Билколечение при алергичен дерматит
При алергичните дерматити отстраняването на алергена причинител е първата терапевтична стъпка. Белезите на спешност са контраиндикация за лечение с билки. Значителен е броят на лекарствените билки, които могат да се включат при терапията на болните от алергичен дерматит. Тук даваме основни данни за голяма част от тях.
Билки и билколечение
Лечението на дерматит с народни средства е възможно само след медицинска консултация, в противен случай могат да възникнат усложнения.
Млечно-глицеринова маз
Смесете мляко (супена лъжица) с глицерин (същото количество). Добавете оризова скорбяла за плътност. Намажете засегнатите райони и оставете за една нощ.
Картофена маска
Сурови картофи (100 g), смесени с мед (10 ml).
Винени компреси
Разбийте 4 пресни листа живовляк, добавете 60 мл бяло сухо вино. Оставете ги за 5 часа. Намокрете марля в инфузията и я приложете на проблемните области.
При възпалителни процеси на кожата лекарите съветват да се използва отвара от брезови пъпки. Пригответе я чрез варене – чаша растителна суровина с чаша завряла вода и се слага на котлона. След 20 минути кипене се филтрира.
Мехлем от жълт кантарион
получава се от сока на билката, който се изпарява наполовина при загряването. Течността се комбинира с масло 1:4. Съставът се съхранява в хладилника. При кожни проблеми се използва като дезинфектант.
Ефективно може да се проведе лечение на дерматит по лицето у дома с помощта на боровинки. От плодовете им изстискайте сока, за да получите 50 мл течност. След това се смесва с 200 г вазелин и се разбърква добре. Лекарството се използва външно за лечение на пустули и за премахване на сърбежа на кожата.
Листата от рапица и равнец се смесват в равни количества и се измиват добре от мръсотията. След това суровината се смила, смесва се и се поставя в марля на проблемното място. Сместа дава антисептичен и лечебен ефект. Тя премахва възпалението и раздразнението от кожата.
Змийско мляко
За приготвянето на този продукт е необходимо да се смачка растението и да се изтръгне сокът от него, който от своя страна се разрежда с вода в съотношение 1:2. Нанесете разредения сок на змийското мляко с марлени тампони, като ги прилагате за около 15 минути до засегнатата област на кожата. При ремисия на дерматита може да се добави и мед към този продукт – 100 г мед на 3 супени лъжици, разреден с вода сок от билката.
Бутрак
Сложете суха нарязана билка една лъжица в половин чаша вряла вода. Оставете агента да стои, докато водата придобие тъмно кафяв цвят. Навлажнете тази инфузия на марля и я нанесете върху увредената кожа. Извършете тази процедура няколко пъти на ден.
Детски крем 10 г, смесен с етери на смирна и кипарис по 2 капки.
Кремове
Ето някои от по-известните и ефективни кремове за дерматит: Eucerin, Бетадерм, Адвантан, Елидел, Ригенома крем – с OZOILE (локален Озон), DERMALEX Repair / Дермалекс, за контактна екзема и други. Най-добре ползвайте този крем, който изпише лекуващия лекар. На някои пациенти може много от кремовете да не помогнат.
При дерматит от сух тип катраненият сапун, който има противовъзпалителни, антимикробни, антисептични, редуциращи и други полезни свойства, е отличен. Като средство за лечение, торбилният сапун се използва под формата на компреси, апликации, втривания при масаж, краткосрочни вани, както и помощен агент, който се добавя към козметиката за проблемна кожа – шампоани, крем, сапун.
Масло от чаено дърво
Това масло има отлични антимикробни, противогъбични, антивирусни и противовъзпалителни свойства. Продуктите на основата на масло от чаено дърво се справят перфектно с дерматит, както и с различни наранявания на кожата (изгаряния), ухапвания от насекоми и други причини за контактен дерматит. Маслото от чаено дърво се добавя и към различни продукти за кожата с ниско съдържание на мазнини. Той идеално се комбинира с катран. Нанесете няколко капки върху засегнатата кожа, след което леко я търкайте и масажирайте.
Може и като лосион да се използва, който се прилага върху пациента за 15-20 минути.
Масло от здравец
Налейте 2 супени лъжици от натрошени листа и цветове с чаша рафинирано слънчогледово олио. Оставете лекарството за 5 дни на тъмно място. След това да престои още на слънчевата страна за месец и половина. След това филтрирайте инфузията, изсипете я в съд с тъмно стъкло и охладете в хладилника . Можете да го използвате като маслото от чаено дърво – лесно втриване и апликации.
Тинктури
Половин чаена лъжичка лимонов сок се смесва с 1 чаена лъжичка водка и 1 чаена лъжичка натрошени или смлени яйчени черупки. Смесете всичко добре. Вземайте по половин чаена лъжичка 2 пъти на ден за 1-3 месеца. Пазете инфузията в хладилника.
Настържете на ренде няколко картофа, направете ги на пюре в превръзка от марля. Нанесете я върху възпалената кожа за 2 часа. След това отново сменете бинта, и отново за 2 часа повторете. Преди да си легнете, смажете мястото с маз от прополис (10%).
Компреси
Компрес от чай от невен намалява възпалението и успокоява сърбежа.
Отварата от къдрав лапад е подходяща за мокрене на сълзящите дерматити.
Водата, в която са варени моркови, облекчава, тъй като съдържа бетакаротин, който е със заздравяващо действие върху кожата.
Прясно изцеденият сок от краставица действа чудотворно на възпалената кожа.