Банер за мобилна версия за апликация

Кукуряк

Кукурякът (Helleborus) е род диви и градински цветя от семейство Лютикови (Ranunculaceae), разпространени в Европа и Средна Азия.

Буквалният превод на латинското название на растението Helleborus означава нещо като „смъртоносна храна”. Това име не е случайно, тъй като кукурякът наистина е отровен.

Кукуряците са многогодишници, които са популярни и се отглеждат от дълбока древност. Споменават се още в древногръцката и римската литература, а в средновековието са масово култивирани като лечебни растения – срещат се огромни колонии покрай изоставени и рушащи се манастири.

Кукурякът все повече набира популярност като градинско растение, а най-голямото предимство на този вид е фактът, че цъфти през зимата – от декември до март. Кукурякът също е наричан коледна роза, но има и сортове с цъфтеж през април-май.

Кукурякът съдържа голяма група алкалоиди – амотиди, част от които са отровни при поглъщане в големи количества. Тези алкалоиди, извлечени от растенията, и до днес се използват в хомеопатията и народната медицина.

Основно се делят на две големи групи – стъблени и безстъблени видове, отделно има разработени и много модерни сортове кукуряк, преобладаващи предимно от безстъблената група.

 

Лечебно действие:

  • Поради токсичния му ефект, кукурякът се е използвал още в древни времена като медицинско растение за лекуване на нервни разстройства и умствени заболявания. За лечение използували коренищата му (заедно с корените), които изваждали рано напролет или през късна есен. С тях лекували болести на сърцето, възпаление на гръбначния мозък, плеврит, менингит, туберкулоза, нервни болести, хемероиди, кашлица а сварени в оцет ги използвали против пърхот и за стимулиране на растежа и укрепване на косата, за промивка на гнойни рани и т.н. 
  • Днес е установено, че в коренищата и в корените му се съдържат вещества, които активизират дейността на сърцето, действат пикочогонно, слабително и нервоуспокоително.

 

Начин на употреба:

  • Вътрешно: прави се запарка от 1/2 чаена лъжичка ситно счукани корени и 300 мл. вряща вода. Пие се по 30 мл. три пъти дневно.
  • Външно: при лечение на косопад, пърхут и за укрепване. За да има стабилно действие третирането с извлек от кукуряк трябва да продължи повече дни, примерно веднъж седмично в растояние на един месец. Приготвяте отвара от корени на кукуряк по следния начин. От билковата аптека 1 пакетче (50 г) корени от кукуряк изсипвате в 500 мл. вряща вода и го оставяте да ври, докато в съдинката остане половината вода. Дръпвате от огъня, сипвате вътре 4 супени лъжици винен или ябълков оцет, захлупвате и оставяте да кисне така 6 часа. Количеството, което ще прецедите след определеното време, не е за еднократна употреба. Сместа е силно отровна! Първата вечер с памуче втривате сместа в корените на косата си, като пазите да не влезе течност в очите, ушите и носа. Завивате главата си с найлон, вестник и кърпа и спите така през цялата нощ. Сутринта измивате обилно с шампоан. Ако косата ви е третирана с боя и е много суха, можете да сложите и малко балсам, за по-леко сресване. Вечерта на същия ден намазвате косата си с домашна мас и един жълтък, или с една опаковка бадемово масло и един жълтък. Отново опаковайте главата си с найлон, хартия и кърпа, за да се затопли добре. Стоите така 2 часа и се измивате. 

 

Вж. в сайта рецепти за лечение с Кукуряк на следните заболявания:

Сърдечна недостатъчност

Оплешивяване

Личностни разстройства

Паническо разстройство