Билколечение при апендицит
Апендиксът представлява сляпо завършващ израстък, който е прикрепен към горната част на дебелото черво /цекум/. Във вътрешността си има клетки, които отделят малки количества слузест секрет, който се стича към цекума. Стената на апендикса съдържа лимфна и мускулна тъкан. Лимфната тъкан е част от имунната система и взема активно участие в произвеждането на антитела.
Билки и билколечение
Жълт кантарион и невен
След операцията раната трябва да се промива с разтвор от жълт кантарион и невен (по четири капки в чаша топла вода).
За да се предотврати посиняването и болката, както и инфектирането на раната: арника (Arnica), два пъти дневно до 10 дни. За да се отстрани гаденето и повръщането след упойката приемайте фосфор (Phosphorus), три пъти дневно в продължение на 3 дни.
Според българската народна медицина, някои билки помагат за по-бързото възстановяване след претърпяна операция на апендицит. Отвара от глухарче– в 400 мл вода се слагат 50 г от глухарчето. Отварата се сварява за около 15 минути и се прецежда, пие се три пъти на ден. Не се препоръчва за диабетици. Следващата полезна отвара е от камшиче.
Рициново масло
Облекчава запека, намалява възпалението и лечението на инфекцията. Приема се през устата. Действието на рициновото масло се основава на дразнещия ефект на рициновата киселина върху чревната лигавица. Това е причината да предотвратява или облекчава запека. Ако страдате от силни болки, чревно раздразнение, хемороиди, колит, чревен пролапс или наскоро сте претърпели операция трябва да избягвате употребата на рициново масло.
В 300 мл вода се слагат 3 с.л. от билката. Сварява се, прецежда се и се приема на всеки 3 часа. Камшичето не се препоръчва за хора с високо кръвно налягане и диабет. 40 г ехинацея се добавя към 500 мл вряща вода. Сместа ври за 10 минути и се приема по 3 пъти на ден. Билката предпазва от следоперативни инфекции и стимулира имунната система.
Чесън
Мощно антибактериално и противовъзпалително средство. Може да се използва под формата на капсули или да бъде добавен към диетата, за да се елиминира инфекцията и намали болката и възпалението, свързани с апандицита. Може да се приложи и следната рецепта: смесете една или две скилидки суров чесън с гел от алое вера, чист мед и два литра вряла вода. Сместа се разбърква, филтрира и се приема всяка вечер в продължение на две седмици.
Джинджифил
Може да облекчи повръщането, подуването и болката в корема. Болката може да бъде повлияна като една супена лъжица суров сок от джинджифил се смеси с малко каменна сол. Може да се прилага още сок от джинджифил с щипка куркума на прах.
Листа от босилек
Сокът извлечен от листа от босилек помага за облекчаване на болката при апендицит. Освен това подпомага зарастването на рани и възстановяване на болезнени тъкани.
Жен-шен под формата на чай (една чаша дневно) облекчава болката и възпалението, причинени от апендицит.
Лимон и мед. Често апендицита се съпътства от лошо храносмилане и стомашен дискомфорт, които могат да бъдат облекчени от билков тоник, включващ равни части прясно изцеден сок от лимон и мед.
Боб мунг
Растение, принадлежащо към семейство бобови. Зрънцата му са малки и зелени, подобно на граховите зърна, а вътрешността им е жълта. Боб мунг се усвоява по-лесно от храносмилателния тракт (спрямо белия боб) и не води до усилено образуване на газове. В индийската народна медицина се описва като храна подходяща за всеки. По една супена лъжица боб мунг, три пъти на ден представлява ефикасно билково лекарство за облекчаване симптомите на апендицит. Чрез предварително накисване и намачкване на семената може да се оформи паста, която да се приготви като палачинки. Препоръчва се към сместа да се добави и джинджифил. В Индонезия се приготвя каша от боб мунг, която включва още захар и кокосово мляко.
За пълно сваряване на боб мунг са необходими около час и половина. Добри съчетания може да се получат с някои подправки като кориандър, джинджифил, кимион и куркума. Кълнове може да се приготвят чрез накисване на боб мунг във вода за 8-12 часа в съотношение 1:2 или 1:3.
Съхранява се в помещение, което не е изложено на пряка слънчева светлина.
Сминдух
Редовната употреба на чай от сминдух подпомага освобождаването на чревния тракт от излишната слуз и чревни отпадъци. В един литър студена вода, се добавя една супена лъжица семена от сминдух. Оставя се да къкри за половин час на слаб огън. Пие се, след като се охлади, при което действа успокояващо на коремната болка и стомашното раздразнение.
Мента
В чаша гореща вода, добавете 1-2 капки ментово масло. Пийте получената смес за облекчение на болката и възпалението.
Див сладък картоф
При остра болка в долната дясна част на корема, причинена от възпаление на апендикса бързо облекчение може да настъпи при приема на следната смес: една чаена лъжичка екстракт от див сладък картоф се изсипва в чаша пълна с 2/3 вода. Приемайте по една чаена лъжичка на всеки половин час, докато настъпи облекчение, а след това дозата се намалява до една лъжичка на всеки час или два.