Банер за мобилна версия за апликация

Пача трева

Пача трева е едногодишно тревисто растение от семейство Лападови. Среща се почти навсякъде. Ценно пасищно растение, понася отъпкване. Семената му са добра храна за птиците. Използва се за затревяване и като билка.

Стръковете на растението, брани през време на цъфтежа - юни-септември, се сушат на сянка или в сушилня до 40оC. Изсушената пача трева е със зелени стъбла и листа, без миризма и със слабо тръпчив вкус.

В листната част се съдържат гликозиди, алкалоиди, провитамин А, аскорбинова киселина, въглехидрати, смоли, салицилова киселина, силикат и други вещества.

 

Лечебно действие:

Пачата трева има широк спектър на действие. Прилага се за лечение на различните видове рак, съдови и чернодробни заболявания.

В своята прясна или изсушена форма билката се използва при проблеми в стомашно-чревния тракт.

Смята се, че консумацията на отвара от пачата трева проявява кръвоспиращо и пикочогонно действие, повишава кръвното налягане и вентилационния обем на белите дробове.

Известна е с благотворното си действие при неразположения на дихателните пътища и възпаления в зоната на пикочния мехур.

Пача трева се препоръчва при пясък и камъни в бъбреците и пикочния мехур, при кръвотечения от стомаха, червата, матката и др. (язва, кървава диария, изобилна менструация).

Използвана външно под формата на лапи, билката притежава ускоряващо и подпомагащо заздравяването действие на рани и наранявания.

 

Начин на употреба:

Запарват се 2 с. л. от билката в 500 мл вряща вода. Запарката кисне 10 минути, след което се прецежда. Препоръчително е да се приема по 150 мл 3 пъти дневно преди хранене.

 

Вж. в сайта рецепти за лечение с Пача трева на следните заболявания:

Анемия

Болест на Бехтерев

Глаукома

Екзема

Епидемичен паротит

Исхемична болест на сърцето

Камъни в бъбреците

Кисти и поликистоза на бъбреците

Левкемия

Парализа на лицевия нерв

Перианална фистула

Полиомиелит

Първична билиарна цироза

Рак на белия дроб

Рак на гърдата

Рак на пикочния мехур

Рак на стомаха

Рак на хранопровода

Рак на черния дроб

Ревматизъм

Сенна хрема

Сепсис

Сиалоаденит

Силикоза

Синуит

Сърдечна недостатъчност

Хемангиом на черния дроб

Херпес зостер

Чревна туберкулоза