Банер за мобилна версия за апликация
Очиболец
Очиболец (също и очеболец) или още прозорче (Potentilla) е род храсти, полухрасти и многогодишни треви от семейство розови. Той е многогодишно тревисто растение с почти хоризонтално-коренище, тъмнокафяво отвън и червенокафяво отвътре.
Стъблата са приповдигащи се или изправени, тънки, в горната част разклонени. Приосновните листа са тройни, разположени в розетка, с дълга дръжки и по време на цъфтежа загиват.
Цветовете са единични, жълти, около 10 мм в диаметър, с дълги дръжки. Чашката е двойна, с 4 листчета на под чашката и 4 чашелистчета. Венчето е с 4 обратно сърцевидни венчелистчета. Тичинките и плодниците са многобройни.
Цъфти юни—август.
Расте из мочурливи и влажни ливади в предпланините и планините от 500 до 2800 м надморска височина в цялата страна.
Използува се коренището. Съдържа 15—30% главно катехинови дъбилни вещества, но също галотанин и елаготанин. Изолирани са димерни и тримерни катехини. Освен това в дрогата се съдържа свободна елагова киселина, тритерпеновите торментилови киселини, а също и тритерпеновият гликозид торментозид.
В народната медицина като билка се ползват сушените коренища на растението.
Лечебно действие:
Има запичащо, кръвоспиращо, противовъзпалително, спазмолитично действие.
Прилага се при:
възпаление на стомаха и червата - гастрит с намалена киселинност на стомашния сок,
остър и хроничен колит,
язва,
ентерити,
диария, диспепсии, дезинтерия,
възпалителни процеси в устната кухина-стоматити,
фарингити, гингвинити, афти;
при чернодробни заболявания;
възпаление на очите;
кръвохрачене при туберкулоза,
кървене от носа и хемороидите, обилна менстурация.
Народната медицина го препоръчва и при бяло течение, диабет, малария, главоболие, жълтеница, чернодробни заболявания, гръдна жаба, кръвопикаене, подагра, ревматизъм.
Начин на употреба:
Една супена лъжица наситнено коренище се заливат с 500 гр. вода. Вари се 10 мин. и се оставя да кисне 60 мин., след което се прецежда. Приема се 3 пъти дневно преди ядене по 80-150 гр. според възрастта.
Пресният сок от корените се пие при чернодробни заболявания.
За външна употреба се прави по-концентрирана отвара, като се слагат три супени лъжици коренища и се действа по същия начин.
Външно се използува и при мокреща екзема, изгаряния, рани, напукана кожа на ръцете, краката или устните, натъртване с подкожни кръвоизливи, хемороиди, бяло течение у жените, невралгии, неврити и др.
Настойка от цялото растение в зехтин в съотношение 1:10 се препоръчва при заболяване на кожата, а от прясна билка в бяло вино, престоявайки 10 дена - за повишаване на апетита и като усилващо средство.
Вж. в сайта рецепти за лечение с Очиболец на следните заболявания: