Билколечение при анорексия
Анорексията представлява заболяване, на което основата е психично или хранително разтройство. При него заболелите се плашат да не наддадат много килограми, защото това ще навреди на външния им вид. Най-често засегнатите от анорексия са млади жени.
Заболяването засяга не само тялото, но и ума, защото всичко може да започне само , като една обикновена диета за запазване на килограмите, но да достигне до фикс идея за отслабване. препоръчително е родителите да наблюдават децата си и при наличието на симптоми да се вземат бързи мерки, защото анорексията може да доведе до неблагоприятни последици.
Недостига на витамини и минерали е задължително срещан проблем при пациентите с анорексия. Тук на помощ идва натуротерапията, която може да подпомогне за запълване на възникналия недостиг.
Необходимо е провеждането на още изследвания за специфичните ефекти на някои хранителни добавки при пациенти с анорексия и други хранителни разстройства, но като цяло се препоръчва:
- ежедневен прием на витамини и минерали,
- омега-3 мастни киселини, за редуциране на възпалението и подобряване на имунитета;
- коензим Q10, за имунната система и мускулната подкрепа;
- 5-хидрокситриптофан, за стабилизиране на настроението;
- креатин за мускулна сила;
- пробиотици и добавки с L-глутамин за имунитета и стомашното здраве.
Билки и билколечение
Освен хранителни добавки, натуротерапията включва приема на билки - билкова терапия за лечение на хранителни разстройства.
Действието на билките при анорексия не е научно доказано, но много пациенти са получили сериозно облекчаване на съпътстващите симптоми и овладяване на състоянието.
При анорексия се прилагат следните билки, които спомагат значително за повишаване на апетита:
Корени от аир
Една кафена лъжичка корени от аир се накисват в 250 мл хладка вода. Оставят се да престоят цяла нощ, а на сутринта извлека се претопля на котлона.
Прецежда се и се съхранява в хладилник. Разпределя се и се прие три пъти на ден, около час преди хранене.
Преди приемане получения чай се затопля на водна баня.
Орехови листа
Една препълнена лъжичка добре изсушени орехови листа се попарват в 250 мл вряща вода, без да се варят. Оставя се да се накисне, след което се прецежда. Съхранява се на студено и се изпива на три пъти през деня.
Салвия
Две чаени лъжички от билката салвия се заливат с 500 мл вряща вода. Оставят се да се изкиснат за 30-60 минути. Получения чай се разделя и се изпива на два пъти през деня.
Бал равнец
Една чаена лъжичка от билката бял равнец се запарва, като се залива с 200 мл вряща вода.
След накисване, в продължение на 30 минути до 1 час, извлека се прецежда и се изпива наведнъж.
За по-добър резултат приемайте така приготвения чай колкото е възможно по-горещ и колкото можете повече пъти през деня.
Освен засилване на апетита се постига още подобряване на храносмилането и секрецията на стомашни сокове.
Други билки, ефективни при анорексия и по-специално за овладяване на нервното напрежение и депресията са:
Корени валериана
Билката валериана, известна още като дилянка и коча билка, е широко използвано средство за овладяване на напрежението и нервността. Ефективна е също така за стомашни проблеми и болки, както и за подобряване на храносмилането.
Приготвя се, като 1 кафяна лъжичка корени се заливат с 400 мл вряща вода. След като се накиснат за 1 часа, се прецежда и се пие на гладно.
Босилек
Това ароматно растение има широко приложение, както като подправка в кулинарията, така и като билка за лечение на нервно напрежение, стрес, депресия и ниско самочувствие.
Използват се нарязани и изсушени стръкове и листа босилек, като 1 супена лъжица се залива с 300-400 мл вряща вода.
Оставя се да се накисне за 1 час, след което отварата се прецежда.
Приема се на гладно.
Плавун
Тази билка се прилага предимно в случаи на анорексия при деца, като е ефективна и при депресия. За целта 1 малка лъжичка от изсушения плавун се запарва във вряща вода, след което се оставя да се изкисне. Приема са на гладно.
Мента
Тя се приема за да подобри апетита. Трябва да приемате сутрин по 2 лъжици сок от мента за продължителен период от време.
Портокал
Той се препоръчва за консумация, защото подобрява храносмилането. Добре е заболелия да яде по 2 портокала дневно.
Лимон и джинджифил
В съд комбинирайте равни части от сок от продуктите и приемайте преди основните хранения 3 пъти на ден.
Ябълка
Консумацията им се препоръчва, защото те подобряват храносмилането и апетита. Добре е се ядат повече от 2 ябълки на ден.
Ананас
Той също се използва за подобряване на апетита, но преди консумация трябва да го гарнирате с малко сол и черен пипер.
Чесън
Поставете съд с малко вода на котлона и сварете 3 чесънови скилидки и след това прецедете получената отвара. Към нея добавете сок от ? лимон. Разбъркайте и приемайте 2 пъти дневно за период от 1 седмица.
Салата
Започвайте основните хранения със салата, защото те също въздействат на организъм, като стимулират храненето.