Банер за мобилна версия за апликация
Овчарска торбичка
Овчарските торбички са едногодишни или двугодишни тревисти растения, които имат изправено голо стъбло. Листата на растението са събрани в розетка в основата на стъблото. Цветовете са много на брой и са събрани в гроздовидни съцветия. По тънките дръжки пък висят малките сърцевидни шушулки, които на пипане са като кожа. Кокошките имат особено предпочитание към сърцевидните торбички.
Цъфти от март до август, а не рядко и чак до ноември.
По света са познати четири вида, от които две са най-често срещани (включително и в България) – Обикновена овчарска торбичка (Capsella bursa-pastoris) и Румена овчарска торбичка (Capsella rubella).
В България са широко разпространени. Растат по тревисти места, край пътища и т.н. Обикновената овчарска торбичка е кръвоспираща билка, използвана в народната медицина, наричана също гъшарка, бабини гниди или старчец.
Употребява се цялата надземна част на овчарската торбичка.
Овчарската торбичка съдържа етерични масла; витамини – особено К и C; каротин; микроелементи; захари; органични киселини; фитонциди; биогенни амини (холин, ацетилхолин, тирамин и хистамин), смоли, диосмин, етерични масла, дъбилни вещества, инозит, сапонини, пролин, флавоноиди, алкалоиди, лимонена, ябълчна и винена киселина.
Лечебно действие:
Овчарската торбичка играе регулираща роля при кръвообръщението, препоръчва се както при твърде високо, така и при твърде ниско кръвно налягане.
Има силно кръвоспиращо действие при маточни кръвотечения; кръвопикаене, хемороиди; кръвотечение от носа; кръвохрачене при туберкулоза.
Помага при атрофии на мускули и стави.
Използва се при затруднено уриниране; заболявания на далака и бъбреците; чернодробни заболявания; като разхлабващо средство.
Билката предизвика повишаване активността на тъканите и органите. Използва се за лечение на рани и се приема като народен лек на ракови заболявания.
Начин на употреба:
Хомеопатични лекарства се правят от пресни растения.
Чай от овчарска торбичка – по две-три чаши на ден, се прилага с голям успех при всички видове кървения, като например от носа, стомаха, червата и при нередни кръвотечения от матката. Смята се, че при открити, кървящи рани, при които кръвта не може да спре, отварата от овчарска торбичка действа поразително добре.
Препоръчва се още и при силни менструални кръвотечения, осем до десет дни преди настъпване на периода, се започва да се пие всеки ден по две чаши запарен чай, като на една чаша се взима една препълнена чаена лъжичка овчарска торбичка. Този чай помага и за регулиране на мензиса през пубертета и при климактериума.
При хипертония се прави запарка от една чаена лъжичка в 200 мл гореща вода. На ден са препоръчителни 2 чаени чаши, като пиенето се преустановява с нормализирането на кръвното.
Майки, на които по време на кърменето се подуват гърдите, трябва да си запарят в една цедка прясна овчарска торбичка и увита в кърпа, както е топла, да си я наложат.
Правят се клизми на червата, бани на половината тяло или промивки с хладка отвара от овчарска торбичка.
При атрофия на ставите или мускулите се нарязва на дребно овчарска торбичка, слага се да престои десет дни на топло, за предпочитане е на слънце в житна ракия. С получената тинктура, няколко пъти на ден трябва да се правят разтривки.
Запарващ компрес: Две препълнени шепи овчарска торбичка, по възможност прясна, се слагат в сито и се държат над водна пара. Задушената билка се слага в памучна кърпа и се налага на болното място.
Вж. в сайта рецепти за лечение с Овчарска торбичка на следните заболявания: