 супени лъжици в 1 буркан кисело мляко, изяжда се на три пъти след ядене.)
  • За усилване на сърдечния мускул се прилагат корените (по 1 супена лъжица корени от коприва и кръвен здравец се слагат в 600 мл вода, ври 10 мин; изпива се на 4 пъти през деня преди ядене).
  • Прясна коприва се препоръчва запарена при ревматизъм и ставни болки, за бани при кожни обриви, за налагане на лапи при възпалени лимфни жлези, при подсичане, нараняване, отоци.
  • Пресни листа, киснати 20 дни в зехтин (1:10) се употребяват за мазане при рани, изгаряния, натъртване.
  • При косопад се приготвя отвара от 100 г листа, които се варят 30 мин в 1/2 л вода и 1/2 л оцет. С отварата се намокрят корените на космите или се измива косата вечер преди лягане. Или отвара от корените с оцет и вода (1:10:5) ври 20 мин се използва за фрикции против пърхот и за растеж на косата.

 

Вж. в сайта рецепти за лечение с Коприва на следните заболявания:

Авитаминоза

Аденксит

Адисонова болест

Амилоидоза

Анемия

Базално-клетъчен карцином

Безвкусен диабет

Възли в щитовидната жлеза

Глосит

Гонартроза

Дизентерия

Ентерит

Ентероколит

Енцефалит

Епидемичен паротит

Жлъчни камъни

Камъни в бъбреците

Кандидоза

Коксартроза

Колит

Левкемия

Левкоплакия

Маточно кръвотечение

Метастази

Остеоартрит

Остеопороза

Парализа на лицевия нерв

Паркинсонова болест

Подагра

Полиомиелит

Простатит

Псориазис

Разширени вени

Рак на гърдата

Рак на дебелото черво

Рак на кожата

Рак на правото черво

Рак на стомаха

Рак на хранопровода

Рак на черния дроб

Рак на щитовидната жлеза

Ревматизъм

Салмонелоза

Сенна хрема

Сепсис

Синдром на дразнимото черво

Синуит

Скъсване на менискус

Спастичен колит

Таласемия

Травма на меките тъкани на коляното

Флебит

Хемангиом на черния дроб

Хемолитична анемия

Хемороиди

Херпес зостер

Холецистит

Хроничен холецистит

Хронична диария

Цистит

Язвен колит