Билколечение при акне

Акнето е заболяване, което често настъпва при склонна към омазняване кожа, резултат от повишена секреция на мастните жлези предимно в областта на лицето, гърдите и гърба. Формите на акне са различни и включват: комедони, червени пъпки, гнойни пъпки (пустули) и уплътнени пъпки. Тези форми могат да се срещнат самостоятелно, но по-често представляват последователни стадии на акнето.

 

 

Билки и билколечение

 

Масло от чаено дърво

Маслото от чаено дърво има изключително силно антибактериално действие – а знаем, че най-неприятните симптоми при акне са свързани с бактериални инфекции. Популярни са съветите за намазване на гнойните пъпки с масло от чаено дърво веднъж дневно – но трябва да знаете, че това средство наистина е много силно и е по-добре да се направи разтвор за редовна употреба.

Според някои практикуващи маслото от чаено дърво за акне се разрежда с вода в съотношение 1:1 – това все пак е трудна задача и всеки път преди употреба сместа трябва да се разбива продължително. По-лесно е такава смес да се направи с базово масло, каквото е бадемовото или студено пресованият зехтин.

Проблемните места се намазват веднъж на ден, като се използва клечка за уши. Преди това обривът трябва внимателно да се почисти с антисептичен лосион.

 

Лимонов сок за премахване на пъпки

Лимоновият сок има силно окислително действие и това е плюс за употребата му при лечение на инфектирани кожни участъци с акне. Болезнено е дори да си представим, че такива участъци се намазват с прясно разрязан лимон – каквито съвети дават някои специалисти. Лимоновият сок стяга разширените пори, потиска бактериалния растеж и неутрализира прекалено обилната секреция на мастните жлези.

По-щадящ е вариантът, при който лимоновият сок срещу акне се смесва с розова вода в съотношение 1:1. Розовата вода също действа антисептично. Такъв домашен лосион може да се използва за почистване на лицето вечер, след което да се нанесе маслото от чаено дърво.

 

Аспирин и мед

Това съчетание е препоръчвано от водещи козметолози като надеждно и безопасно: аспиринът действа върху клетките на епидермиса по същия начин, както при вътрешен прием.

Антисептичното му и противовъзпалително действие може лесно да се почувства, ако стрием на прах 1-2 таблетки аспирин и с малко дестилирана вода забъркаме лечебна кашичка. Това трябва да се направи в стъклена чаша с дървена шпатулка – не бива да използваме метални съдове или прибори.

Болното място се намазва и се оставя лекарството да действа 20-25 минути, след което се отмива с хладка вода. По същия начин действаме и ако сме направили смес от аспирин и мед. Медът също е антисептик и освен това подхранва кожата и подобрява тонуса на клетките, действа оздравително на клетъчните мембрани.

Самостоятелно или в комплект, аспирин и мед могат да бъдат чудесно лечебно средство против акне.

 

Чесън

Трябва ви смелост, за да приложите препоръчваното лечение на акне с…чесън. И не става дума само за специфичната миризма, в чиито дълбини ще се потопите с маската от чесън срещу акне и раздразнена кожа. Възможно е да почувствате парене, дискомфорт, сърбеж, но това със сигурност бързо ще отмине.

Експертите на този женски сайт препоръчват да се смачкат на кашичка 8 обелени скилидки чесън; тази кашичка се нанася върху лицето или върху онази част от него, която е завладяна от акне. Внимавайте за очите! След 15 минути чесънът се отстранява първо с тампон, напоен в ябълков оцет, а след това и с хладка вода. Завършете терапията с хидратиращ крем, който има и противовъзпалително действие.

 

Магарешки трън

Може би очаквате, че това лековито растение ще бъде използвано за лечението на акне като суровина за отвара или запарка за промиване на кожата. Грешка: касае се за вътрешен прием, който ще съдейства на черния дроб да изпълнява пълноценно функциите си и да изхвърля от организма всички токсини.

Не са малко случаите, в които се установява, че кожни заболявания и проблеми – включително акне, на практика са причинени от непълноценно функциониращия черен дроб. Антиоксидантите от магарешкия бодил, особено съставката силимарин, действат стабилизиращо, насърчават очистването на организма чрез активиране на чернодробните клетки.

Балансираният метаболизъм е в основата на всяка успешна терапия, която засяга кожата и в частност кожата с акне.

 

Куркума

Използването на куркума за лечение на акне разчита на високия процент антиоксиданти, съдържащи се в подправката. Освен това куркумата е полезна за кожата с добрия си състав от витамини С, В, фосфор и желязо. Традиционно в Индия с куркума се прави пилинг и маски, които подхранват и почистват кожата на лицето. За кожа с акне има специална маска:

Две супени лъжици прясна безсолна извара се смесват с половин супена лъжица куркума. Сместа се бърка, докато се получи хомогенно състояние, и се нанася внимателно върху лицето. След 10 минути маската се отнема внимателно с тампон или парче стара, мека тъкан – куркумата боядисва, затова не използвайте текстилни кърпи.

 

Канела

Канелата има антибактериално действие, затова използването й в маски за лице с акне е добър вариант. * Популярна е маската с една лъжичка мед и по половин лъжичка канела и студено пресован зехтин.

Маската се нанася внимателно върху цялото лице или само върху проблемните зони, и се оставя да действа 15-20 минути. След това се отмива с хладка вода. Възможно е да почувствате затопляне, а след маската лицето ви да е зачервено.

Ако тази реакция е твърде силна, ще трябва да се откажете от канелата, за да не усложните проблема с обрива.

Ако понасяте канелената маска срещу акне, правете я два пъти седмично, докато завършите серия от 15. Резултатът ще е видим.

 

Портокалови кори

Маската с портокалова кора не е много популярна, но тя е доста добро средство против появата на акне. Трябва да имаме на разположение изсушена портокалова кора, която разбиваме с блендер до прахообразна консистенция. Половин чаена лъжичка от портокаловата суровина смесваме с малко вода – трябва да се получи кремообразна маса. Намазваме лицето или само проблемните места по него и изчакваме да изсъхне. Измиваме с топла вода.

Счита се, че полезният компонент в тази маска е витамин С заедно с антиоксидантите и етеричните масла от портокаловата кора. Маската е безопасна и може да се прави 2-3 пъти седмично.

 

Рецепта със смрадлика

Доказаният антисептик смрадлика има широко приложение в народната медицина. Лековитото растение успешно овладява възпаления и гнойни процеси. При акне най-лесно е да се приготви отвара от 50 г суха смрадлика, която се вари 20 минути  в два литра вода. Тази отвара се използва за промивки и компреси, а също може да се влага в композиция за лечебни маски като тази:

Две супени лъжици овесено брашно се смесват с един яйчен жълтък, една супена лъжица мед, 30 мл отвара от смрадлика. Намазват се само проблемните зони; когато намазаното изсъхне, измиваме с хладка вода. Процедурата се повтаря всеки ден до подобряване на кондицията.

 

Рецепта с коприва

Прилагането на коприва и включването й в хранителното меню също може да е от полза при лечението на акне. Счита се, че най-добър резултат дава коренът на растението. От zdravnitza.com препоръчват следната отвара от корен на коприва срещу акне: Една супена лъжица наситнен сух корен се вари 7 минути в 250 мл вода. Кисне час и половина и се прецежда; полученото количество е за два приема. Изпива се час преди или два часа след хранене. Копривата балансира мастната обмяна и като част от комплексна терапия съдейства за излекуване на проблемната кожа с акне.

 

Рецепта с невен

Невенът е лековито растение с мощно противовъзпалително, антисептично и антибактериално действие. За лечение на акне можем да си приготвим домашно масло с невен. Необходими са 20 г сушени цветове, които заливаме със 100 мл студено пресован зехтин. Държим сместа в стъклено шише една седмица, след което прецеждаме. С маслото мажем проблемните места всеки ден. В този случай действат флавоноидите от билката. Преди тази процедура на лицето се прави топла маска с отвара от лайка и/или смрадлика (bgbilka.com).

 

Сода бикарбонат

За лечение на акне могат да се правят содени промивки или да се приготви специална лечебна каша. Содата се забърква с малко вода; нанася се с клечка за уши върху възпалените места с акне – първоначално за по няколко минути. Времето постепенно се увеличава, но трябва да се внимава – ако започне да щипе се измива веднага.

 

Рецепта Ванга

Правят се компреси на лицето преди лягане с памучна кърпа, натопена във вода от сварена маточина, сапуниче и черен бъз.

 

Други

Други лековити растения за спасяване от акне са морски зърнастец, нийм, беладона, както и масла от касис и от вечерна иглика, кориандър, сминдух, сандалово дърво. Помагат също и подръчни средства от кухнята като прясно и кисело мляко, овесени ядки, домати, картофи, ориз, царевично нишесте и др.