Банер за мобилна версия за апликация

Риган

Риган е многогодишно тревисто растение от семейство Устноцветни. Расте из храсталаци и сечища, по каменливи места и в редки гори предимно в предпланините и планините из цялата страна докъм 1600 m надморска височина.

На височина достига до 80 cm, като върховете на растенията се разклоняват и образуват чадъроподобни съцветия, в които са събрани голям брой малки цветчета с бледорозов, розов или почти бял цвят с кафяви чашки. На едни растения цветовете са двуполови, а на други само женски. Женските цветове се разтварят 7–8 дни преди другите цветове. Цъфтежът на ригана продължава доста време, тъй като едни стъбла в туфата цъфтят, а други продължават да се развиват. При това положение цъфтежът започва обикновено от началото на юни и продължава до края на август.

Отглежда се и като културно растение заради ароматичното масло, което се съдържа в цялата надземна част и особено в цветовете. Маслото намира широко приложение в парфюмерията. Изсушените стъбла са добър заместител на чая. Като подправка и за лечебни цели се използва този вид, който цъфти с розововиолетови цветчета. Изсушен запазва вкуса си.

В България риганът е познат още като горски чай, овчарски босилек, вранилова трева, риганова трева, витошки чай, черновръхче, чубрица.

Използват се цветоносните връхни части, събрани по време на цъфтеж. Бере се по време на цъфтежа юни-юли.

Съдържа етерично масло с тимол и карвакрол, сесквитерпени и др., както и флавоноиди, горчиви и дъбилни вещества, минерални соли, витамин С, провитамин А и др.

 

Лечебно действие:

Риганът има мощно противовъзпалително действие, което е по-силно от това на много антибиотици. Затова отвара от риган може да се прилага както при външни рани и загноявания, така и при настинки, грипни състояния, налепи в гърлото и по езика. Препоръчва се и за промивки.

Прилага се като потогонно, успокояващо кашлицата и отхрачващо средство при остри катари на горните дихателни пътища, при бронхит, трахеит, бронхиална астма, коклюш.

Поради съдържанието на етерично масло риганът притежава антисептично, отхрачващо, антиспастично и успокояващо нервната система действие Стимулира секрецията на потните, храносмилателните и бронхиалните жлези, засилва перисталтиката на червата, възбужда апетита.

Използва се още при атония и газове в червата, спазми на стомаха и червата, чернодробни и жлъчни заболявания, както и при нервни разстройства.

В българската народна медицина се употребява при глисти, диария, газове, епилепсия, бронхит, трахеит, жълтеница, болести на черния дроб, безсъние, главоболие, полова възбуда, нервна възбуда. Външно под формата на бани - при кожни заболявания.

 

Начин на употреба:

Риган лекува зимни простуди. Можете да го пиете под формата на чай 2-3 пъти дневно, още щом усетите първите раздразнения - 1 кафена лъжичка билка се кипва и вари в 200 см3 вода 3-5 мин и се пие топъл. За еднодневна доза се прави запарка от 1 супена лъжица билка в 500 мл вода, кисне 2 часа и се прецежда. Пие се по 1 винена чаша 3-4 пъти на ден 15 мин. преди ядене.

С билката се прави гаргара, като условието е отварата да е по-концентрирана и да бъде с температура между 40 и 60 градуса.

Запушен нос лекуват с инхалации, като просто кипвате билката и я дишате, захлупени с хавлиена кърпа над съда.

Чаят от листа ще ви помогне да преборите проблемите с високото кръвно и да спрете появата на разширени вени. Ще трябва обаче да изпивате по 500 мл от отварата на ден.

Тук обаче има един проблем – ежедневното приемане на риган в продължителен период може драстично да понижи либидото, затова ако държите на половата си мощ, потърсете алтернативно лечение или взимайте по малки дози, като си давате и почивки между тях.

 

Вж. в сайта рецепти за лечение с Риган на следните заболявания:

Абсцес

Адисонова болест

Атеросклероза

Атрофия

Базално-клетъчен карцином

Безсъние

Дивертикули

Дизентерия

Емфизем

Енцефалит

Епилепсия

Кандидоза

Кардиална астма

Кариес

Колит

Лимфаденит

Мекотъканен ревматизъм

Мигрена

Остър гастрит

Паркинсонова болест

Пневмония

Подагра

Простатит

Рак на дебелото черво

Рак на кожата

Рак на правото черво

Салмонелоза

Саркоидоза

Сепсис

Синдром на дразнимото черво

Сърдечна невроза

Токсоплазмоза

Трихоцефалоза

Хъркане

Целулит

Язва на стомаха