Банер за мобилна версия за апликация
Страшниче
Страшничето е познато още като изтравниче. Може да се открие в планините, в пукнатини по скалите, откъдето се подават папратовидни листа, дълги между 5 и 20 см, с тъмни и жилави дръжки. Те са обточени с множество малки кожести листенца със сиво-зелен или ярко жълто-зелен цвят.
Като дрога се използват надземните части, които се берат от юни до август. Стръковете се сушат в проветриви и сухи помещения. Съхраняват се на тъмно и сухо. Билката вече се продава и в билковите аптеки.
Има богат състав от полезни вещества като пиролидинови алкалоиди бетоницин, смолисти вещества, сапонини, турицин и стахидрин, дъбилни вещества, органични киселини, минерални соли и етерично масло.
Лечебно действие:
Има адстрингентно, диуретично и отхрачващо действие.
Използва се при главоболие, страхови и нервни състояния, заекване, безсъние.
Освен това билка страшниче се използва при косопад, а отварата помага при инфекции на белия дроб, кашлица, астма, грип, дрезгав глас, плеврит.
Начин на употреба:
10 г ситно счукани стръкове страшниче се заливат с 500 мл вряща вода. След като изстине, се прецежда и се пие 4 пъти през деня по 1 суп. лъж.
В 450 мл вряща вода се добавя една супена лъжица от билката. Ври се на тих огън 5 мин, след което се кисне 20 мин. Прецежда се и течността се изпива на глътки за един ден.
Вж. в сайта рецепти за лечение със Страшниче на следните заболявания: