Банер за мобилна версия за апликация

Лайка

Лайката (Matricaria) е едногодишно тревисто растение с разклонено стъбло. Високо е до 50 cm. Листата са двойно и тройноперести, нишковидни, нарязани. Цветовете са събрани в съцветие кошничка. Цветните кошнички са разположени на върховете на многобройните стъблени разклонения на дълги дръжки и се състоят от околовръстни, бели, езичести, женски цветчета и вътрешни, тръбести, жълти, двуполови цветчета. Цветното легло е изпъкнало, а отвътре - кухо. Плодът е продълговата кафява семка. Другото име на лайката е лайкучка.

Расте по ливадите, поляните и пасищата, около населените места, покрай пътищата. Разпространена е из цялата страна.

Лайката е лечебно растение, което се използва често при различни заболявания. Употребява се и като напитка под формата на чай с приятен вкус. За лечебна цел се използват цветните кошнички от диворастящи или култивирани растения. Те се берат по време на цъфтежа, май-юни, когато езичетата на периферните бели цветчета са в хоризонтално положение.

Цветът съдържа етерично масло, което има зелен до син цвят в зависимост от количеството на азулените. Маслото съдържа голямо количество парафин и сесквитерпени от кадиненов тип (около 10%), както и каприлова, нонилова и изолерианова киселина. Главните му съставки са бизабол и неговите кислородни производни фарнезен и хамазулен, съдържащи се във вариращи количества – от 1 до 15%.

Дрогата съдържа още кумарини, флавоновите гликозиди апин и патулитрин, слузни вещества, никотинова киселина, салицилова киселина, глицериди на олеиновата палмитиновата, стеариновата и линоловата киселина, каротин, витамин С, слузни и горчиви вещества.

Най-важната действаща съставка на етеричното масло е хамазуленът. Доказано е неговото противовъзпалително, спазмолитично и газогонно действие, както и стимулиращото действие на етеричното масло върху централната нервна система. Установено е също холинолитичното и спазмолитично действие на гликозидите, както и спазмолитичното на флавоновите и кумариновите производни.

 

Лечебно действие:

  • Лайката действува изпотяващо, успокояващо и противоспазматично, освен това и дезинфекциращо и противовъзпалително при всякакъв вид възпаления, особено на лигавицата.
  • Чай от лайка помага при газове, диария, обриви, при менструални смущения, при безсъние, възпаление на тестикулите, при висока температура, болки от наранявания, при зъбобол.
  • Чаят от лайка е ефикасен при стомашни болки, ослузявания, спазми, успокоява язви и болки при гастрит.
  • Има благоприятен ефект при възпалителни процеси и камъни в бъбреците и пикочния мехур.
  • Чрез вдишването на пари от лайка настъпва бързо облекчение на хрема и синузит. Успешно действа и при възпаления на горните дихателни пътища - фаренгити, ларингити, бронхити, грип. 
  • Външно лайката се прилага във вид на компреси и промивки при възпалени очи, конюнктивити, на матката, на ануса при хемороиди, при сърбящи и сълзящи кожни обриви, за гаргара при зъбобол, за промивки на рани.
  • Маслото от лайка се е използвало още в древните векове за разтривка при невралгии и ревматизъм в ставите.
  • Бани и промивки с лайка действат успокояващо и се отразяват чудесно на цялата нервна система. Изследвания показват, че лайката има успешно влияние при пациенти с генерализирано тревожно разстройство.

 

Начин на употреба:

  • Най-добре е да се използва извлек, получен на студено (10 чаени лъжички билка се залива с 500 см3 студена вода, след 8 часа се прецежда и се изпива за 1-2 дни).
  • Може да се направи запарка за вътрешно и външно приложение - 2-3  супени лъжици билка се залива с 250 смвряща вода и престоява в затворен съд 1 час. Чаят се изпива на два пъти. Препоръчително е запарката да се прави непосредствено преди употреба (при престояване във воден разтвор хамазуленът бързо се разлага). Пие се 15 минути преди ядене.
  • За инхалации: Една препълнена супена лъжица с лайка се попарва с един литър вряла вода. Главата се покрива с кърпа и под нея се вдишват парите.
  • За чай: Една препълнена чаена лъжичка билки само се попарва с 1/4 литър вода и се оставя малко да покисне.
  • За компрес: Препълнена супена лъжица с лайка се залива с 1/4 литър вряло мляко, оставя се малко да покисне, прецежда се и с него се правят топли компреси.
  • Масло от лайка: Шишенце се напълва с набрани на слънце, пресни цветове от лайка и те се заливат със студено изцедено дървено масло. Маслото трябва да покрива цветовете. Добре затворено, шишето се оставя 14 дни на слънце. След това се съхранява в хладилника.
  • Лайков мехлем: 250 г свинска мас се затопля и когато почне да пращи се прибавят две препълнени шепи пресни цветове от лайка. Разбърква се, след това съдът се покрива и се оставя да пренощува в хладно помещение. На следващия ден леко се подгрява и изстисква през ленена кърпа.

 

Вж. в сайта рецепти за лечение с Лайка на следните заболявания:

Абсцес

Аденксит

Адисонова болест

Амилоидоза

Ангина

Артериална хипертония

Асцит

Атопичен дерматит

Безвкусен диабет

Безсъние

Белези

Болест на Крон

Бронхиектазна болест

Гадене

Гастроезофагеален рефлукс

Генитален херпес

Гингивит

Главоболие

Глосит

Говежда тения

Грип

Диария

Екзема

Ентерит

Ентероколит

Енцефалит

Епидемичен паротит

Епилепсия

Жълтеница

Запек

Исхемична болест на сърцето

Ишиас

Камъни в бъбреците

Кандидоза

Коклюш

Колит

Коремен тиф

Кървящи венци

Ларингит

Левкемия

Лупус

Менопауза

Менорагия

Мигрена

Миозит

Миома

Млечница /СООР/

Остеопороза

Остра коремна болка

Остър гастрит

Отравяне с гъби

Панкреатит

Парализа на лицевия нерв

Парасомнии в детска възраст

Паркинсонова болест

Пародонтоза

Паротит

Перианална фистула

Пиелонефрит

Повишен холестерол

Подагра

Полиомиелит

Предсърдни аритмии

Простатит

Псориазис

Разстройства на съня

Рак на белия дроб

Рак на гърдата

Рак на дебелото черво

Рак на панкреаса

Рак на пикочния мехур

Рак на правото черво

Рак на хранопровода

Рак на черния дроб

Ревматизъм

Ревматоиден артрит

Розацея

Салмонелоза

Саркоидоза

Свинска тения

Себорея

Сенна хрема

Сиалоаденит

Силикоза

Синдром на дразнимото черво

Синдром на неспокойните крака

Синуит

Скарлатина

Склеродермия

Спастичен колит

Стерилитет

Стрии

Сънна апнея

Сърдечна невроза

Тревожни разстройства

Уретрит

Фарингит

Фебрилитет

Флебит

Фобии

Хейлит

Хемороиди

Херния

Херпес зостер

Хидроцеле

ХОББ

Хранителни алергии

Хроничен гастрит

Хронична диария

Хъркане

Цистит

Чревна туберкулоза

Язва на дванадесетопръстника

Язва на стомаха

Язвен колит