Банер за мобилна версия за апликация

Слез

Като билка слеза е още известен под имената молоха или камиляк. Toй pacтe пo бypeняcaли oт тpeвa и тpъни пoляни, пo изĸoпи, paзвaлини, пoĸpaй пътя и пo вcичĸи пoляни.

Дребнолистният слез се вие леко и в основата на главния корен е малко дървенист. Той има кръгли, назъбени листа с дълги дръжки и малки виолетови до бледорозови цветове. Неговите кръгли плодове изглеждат като мънички пити кашкавал.

Широколистният слез (Malva vulgaris) и другите разновидности се срещат най-често в цветни и зеленчукови градини.

И двата вида съдържат в листата, цветовете и дръжките си слузести и дъбилни вещества.

B cлeзa имa ĸapoтин, тaнин, минepaлни coли oĸoлo 15%, витaмин Ц и opгaнични ĸиceлини, зaxapи и eтepични мacлa. Ocвeн избpoeнoтo в cлeзa имa и cлyзни вeщecтвa c пoлeзeн xapaĸтep.

Събират се цветовете, листата и дръжките - от май до септември. Тъй като при сушенето се губят слузести вещества, слезът трябва да се употребява възможно най-пресен. Но и изсушеното растение има все още добри лечебни сили. 

Стрък от слез се бере по време на цъфтеж. Брането се извършва в сухо време - с остър нож или ножица се отрязва облистеното цветоносно стъбло на дължина 20-25 cm от върха, като към тях се прибавят и листа от неотрязаната част.

 

Лечебно действие:

Билката има омекчително, противовъзпалително, слабително, спазмолитично и седативно действие.

Използва се при възпалителни заболявания на дихателната и храносмилателната системи - емфизем, язвена болест на стомаха и дванадесетопръстника, болки в стомаха и червата, газове и др. 

Слезът се препоръчва много и при затлачване на белите дробове, бронхит, кашлица и силна пресипналост, както и при ларингит, възпаление на сливиците и пресъхнала уста. Слезът лекува дори извънредно упорита и често пъти считана за нелечима белодробна емфузия, която понякога предизвиква много силен задух.

Външно слезът се прилага при рани, циреи, подпухнали ходила или ръце, произтичащи от счупвания възпаления на вените. 

В българската народна медицина се използва още при възпаление на бъбреците и пикочния мехур, кръвопикаене, трудно уриниране,за налагане под формата на лапи при рак на гърдата. за стимулиране отделянето на мляко у кърмачки.  

 

Начин на употреба:

Прилага се под формата на студен извлек или запарка. Запарката се приготвя като 2 супени лъжица дрога кисне 1 час в 500 ml вряла вода. От прецедената течност се пие по 100 мл. 15 минути преди ядене, 4 пъти дневно, подсладено с мед. 

Анемия (рецепта на Ванга): 100 г. изсушени плодчета на билката слез се смилат на прах. Пие се по 1 път на ден 1/2 ч.л., разбъркана в чаша прясно овче мляко. Може да се добави малко мед за вкус.

Хладки бани: Две препълнени шепи слез се накисват и оставят да пренощуват в 5 литра студена вода. На следващия ден водата се затопля да необходимата температура за ръцете и краката, които се киснат в нея в продължение на 20 минути. Затоплена отново водата може да се използва още два пъти. След това болното място се налага с лист от живовляк (за предпочитане островърх).

Компреси: Прави се питка от чай от слез, белтъка на едно съвсем прясно яйце, 1 с. л. олио, 1ч. л. мед и пшенично брашно. Слага се върху ленено парче и се налага върху раната. Прави се превръзка и така престоява 24 часа. Тестото изтегля всичката гнойни нечистотиите.Промива се със запарка от смрадлика. Прави се ново тесто и пак се превързва. Изпълнява се до заздравяването на раната.

Остатъците от чая се затоплят леко в малко вода, с ечемичено брашно се разбъркват на каша, и се налагат топли върху раната.

Вземат се 3-4 с. л. брашно, 2-3 щипки сода бикарбонат и се добавя чай от слез, като се омесва меко тесто. Поставя се в тензух и се налага върху раната. Прави се вечер преди лягане, превързва се и така се пренощува. Сутринта превръзката се сваля. Процедурата се изпълнява 3 вечери подред .

 

Вж. в сайта рецепти за лечение със Слез на следните заболявания:

Белези

Бронхит

Гастроезофагеален рефлукс

Миома

Перианална фистула

Рак на белия дроб

Рак на гърдата

Рак на пикочния мехур

Рак на стомаха

Сепсис

Тендовагинит

Язва на стомаха