Банер за мобилна версия за апликация

Мечо грозде

Представлява вечнозелен храст с пълзящи клонки, с малки яйцевидни кожести листа със спирално жилкуване. Листата са разположени на къси дръжки спирално по вейките. На цвят отгоре са по-тъмни, а отдолу по-светло зелени, на вкус – стипчиви до слабо горчиви.

Листата на мечото грозде съдържат фенолните глюкозиди арбутин и метиларбутин, дъбилни вещества, урзолова киселина, флавоноиди.

Цветовете са с форма на камбанка, бели или бледо розови, на гроздове от 2-20 цвята, цъфтят през май-юни. Дават малки сферични червени плодчета, с по шест семена. Узряват през късното лято или есента.

 

Лечебно действие:

Листата му се използват срещу инфекции на пикочните пътища, включително цистит, уретрит, нефрит, пиелит, пиелонефрит и др. В листата му има активни съставки, които спомагат за намаляване нивата на пикочна киселина и облекчаване на симптомите при камъни в пикочния мехур.

Днес екстрактите от мечо грозде най-често се използват при нефрит, камъни в бъбреците и хроничен цистит. Билката е отличен тоник при отслабена функция на бъбреците, черния дроб или панкреаса.

Благодарение на затягащото си действие, оказва благоприятен ефект при хронична диария.

Хидрохиноните в Мечото грозде се борят срещу различни бактерии в тялото, помагат за спиране на възпалителни процеси и като цяло подсилват имунитета.

Често срещаното приложение на Мечото грозде е като естествен диуретик. Затова от листата на Мечо грозде се приготвя чай, който помага за изчистване на токсините. Успешно се прилага при различните видове рак.

Пресните плодове на Мечо грозде могат да се използват и локално. Тя тях се приготвя лечебен мехлем, който се нанася директно върху изгаряния, рани, синини и т.н. Смята се, че киселините в Мечото грозде могат да ускорят заздравяването на кожата, да понижат риска от възпаление и да намалят болката.

Народната медицина препоръчва листата от мечо грозде и при кръвопикаене, застойни явления от бъбречен произход, захарна болест, бяло течение,туберкулоза на бъбреците.

 

Начин на употреба:

Приготвя се чай, като в 500 мл студена вода се изсипва 1 супена лъжица от дрогата /листа/, оставя се да кисне 8-12 ч и се вари 5 минути. След като кисне още 20 минути, се прецежда и се пие на 4 -5 интервала през деня. Трябва да се приема поне няколко месеца, за да се усети уроантисептичният му ефект.

Мечото грозде се прилага и под форма на студен извлек или отвара от предварително добре нарязани и счукани листа. Отварата се приготвя от 1 супена лъжица дрога и 700 мл кипяща вода. Вари се продължение на 30 мин на тих огън. От прецедентата отвара се приема по 100 мл 4 пъти дневно. Студеният извлек се приготвя от 1 супена лъжица билка и 200 мл студена вода. Оставя се да престои 8 часа. От прецедения извлек от мечо грозде се приема по 1-2 лъжици 4-5 пъти дневно.

Понякога, но доста по-рядко, се използват и плодовете на мечото грозде. Те по-често се използват пресни, за приготвяне на различни билкови сиропи и се предлагат или в изсушен, или в течен вариант, под формата на екстракт.

Билката дразни маточната мускулатура, не се препоръчва по време на бременост! В големи дози предизвиква изостряне на възпалителните изменения и предизвиква повръщане.

 

Вж. в сайта рецепти за лечение с Мечо грозде на следните заболявания:

Болест на Бехтерев

Гонорея

Кисти и поликистоза на бъбреците

Левкемия

Мекотъканен ревматизъм

Остър гастрит

Охроноза

Пиелонефрит

Простатит

Рак на пикочния мехур

Рак на хранопровода

Рак на черния дроб

Ревматизъм

Сиалоаденит

Силикоза

Тендовагинит

Уретрит

Флебит

Хидроцеле

Хронично белодробно сърце

Цистит