Банер за мобилна версия за апликация
Лазаркиня
Лазаркинята (Galium odoratum) е многогодишно тревисто растение от семейство Брошови.
Има четириръбести, неразклонени, прави, единични, високи 15-20 cm стъбла, които в основата си имат пълзящи издънки. Цъфти през месец май и юни, а семената ѝ узряват през юли и август. Плодът е сух, покрит с твърди кукести четинки.
Съдържа дъбилни вещества, витамин С, етерично масло и кумарин. Има много приятен аромат, поради което се използва и като ароматно и подправъчно растение.
В кулинарията се използва както в свеж, така и в сух вид за овкусяване на зеленчукови ястия, компоти, пудинги, лимонада, вино и др. Използва се в промишлеността при приготвянето на алкохолни напитки и за ароматизиране на тютюн. Сироп от растението се използва за получаване на зеления вариант на германската бира Берлинер Вайс.
Подправката е известна още и с имената благовонен брош, бодисора или ароматна лазаркиня. Старите българи са наричали тази билка Миризливка, а по-късно Миризлива Лазаркиня, тъй като се е ползвала в китките на лазарките. Това име се използва и в повечето диалекти и сега, но в книжовния български прилагателното миризлива е заменено с ароматна.
За лечебни цели се използват стръковете, набрани през април-май по време на напъпването или началото на цъфтежа. Отрязва се надземната част на 30 см. от върха надолу.
Лечебно действие:
- Има пикочогонно и леко противовъзпалително действие, пречистващо кръвта, спазмолитично и успокояващо нервната система, възбуждащо дейността на черния дроб и жлъчката, възбуждащо и омекотяващо слизестия епител на дихателната система.
- Използва се при заболявания на пикочните пътища, пясък в бъбреците, колики и болки от различен произход, но най-вече при чревни и жлъчни колики, при болезнена менструация, безсъние, гадене и световъртеж, при кашлица, ангина и хрема.
- Външно се прилага при конюнктивити, кожни обриви, екземи и рани, кожни хематоми.
- Българската народна медицина прилага свежото растение при обтуративния бронхиален синдром, също при асцит при чернодробна цироза, при възпалителни заболявания на пикочоотделителните пътища /нефролитиаза, цистопиелит и др./, задух, остър бронхит и бронхиална астма, болки в стомаха, меланхолия, припадъци, хистерия, сърцебиене, главоболие, климактериум, застой в коремните органи, при оток в черния дроб, жълтеница, простатит и болести на далака.
Начин на употреба:
- Прясното растение има по-силно действие от изсушената билка. Употребата на тази билка предполага повишено внимание. Предозирането й предизвиква главоболие, световъртеж, повръщани и дори смърт.
- Допустима доза: 1 супена лъжица от билката, се залива с 300 мл. кипяща вода. Запарва се около час, след което се прецежда. Пие се най-много по 1 кафеена чашка не повече от 3 пъти дневно, половин час преди ядене.