Банер за мобилна версия за апликация
Коприва
Коприва (Urtica) е род покритосеменни растения от семейство Копривови. Най-известният представител на рода е обикновената коприва (Urtica dioica), разпространена в Европа, Северна Африка, Азия и Северна Америка. У нас е разпространена из цялата страна – в тревисти, торни и влажни места, покрай реки, в горите.
Копривата е многогодишно тревисто растение, с дълго, пълзящо коренище. Стъблото е четириръбесто, изправено, вдървенено в основата. Листата са тъмнозелени, срещуположни, продълговато сърцевидни, към върха заострени, с напилен ръб. Цялото растение е покрито с парливи власинки. Цветовете са еднополови, дребни, жълтозелени, групирани в увиснали съцветия - сложни реси. Растението е двудомно. Плодът е едносеменно орехче. Цъфти от май до септември.
С лечебна цел се използват листата (събират се по време на цъфтежа и след него май - септември) и коренищата (рано напролет, преди развитието на растението или септември - ноември).
Копривата е богата на витамини А, В, С, D, E и К. Тя съдържа повече витамин С от броколи, спанак, карфиол, маруля и зелен боб. Осигурява на организма и минерали като калций, манган, желязо, калий, цинк, магнезий, мед. Тя е източник на незаменими аминокиселини, бета-каротин и фибри.
В 100 г коприва се съдържат 42 калории, 0.11 г мазнини, въглехидрати - 7.49 г, 6.9 г фибри, 0.25 г захари и 2.71 г белтъчини. Водата е 87.67 мл.
Лечебно действие:
- Копривата има диуретично, кръвоспиращо, смекчаващо и антианемично действие.
- Билката се препоръчва при анемии, храносмилателни разстройства (диария), кръвотечение от носа, обилна менструация, хемороиди, при вътрешни кръвоизливи (маточни, бъбречни, чернодробни) и като усилващо средство.
- Доказано е, че копривата помага и при проблеми с черния дроб и жлъчката, заболяване на далака.
- Прилага се и при бъбречни заболявания като диуретично средство, при захарна болест, ревматизъм и др.
- Копривата има ефект и върху дихателните пътища. Приемът на чай от лечебното растение помага и при белодробни проблеми.
- В българската народна медицина копривата се използва при ревматизъм, ускорено сърцебиене, виене на свят, главоболие, епилепсия, хистерия, кашлица, задух, синузит, астма, воднянка, жълтеница, за увеличаване на млякото у кърмачките, при копривна треска.
- Продължителният прием на запарка от растението засилва имунната система и бори вирусните заболявания и бактериалните инфекции.
- Чай от коприва лекува проблеми на пикочната система. Той успешно се справя с пясък в бъбреците и пикочния мехур, както и при болестно задържане на урина.
- Копривата е и отличен избор за отслабване.
- Използва се и в много козметични продукти, тъй като е полезна за косата и кожата.
Начин на употреба:
- Сухите листа от коприва се използват под формата на запарка при дневна доза 4 чаени лъжички листа на 250 см3 вряща вода.
- По друга препоръка - 2 супени лъжици листа врят в 500 мл вода. Пие се по 100 мл преди ядене 4 пъти дневно. Запарката може да се използва и външно.
- Семената заедно с връхните части се препоръчват при захарен диабет (2 супени лъжици в 1 буркан кисело мляко, изяжда се на три пъти след ядене.)
- За усилване на сърдечния мускул се прилагат корените (по 1 супена лъжица корени от коприва и кръвен здравец се слагат в 600 мл вода, ври 10 мин; изпива се на 4 пъти през деня преди ядене).
- Прясна коприва се препоръчва запарена при ревматизъм и ставни болки, за бани при кожни обриви, за налагане на лапи при възпалени лимфни жлези, при подсичане, нараняване, отоци.
- Пресни листа, киснати 20 дни в зехтин (1:10) се употребяват за мазане при рани, изгаряния, натъртване.
- При косопад се приготвя отвара от 100 г листа, които се варят 30 мин в 1/2 л вода и 1/2 л оцет. С отварата се намокрят корените на космите или се измива косата вечер преди лягане. Или отвара от корените с оцет и вода (1:10:5) ври 20 мин се използва за фрикции против пърхот и за растеж на косата.