Банер за мобилна версия за апликация

Маточина

Маточината (Melissa officinalis) е многогодишно тревисто растение от семейство Устноцветни, растящо в южна Европа и Средиземноморието.За нейна родина се смятат земите около Средиземно море. Култивира се в много страни на Европа и Северна Америка.

На височна достига 70-150 cm. Листата имат лека миризма на лимон. В края на лятото се появяват малки цветове, пълни с нектар. Те привличат пчелите, откъдето идва и наименованието Melissa (от гръцки „пчела“). Плодът е съставен от 4 едносеменни, яйцевидни орехчета. Цъфти юни-септември.

Расте из храсталаци и редки гори по тревисти и каменисти места из цялата страна. Използват се листата и цъфтящите връхни части на стъблото. Бере се преди цъфтежа май-юни. Ако маточината е цъфнала, листата не се събират, тъй като вече са изгубили характерната си миризма и лечебните си качества.

Маточината съдържа етерични масла, които имат принос към ефектите от ползването й. Още има дъбилни вещества, горчиви и слузни вещества, кафеена киселина, ензими, урсолова киселина, олеинова киселина. Ароматът идва от съединения, наречени терпени: цитронелал, цитронелол, цитрал и гераниол. Цитралът има успокояващ и противовъзпалителен ефект, дори се ползва в конвенционалната медицина точно заради тези си свойства. 

 

Лечебно действие:

  • Маточината се ползва антиспазмолитично - при колит, кашлица, газове. Маточината помага за стимулирането на стомашната секреция, за по-добра перисталтика, влияе добре на жлъчката.
  • Стимулира апетита и процесите на храносмилане, подтиска гаденето и повръщането.
  • Маточината има диуретичното действие, което балансира метаболизма и насърчава изхвърлянето на шлаки и токсини, натрупвани в тъканите и органи при нездравословно хранене, заседнал живот и стрес. При нормално протичане на асимилативните процеси в тялото, липидния обмен се нормализира, което позволява интензивно изгаряне на мазнините.
  • Понижава кръвното налягане, помага за намаляване на главоболието, световъртежа.
  • Пречиства матката след аборт (особено в комбинация с босилек), прогонва плацентата (при раждане), гадене и замаяност през бременността, менструални болки, предизвиква менструация.
  • Има мощно антисептично, антигъбично действие.
  • Има успокояващо действие при зачервяване и сърбеж при ухапване от насекоми.
  • Маслото от маточина чрез масаж действа отлично на нервната система - намалява чувството за тревога, подобрява съня, успокоява и дава чувство за лекота. Използва се широко и влиза в състава на много билкови чаеве за лечение на различни нервни нарушения - неврози, неврастении, сърдечни неврози, ускорено сърцебиене, гръдна жаба, мигрена, полова възбуда, храносмилателни смущения с неврогенен произход и др.
  • Маслото от маточина действа добре при ревматизъм и артрит, когато с него се прави масаж на засегнатите стави.
  • Сдъвкани листа маточина премахват лошия дъх.
  • Външно намира приложение за жабурене и гаргара при възпаления на венците и устната лигавица и гърлобол и под формата на компреси и лапи при циреи, ревматизъм, подуване на млечните жлези у кърмачки и др.
  • Билката помага срещу вируси, остри кашлици и обилно потене;

 

Начин на употреба:

  • Прави се запарка от 2 супени лъжици билка и 500 см3 вряща вода (оставя се да кисне 2 часа). Пие се по една винена чаша 3 пъти на ден.
  • За масло се стриват на прах две супени лъжици сушена маточина и се изсипват в стъклен буркан, в който се долива една чаена чаша затоплено олио или зехтин. Бурканът се затваря плътно и се оставя на топло и тъмно място за 2 седмици като ежедневно се разклаща. След края на този срок, съдържанието се прецежда и се съхранява в кафяво стъкло при стайна температура.

 

Вж. в сайта рецепти за лечение с Маточина на следните заболявания:

Атеросклероза

Атопичен дерматит

Безсъние

Болест на Паркинсон

Гастрит

Генитален херпес

Елефантиазис

Ендометрит

Ентероколит

Епилепсия

Затлъстяване

Колит

Ларингит

Менингит

Менорагия

Мигрена

Миома

Остър гастрит

Паротит

Перикардит

Предсърдни аритмии

Първична билиарна цироза

Рак на хранопровода

Синусови аритмии

Скарлатина

Склеродермия

Стерилитет

Сърдечна невроза

Сърдечна недостатъчност

Трахеит

Тревожни разстройства

Уретрит

Уртикарии

Флебит

Фобии

Хидроцефалия

Хроничен гастрит

Хронична диария

Хъркане

Шум в ушите

Язва на дванадесетопръстника

Язва на стомаха