Банер за мобилна версия за апликация

Очанка

Очанката е едногодишно тревисто растение с право или разклоненно, мъхнато стъбло. Листата са срещуположни, яйцевидни, назъбени и седящи. Цветовете са бели или бледорозови, с лилави линии и жълто петно на долната устна, разположени в пазвите на листата. Чашката е срастнала, с четирилистно сраснало венче и четири тичинки. Плодът е космата двуразделна кутийка с много семена.

Очанката се среща из ливади, пасища и храсталаци навсякъде из страната.

Очанката е богата на витамини А, С и група В и съдържа много силиций и желязо. В стъблата и листата й се съдържат гликозид аукубин, ефирно масло, горчиво вещество, смола, син оцветител.

 

Лечебно действие:

Очанката е прекрасно средство за профилактика на очни болести с различен произход, а също така за повишаване остротата на зрението. Тя широко се прилага в офталмологията при лечение на дегенеративно-дистрофични процеси на очната мембрана. Подобрява зрението и при хора над 70 години.

Очанката се прилага за облекчаване на болката и в качеството на противовъзпалително средство при конюнктивити и блефарити (възпаления на краищата на клепачите). Очанката има адстрингентно и противовъзпалително въздействие.

Прилага се при: конюнктивити; блефарити; възпаление на слъзните канали; повишена уморяемост на очите; петна по роговицата; катаракти и хордеолум (ечемик на миглите).

Очанката също така се използва при алергии, бронхит, съпроводен с кашлица и лепкав секрет, при хрипав глас, нарушено храносмилане, отсъствие на апетит, гастрит с повишена киселинност, жълтеница.

Прилагат я при простуда, диатези, детски екземи, туберкулоза на кожата при деца.

 

Начин на употреба:

Външно приложение: Употребява се за компреси при преумора на очите, при конюнктивит, блефарит, хордеолум (ечемик). При блефарит и конюнктивит: отвара от 3 чаени лъжички очанка с 2 чаши вода - за топли очни бани - със специална чашка.

Вътрешно приложение: 1 с.л. от билката се слага в 500 мл вода. Ври 5 минути. Пие се по 50 мл преди ядене, 4 пъти дневно. 

С тинктурата от очанка заедно с копър, лайка и листа от черен орех се промиват очите и се правят лосиони при скрофулозни болести на очите, особено при деца.

Според Петър Димков благоприятно действие оказва консумирането на отвара от бъзов чай и очанка. По една 1 супена лъжица от двете билки се запарва с 500 г вряща вода и се вари 5 минути на тих огън. След като изстине, се прецежда.

 

Вж. в сайта рецепти за лечение с Очанка на следните заболявания:

Алергичен конюктивит

Болест на Райтер

Бронхиектазна болест

Далекогледство

Енцефалит

Перикардит