Банер за мобилна версия за апликация

Офика

Офиката (Sorbus aucuparia) е позната още като дървото на късмета. Много често това красиво дърво е наричано калина. Понякога на офиката казват самодивско дърво.

Дивата Офика се среща в почти всички наши планински и предпланински райони. Тя расте по плодородни кафяви горски почви и обикновено ще я видите сред широколистните и смесените широколистно иглолистни гори. Обича влажния планински климат не по-ниско от 900 м над м. в.

Офиката е листопадно дърво със строен ствол и сиво зелена до сива гладка кора -само при старите дървета тя е плитко и надлъжно напукана.

Клоните й образуват яйцевидна и рехава корона. На височина офиката стига до 15 м. Тя се отличава с добре развита коренова система, която дава много коренови издънки.

Късно напролет, към края на май, офиката разцъфтява и клоните й се обкичват с бели цветове, събрани в едри щитовидни съцветия. Цветовете са двуполови, правилни и са устроени по същия начин, както цветовете на дивата круша или дюлята. 

Листата й, за разлика от тези на калината, са сложни нечифтоперести, съставени от 11,13 или 15 отделни листчета и са елипсовидни или ланцетни, остро назъбени и приседнали. Горната им повърхност е матово зелена, а долната - сивозелена и покрита с белезникави власинки. 

Плодовете са топчести, с месеста оранжево-червена обвивка и образуват красиви кичури. Плодовете имат богато съдържание на витамини. Според последните проучвания те съдържат танин, сорбитан (нискоградусов алкохол), ябълкова киселина, лимонена киселина, кехлибарена киселина, тартарикум, сорбинова киселина, витамин С, амигдалин, етерични масла и пигмента антоцианин. 

 

Лечебно действие:

Офиката има противоревматично, адстрингентно и диуретично действие.

Плодовете на дивата офика подпомагат съсирването на кръвта, подсилват имунитета.

Офиката прочиства червата, действа антисептично, разхлабващо, спира кръвотечението, стимулира лимфите.

Билката се прилага при висок холестерол в кръвта, хронично възпаление на черния дроб, катари на горните дихателни пътища, високо кръвно налягане, глаукома, еластичен колит, диария, хемороиди, бъбречни заболявания, диабет, ревматизъм, растройства на уринарния киселинен метаболизъм, менструални смущения, алкализиране на кръвта, подобряване обмяната на веществата, както и при дефицит на витамин С.

Използва се за гаргари при възпалено гърло, промивки при хемороиди или силно вагинално течение.

 

Начин на употреба:

Една супена лъжица от плода, леко счукан, се залива с 400 г вода и се поставя да ври 5 минути. Прецедената отвара се пие по 1 винена чаша 3 пъти преди ядене.

По-добре действа отварата, като се приготви по следния начин: 1 супена лъжица плодове се сваряват 5 минути в 200 г вода и киснат 4 часа; пие се на 3 пъти по 50—70 г;

500 г плодове и 50 г захар, сварени на каша — по лъжичка няколко пъти дневно (при нефролитиаза).

Чаят от изсушени и стрити плодове на дива офика може да се използва за гаргара при пресипване, при стомашни проблеми и подути лимфи. Вътрешното приложение на тинктура от пресни плодове на офика действа благоприятно при увеличени лимфни възли, лимфодемия и други лимфатични заболявания.

 

Вж. в сайта рецепти за лечение с Офика на следните заболявания:

Авитаминоза

Артериална хипертония

Атеросклероза

Бронхиектазна болест

Гастрит

Дизентерия

Повишен холестерол

Рак на стомаха

Язвен колит