Банер за мобилна версия за апликация
Папрат
Папратовидните (Pteridophyta) са спорови васкуларни растения. Те се отличават от по-примитивните плауновидни по наличието на истински листа, а от по-развитите семенни растения – по отсъствието на семена. Коренът и стъблото е покрит с епидермис. Размножават се безполово: вегетативно или чрез спори, или полово.
У нас се срещат 45 вида тревисти папрати – в горите, по скалите, в езерата и блата. Широко разпространени са орловата папрат, волският език, сладката папрат, мъжката папрат, женската папрат и др. Други 13 вида са защитени (четирилистно разколниче, плаваща лейка и др.)
Корените обикновено са влакнести. При повечето видове стъблата почти не са развити или са видоизменени подземни коренища. Листата нарастват с върха си. Обикновено те са силно развити, имат различни размери и най-разнообразна форма.
Многогодишна тревиста папрат е с хоризонтално, косо или изправено, дебело коренище, покрито с многобройни, прилепнали, керемидообразно наредени основни части на листните дръжки. От връхната част на коренището ежегодно се развиват по няколко почти изправени или дъговидно извити листа. Листната дръжка е жлебовидна, покрита, както и оста на петурата, с многобройни кафяви люспи. Листната петура е продълговата, към върха постепенно стеснена, двойно пересто разделена. Видът е близък с Бодливата папрат (Dryopteris carthusiana) (Vill) Fuchs, при която листата са напълно два пъти пересто наделени и листните им делчета имат шиловидно заострени зъбчета.
Папратовите растения растат при разнообразни условия. Най-често се срещат във влажни сенчести и блатисти места. Някои растат по дърветата (в тропичните гори).
Лечебно действие:
Билката има жлъчегонно, диуретично, противоглистно,откашлящо, очистително, противоглистно действие.
Използва се при възпаления на дихателните органи, задух, трахеит, бронхит, ларингит.
Прилага се при подагра, колит, хроничен запек, против глисти и хемороиди..
Външно помага при кожни обриви, разширени вени, ревматизъм, болки в ставите.
Начин на употреба:
Прилага се под формата на маслени или етерни извлеци, като се спазват точно назначените от лекаря дози, диета и схема на лечение. Задължително е след приемане на извлека да се вземе очистително.
1 супена лъжица от билката се вари 10 минути в 500 мл вода. Прецежда се и се пие 3 пъти дневно по 50 мл преди ядене.
Вж. в сайта рецепти за лечение с Папрат на следните заболявания: