Банер за мобилна версия за апликация
Смокиня
Използвана част: Листата и плодовете. Листата се берат през време на цъфтежа-юни, а плодовете се берат след узряването им.
Смокините имат най-високото ниво на фибри сред всички останали плодове и зеленчуци. Една-единствена изсушена смокиня осигурява два грама фибри: 20% от ежедневната препоръчителна консумация.
Лечебно действие:
Смокиновият плод действа тонизиращо, слабително и болкоуспокоително. Той съдържа вещества, които подпомагат смилането на мазнините и усвояването на въглехидратите. Те намаляват холестерола и стимулират апетита и панкреаса.
С богатото си съдържание на калий и захари плодовете са добро лечебно средство при сърдечно-съдови заболявания, повишено кръвно налягане и отоци, против запек.
Желязото и манганът в тях са полезни при анемия. Употребяват се също при захарна болест, подагра, възпаление на лимфите.
Нашата народна медицина препоръчва плодовете при малокръвие, скрофули, магарешка кашлица, бронхит, астма, простуда и като полово-възбудително, а листата –при бюргер, задух, кашлица, стомашни и чревни болки.
Сладките смокини допринасят за прилива на енергия, добрия метаболизъм и поддържането на добрия тонус на сърцето.
Малките плодчета са богати на пектин, който подпомага храносмилателните процеси и това ги превръща в особено полезни за хора със затруднено храносмилане и други стомашни проблеми.
Смокините лекуват успешно високото кръвно (хипертония).
Заради високите нива на желязо в този плод, той е изключително ефикасен и при анемия.
С листа от смокиня се лекува успешно диабет. Отварата от смокинови листа понижава значително нивата на кръвната захар в организма. Екстрактът от тях оказва благоприятно влияние на инсулина и не се налага допълнително стимулиране с инжекции при диабетиците от втори тип.
Чаят от смокинови листа помага като превантивна мярка срещу инфаркт или инсулт. Този чай е полезен и за хората, които страдат от наднормено тегло, тъй като има отслабващо действие.
Листата от смокиня са много ефективни и при болестта на Бюргер, язви и колити. За последните две заболявания, е необходимо да консумирате листата в сурово състояние.
При кокоши трън или цирей може успешно да се наложи сок от смокинови листа.
Начин на употреба:
Като запарка - 1 чаена лъжица изсушени листа или сушен плод се заливат с 500 мл. вряла вода. След изстиване се прецежда и се изпива за един ден на три пъти половин час преди хранене.
Отварата може да излекува бронхит и астма. Необходими са ви само три добре измити смокинови листа, които трябва да се залеят с литър вода и да се варят за 15 минути. След това отварата се оставя да кисне три часа, прецежда се и се пие вместо вода.
В случай, че страдате от колит, ентероколит или дизентерия, вземете една супена лъжица стрити смокинови листа и ги запарете с 1 ч.ч. вряла вода. Оставете ги да киснат един час и ги прецедете. Течността разпределете на 2-3 равни части и я изпийте в рамките на деня.
Сок от смокинови листа се използва и за премахване на татуировки. За целта просто трябва да изцедите млечния сок от листата и да мажете татуировките до пълното им заличаване.
Плодовете могат да се консумират и в суров вид, тяхното количество трябва да се съобрази с поносимостта на отделния индивид към тях.
Сушени смокини, накиснати в дървено масло се ядат сутрин на гладно.
Опечени, плодовете като кафе могат да се използват при всички видове кашлица.
Външно във вид на лапи плодовете могат да се използват против циреи, гърлобол, възпаление на сливиците и венците, за компреси при петна у бременни.
Вж. в сайта рецепти за лечение със Смокиня на следните заболявания:


