Банер за мобилна версия за апликация
Сладник
Женско биле (Glycyrrhiza glabra), наричано още сладък корен или сладник, е вид растение от семейство Бобови (Fabaceae), разпространено в Южна Европа и Близкия изток. То е тревисто многогодишно растение, достигащо височина 1 m.
Женското биле се отглежда главно заради неговите корени. В Сладкия корен са открити активни компоненти, най-важният от които е глициризина, на който се дължи сладкия вкус на билката – той е около 50 пъти по-сладък от захарта, произведена от захарна тръстика. Глициризинът съставлява между 2 и 15% от сухата маса на корена. В съчетание с флавоноидите глабридин, ликоритигенин, кумарини, формононектин, глизофлавон, лигнини, аминокиселини, смоли, биотин, фитоестрогени, витамини от групата В, вит. Е, той се проявява като растение с множество и разнообразни лечебни възможности.
Лечебно действие:
Сладкият корен се е използвал успешно в китайската традиционна медицина за третирането на храносмилателни, сърдечни и дихателни проблеми, както и за стимулиране на общото здраве. В гръцката медицина билката се е използвала за лечението на пекторални и дихателни заболявания, както и при профилактиката на болест на Адисон.
Билката има спазмолитично, отхрачващо и успокояващо кашлицата действие. Традиционно Сладникът се е използвал и продължава да се използва с успех при кашлица, бронхити, ларингит, пресипналост на гласа, астма.
Намира приложение при усещане за парене и киселини в стомаха, използва се за лечение на язва на стомаха, хроничен гастрит, язвен колит и синдром на раздразненото дебело черво, има и известно слабително действие. За разлика от повечето медикаменти, които се използват за лечение на язва и киселини, Сладникът не понижава стомашната киселинност, а действа като стимулира мукозните клетки в стомашната лигавица. По този начин билката повишава устойчивостта на лигавицата на стомаха към увреждащото действие на солната киселина.
Сладникът понижава с близо 20% окисляването на лошия холестерол при дългосрочен прием от 6 месеца. Ползите се дължат на флавоноида глабридин. Благодарение на антиоксидантната активност, се забелязва и понижаване на липидната периоксидация, в сравнително ниски граници; Коренът от Женско биле спомага за понижаването на нивата на холестерол в кръвта основно чрез стимулиране производството и секрецията на жлъчка. Жлъчните киселини в състава на жлъчката, допринасят за елиминирането на излишния холестерол от организма. Освен това, съдържащите се в Сладкия корен антиоксиданти, заздравяват кръвоносните съдове.
Противовъзпалително, антибактериално и антисептично действие; сладкият корен е чудесен помощник при всякакви разранявания на тъкани. Използвана локално, билката може да участва в средствата за устна хигиена и да предотвратява кариес и лош дъх.
Поради противовъзпалителните си свойства, Сладникът успокоява кожни раздразнения, екзема, обриви, суха кожа и др. Корен от женско биле се прилага и за лечение на херпес симплекс и херпес зостер. Няколко проучвания са показали, че билката притежава антивирусно действие, което може да потисне повторната поява на херпесна инфекция. Освен вътрешно, под форма на капсули, Женско биле може да се нанася и върху засегнатия участък от кожата.
Увеличава серумните нива на хормона dhea, но единствено при мъже. Забелязва се и промяна в други хормони, като увеличаване на кортизола и понижаване на тестостерона и при двата пола.
Потенциални ползи има при противодействие на безсъние.
Потенциални ползи при забавяне на когнитивния упадък.
Възможно е да предпазва от усложнения на атеросклероза при болни от диабет тип II, независимо от пола.
Потенциални антиракови свойства, особено при рак на простатата и рак на гърдата.
Потенциални свойства за предпазване на сърцето при химиотерапия върху раковоболни.
Регулира спазмите в коремните мускули и дебелото черво.
Начин на употреба:
Традиционната медицина препоръчва ежедневна употреба на билката от 8-15 грама и до 100 грама при тежки болестни състояния. Не трябва да се пропуска фактът, че в случая сладкият корен се консумира като храна и трябва да се броят допълнителните калории.
Вж. в сайта рецепти за лечение с Сладник на следните заболявания: