Банер за мобилна версия за апликация

Невен

Невен (Calendula) е род растения от семейство сложноцветни. Около 20 вида, разпространени в Средна Европа и Средиземноморието. Едногодишни цветя с жълт до яркооранжев цвят. Името му на български означава буквално „не вехна“.

Обича яркото слънце и влагата в почвата. Цъфти от началото на юни до падане на първите снегове. Видът Calendula officinalis се чувства най-добре в смесени бордюри. Не са създадени хибридни форми.

Цветовете му съдържат каротин, рубиксантин, ликопин, флавохром, флавоксантин и още много полезни компоненти. Колкото по-ярко е оцветен невенът, толкова по-високо е съдържанието на каротин в цветовете му. Освен това в цветовете има въглеводороди от парафинов тип, сапонин, смоли, фитонциди, растителни протеини, флавоноиди, гликозид календилозид, следи от алкалоиди, тритерпендиоли, органични киселини – ябълкова, пентадецилова, салицилова, както и аскорбинова и етерично масло.

Зелените части на растението съдържат дъбилни вещества и тритерпенови сапонини. Препаратите с екстракти от невен са популярно “перо” във фармацевтичната промишленост; биоактивните компоненти, получени от растението, участват активно в приготвянето на лекарства и медицинска козметика.

В козметиката се използва при производство на шампоани и кремове на растителна основа.

 

Лечебно действие:

Невенът е познат като лечебно средство още от Древна Гърция. И днес невенът се използва с широк спектър на действие върху много заболявания: всички видове рак, белодробни, на храносмилателната система, при хипертония, сърдечна невроза, при рахит, при гинекологични проблеми – за вагинални промивки, при безсъние, при лечението на кожни заболявания и проблеми като изгаряния и измръзване, гъбични инфекции.

Настойка от невен помага при заболявания на черния дроб и против спазми на вътрешните органи.

Отвари и настойки с невен се използват като спазмолитици, тъй като чудесно отпускат гладката мускулатура в стомаха, червата и черния дроб. Билката е активна също при септични и асептични възпаления. В добавка – прекрасното растение подобрява процесите на регенерация. Ако е налице една инфекция с причинител стафилококи или стрептококи, невенът не е най-доброто средство. Въпреки това от него има полза и в такива условия, тъй като се ускорява епителизацията в проблемната зона.

Използва се като антисептично, противовъзпалително и ускоряващо зарастването на рани средство. Препаратите с невен действат успокояващо, те са спазмолитици и с доказан жлъчегонен ефект.

Растението е с доказано действие – пикочогонно, потогонно, отхрачващо, болкоуспокояващо, противоалергично и общоукрепващо. Счита се също, че укрепва мъжката потентност.

Подобряват работата на сърцето и понижават артериалното налягане.

Много често невен се включва в терапии при заболявания на вътрешни органи, на нервната система, използва се като седативно средство, антикоагуланти, имуномодулатори.

В козметиката е приложима спиртната настойка, от която се прави маска на скалпа против пърхот и косопад.

 

Начин на употреба:

Има външно приложение и е възможен вътрешен прием.

Класическата рецепта за билков цяр при болен черен дроб и хепатит се изпълнява от две чаени лъжички цвят и две чаши вряла вода. Горещата смес се оставя под капак за един час и се прецежда. Пие се по половин чаша четири пъти дневно.

Невенът участва и в билкови смеси за лечебни отвари при хепатит; най-ефективно е съчетаването му с жълт кантарион. Смесват се по две части невен, жълт кантарион и безсмъртниче, и по една – лайка, цикория, зърнастец и пача трева. От сместа вземаме четири супени лъжици и ги заливаме с половин литър студена вода. Оставяме сместа да пренощува и на сутринта я кипваме за пет минути. Отдръпваме и след 20 минути прецеждаме. Чаят се пие три пъти дневно – по половин чаша, половин час преди хранене.

Съчетанието от невен и живовляк присъства в множество рецепти от народната медицина като средство за лечение на миома. У Ванга и Дънов има препоръки за различни билкови терапии на проблема. Често се споменава невен в комбинация с жевовляк.

Отварата от невен може да се включи в диета за отслабване. Редукцията на теглото в този случай се постига благодарение на бързото извеждане от организма на продуктите от разпада. Освен това невенът съдържа ликопин, който създава усещане за ситост и дава възможност за лесен контрол върху апетита. Отварата същевременно зарежда организма с биоактивни компоненти, които оптимизират работата на стомашно-чревния тракт и същевременно редуцират мастните клетки. Отварата е от една чаена лъжичка суха билка – цвят, насипва се в чаена чашка; чашата се залива до половината с вряла вода. След 20 минути течността се прецежда и връща обратно в чашата; доливаме с топло прясно мляко. Една такава доза на ден е достатъчна да установим контрол върху апетита.

Добра комплектовка например е тази от невен, глухарче, коприва и полски хвощ. От всяка билка се вземат по 10 г и сместа се залива със студена вода; оставя се на огън да заври – обикновено за това са необходими 10 минути. След момента на завирането се държи на огъня още 10 минути. Получената течност се прецежда и се пие три пъти дневно по няколко глътки преди хранене.

Едно от ефективните средства против запек е невен: билката не само активира меко чревната перисталтика, но и изчиства патогенните бактерии в червата: за нея са необходими един портокал, три супени лъжици сух цвят от невен, половин чаша вряла вода. Билката се залива с горещата вода и се оставя под капак за 15 минути; прецежда се и към запарката се прибавя изцеденият сок на портокала. Това е дозата за еднократен прием; изпива се вечер преди лягане. Описаната напитка се приготвя и изпива три вечери една след друга.

С лайка при гастрит, нефрит, ентерит или цистит:

Вземат се равни части невен, лайка и бял равнец. Една супена лъжица от сместа се запарва вечер в термос с една чаша вряла вода. На сутринта се прецежда; пие се три пъти дневно по 1/3 чаша, 20 минути преди хранене. Лечебният курс продължава три седмици.

При гастрит с повишена киселинност се прави смес от по една супена лъжица невен, лайка, бял равнец и медицинска ружа. Сместа се залива с половин литър вряла вода и се запарва един час под капак. Прецежда се и се пие по половин чаша, три пъти на ден, 15-20 минути преди хранене. Това се прави две седмици; следва двуседмично прекъсване – и нов двуседмичен лечебен модул.

При остър гастрит работи следната рецепта: смесваме равни части невен, полски хвощ, семена от копър, жълт кантарион и живовляк. Една супена лъжица от сместа се залива с половин литър вряла вода и се оставя под капак за един час. Следва прецеждане; приемът е три пъти дневно – по ¾ чаша, 15 минути преди хранене. Пием две седмици.

При лечението на цистит помага обилният прием на настойка от невен, която се приготвя така: 4 супени лъжици от билката се заливат с две чаши вряла вода. Съдът се похлупва и се оставя на тъмно за час и половина. Прецежда се и се пие по три супени лъжици на всеки 20 минути. Приемът може да продължи до две седмици – според потребностите.

Съчетанието от невен, коприва и глухарче е сочено в не един рецептурник като вариант за очистване на кръвта, средство за противоракова профилактика и елемент от комплексна терапия на онкологични заболявания. Комбинацията дава и отслабващ ефект, затова нерядко се препоръчва в програми за редукция на теглото. За литър вода приготвяме смес от по 10 г цвят невен, листа от коприва, корен от глухарче и полски хвощ. Слагаме водата да заври с корена от глухарче и малко преди кипването добавяме останалите съставки. Оставяме на тих огън 10 минути, отдръпваме и след още 10 минути прецеждаме. Разделяме течността на три равни части; изпиваме ги в рамките на деня.

Продукти с невен могат да се използват почти веднага след раждането на едно бебе, но само външно – настойки, мехлем и масло за къпане и поддържане на кожата, за по-добро овлажняване и като терапия при зачервяване, възпаления и лющене на суха кожа. Маслото от невен е добър вариант за масажи и разтривки, а мехлемът – при лечение на рани, ухапвания от насекоми и драскотини.

Допуска се гаргара със слаба настойка от невен при ангина, но само ако детето е достатъчно голямо – за да не поглъща течността. Невенът е слаб алерген, затова всяко прилагане на билката трябва да бъде консултирано с педиатър.

След навършване на 12-годишна възраст може да се премине и към вътрешен прием – при необходимост чай, отвари и настойки в дози, съобразени с възрастта и здравословния проблем.

Невенът е полезен за бременни, но само ако се използва с мярка и в подходящия момент. Така например слабата настойка или чай с невен помагат срещу повръщане. При токсикоза на ранната бременност върши работа следната напитка: Една супена лъжица сух невен – цвят, се залива с 300 мл вода в термос и се оставя за цяла нощ. На сутринта се взема на гладно само една супена лъжица от прецедената течност. Важно е да се помни, че бременните могат да използват тази и други билкови запарки и чайове само в неконцентриран вид, възможно най-слаби.

При настинка и болно гърло се прави разтвор за гаргара от чаена лъжичка сух цвят от невен и чаша вряла вода. Оставяме да се запари 40 минути и прецеждаме; гаргарата се прави най-малко 4 пъти на ден.

Билката невен се комбинира успешно с други лечебни растения, които имат кръвоспиращо действие – например бял равнец, турта, както и котешка стъпка. Тези четири съставки са вложени в готов мехлем, който се препоръчва при кисти, мастопатии и трудно зарастващи рани.

Невенът често е препоръчван като съставка на продукти за локално външно приложение – при проблемна кожа, раздразнена и наранена при травми и охлузвания, при пресни и стари белези. Масленият извлек може да се приготви без проблеми вкъщи, като се използва студено пресован зехтин. За доза от 100 мл зехтин ни трябват 10 г сухи листенца от цвят невен. Сместа се поставя на слънчево място за един месец. Този извлек има различни приложения; основно – прилагането му при изгаряния, възпалени рани, инфектирани ухапвания от насекоми, дори трофични язви, води до изчистване на проблемната зона и ускорено зарастване.

Друга рецепта за домашно масло от невен: за нея са ни необходими 100 г краве масло и 40 цвята невен. Маслото се загрява и в него се пускат измитите свежи цветове; билката трябва да остане на огъня само 5 минути. След това отдръпваме съда и прецеждаме маслото още топло. Получения продукт наливаме в бурканче и съхраняваме в хладилник. Върши работа при рани и хемороиди.

Мехлем от невен, който цери разширени вени, се прави с 500 г бяла свинска мас и две шепи цели стебла, листа и цвят от невен. Сместа се вари на водна баня, докато промени цвета си. Веднага след като се дръпне от огъня я прецеждаме. Проблемните места с разширени вени се мажат 2-3 пъти дневно.

Всички описани дотук продукти тип “мехлеми” – особено тези с пчелен восък и кокосово масло, могат да се използват и като подхранващи мазила или нощен крем при зряла и уморена кожа. При редовна употреба се подобрява еластичността на клетъчните мембрани в повърхностния слой на кожата; кожата на лицето става еластична и сияйна, добре подхранена, без неприятните малки бръчки край очите и устата. Редовното използване на мазилата с невен отстранява дребните инфектирани точки по кожата и видимо изпълва дълбоките бръчки. Приготвянето на мазила за лице може да се разнообрази с добавянето на витамини Е и А, които играят ключова роля в поддържането на кожата и нормалното клетъчно хранене.

Тинктурата с домашна ракия е продукт, препоръчван за вътрешен прием при гинекологични проблеми. Следваме универсалната рецепта за приготвяне на домашна тинктура, като заливаме билката – 100 г сух цвят, с алкохол, в случая литър ракия. Бутилката със сместа се оставя на топло за 14 дни, като всеки ден се разклаща хубаво. От прецедения разтвор се пият с вода по 30 капки дневно; дозата се приема наведнъж. Помага за регулиране на цикъла.

Вж. в сайта рецепти за лечение с Невен на следните заболявания:

Артериална хипертония

Асцит

Атопичен дерматит

Атрофия

Базално-клетъчен карцином

Бронхиектазна болест

Бронхит

Гастрит

Гастроезофагеален рефлукс

Гломерулонефрит

Далекогледство

Епилепсия

Жлъчни камъни

Ишиас

Кандидоза

Катаракта

Кисти и поликистоза на бъбреците

Контактен дерматит

Конюнктивит

Коремен тиф

Лаймска болест

Левкемия

Менорагия

Метастази

Мигрена

Панкреатит

Парализа на лицевия нерв

Пародонтоза

Перианална фистула

Подагра

Полиомиелит

Псориазис

Разширени вени

Рак

Рак на белия дроб

Рак на гърдата

Рак на кожата

Рак на маточната шийка

Рак на панкреаса

Рак на пикочния мехур

Рак на стомаха

Рак на черния дроб

Саркоидоза

Сенна хрема

Сепсис

Синуит

Синусови аритмии

Скарлатина

Стерилитет

Туберкулоза

Уретрит

Фарингит

Флебит

Хейлит

Хемангиом на черния дроб

Хемороиди

Хепатит D

Хепатит А

Хепатит В

Хепатит С

Херпес зостер

Хидроцеле

ХОББ

Холецистит

Хранителни алергии

Хроничен гастрит

Хроничен холецистит

Хронична диария

Церебрална парализа

Язва на дванадесетопръстника

Язва на стомаха