Билколечение при астма

Астмата е респираторно заболяване, характеризиращо се с епизодични свивания и възпаление на бронхите. Тя може да бъде остра или хронична. Причините за нейната поява могат да бъдат различни видове алергии, замърсяване на въздуха, излагане на студен въздух, влажност, респираторни инфекции, стрес, генетика и други.

Най-честите симптоми на астма включват хрипове, кашлица, задух, стягане в гърдите и затруднено дишане. Тежестта на симптомите варира от слаби до сериозни и дори животозастрашаващи. Можете да контролирате симптомите с промени в начина на живот, промени в диетата, лекарствата, но и като приемате някои билки. 

 

 

Билки и билколечение

 

Мед от борови клонки

Боровите връхчета съдържат горчиви вещества (пиникрин), танини, витамин С, дитерпени, етерични масла. Имат антисептично, противоалергично и отхрачващо действие. Независимо дали се приемат под формата на отвара или ароматен мед, те спомагат за лечението на ангина, бронхити, туберкулоза, астма и други.

 

Мурсалски чай

Пиринският чай или познат още като мурсалски, се препоръчва за различни заболявания. Билката е с високо съдържание на танини, етерични масла, желязо, цинк, кобалт, мед и натрий. Той има антибактериално и антиоксидантно действие. Действа отхрачващо, противовъзпалително и омекотява лигавиците. Препоръчва се при бронхит, бронхиална астма и други. Приема се по две чаши на ден подсладен с мед на вкус.

 

Джинджифил

Джинджифилът има противовъзпалителни свойства, които помагат за намаляване възпалението на дихателните пътища. Според някои последни изследвания, той помага за отпускане на мускулната тъкан, която се свива по време на астматични пристъпи.

Можете да пиете по 2 чаши чай от джинджифил ежедневно, за да се намалят пристъпите. Винаги добавяйте към чая мед. Ароматната билка може да добавяте и към фрешове, други билкови чайове, супи и ястия.

 

Чесън

Чесънът е друга популярна подправка, която може да се използва при лечението на астма. Помага за изчистването на секрети в белите дробове. Също така подсилва имунитета, благодарение на антибактериалните си свойства.

Чесънът противодейства на инфекции, които причиняват астма. За да облекчите неразположенията може да сварите 3 скилидки чесън в малко количество вода и да добавите мляко и мед към него. Напитката се приема сутрин преди хранене.

 

Риган

Риганът е билка, която има широко разпространение при лечението на астма. Тя има много противовъзпалителни свойства и също така съдържа флавоноиди, карвакрол и терпени. Пийте 2 до 3 чаши чай от риган дневно при астматични пристъпи. Как да си приготвите отварата? В 600 мл вряща вода добавете три супени лъжици от билката. Оставете да ври 5 минути. Прецедете и подсладете с мед.

 

Червен бряст

Кората от червен бряст облекчава кашлицата и стягането в гърдите, които са чести неразположение при астма. Добавете 2 супени лъжици от кората в 2 чаши вряща вода и оставете да ври 5 минути. Пийте този чай два пъти на ден, за да получите бързо облекчение.

 

Синапено масло

Когато сте с астматичен пристъп, нанесете няколко капки синапено масло върху гръдния кош и го масажирайте добре. Той ще помогне за изчистването на дихателните пътища и възстановяване на нормалното дишане. Също така можете да загреете малко синапено масло с камфор и да го масажирате върху гърдите, за да получите бързо облекчение.

 

Смокини

Смокините са богати на много хранителни вещества, които могат да стимулират дихателните пътища и да облекчат затрудненото дишане. Вземете 3 сушени смокини и ги измийте добре. Оставете ги да престоят в чаша вода за една нощ. Консумирайте смокинената вода сутрин преди хранене.

 

Евкалиптово масло

Чистото евкалиптово масло съдържа химикал наречен евкалиптол, който помага за отхрачване на секрета, съдържащ се в белите дробове. Върху памучна кърпа капнете 3 капки от маслото и го поставете на челото си за няколко минути. Това ще подобри дишането ви.

 

Женско биле

Женското биле също се използва при лечението на астма. Билката има противовъзпалителен ефект,който помага за намаляване на възпалението на бронхите и нормализира дишането.

Добавете 2 супени лъжици от билката в чаша гореща вода и оставете за 10 минути да се запари. Пийте отварата един път дневно, подсладена с мед.

 

Куркума

За да избегнете тежките астматични пристъпи, можете да консумирате куркума. Тя съдържа съставката куркумин, която има пречистващи и противовъзпалителни свойства. В чаша топло мляко смед добавете половин чаена лъжичка куркума и разбъркайте добре. Приемайте от тази напитка два пъти на ден.

 

Лимонова трева

Лимоновата трева се използва за лечение на астма и други респираторни заболявания. Тя има антибактериални свойства. Поставете в 500 мл вряща вода 2 супени лъжици изсушена лимонена трева и добавете една малка пръчица канела (ако нямате алергия). Варете около 10 минути, след което прецедете и овкусете с мед и пресен лимонов сок.

Ако страдате от астма, препоръчително е да се обърнете и към диетолог, който да ви изготви подходящ хранителен режим, тъй като той също е от изключително значение за борбата с тази болест.

 

Рецепта Ванга

  • Пиене на студени течности, когато човек е уморен.
  • 40 глави арпаджик се попарват с вряла вода, докато омекнат. Задушават се в половин литър зехтин. Смачкват се. От това пюре болният взема на гладно по една супена лъжица сутрин и вечер.
  • Да се пие чай от цвете на подбел и да се обърне внимание на носоглътката.
  • Да се изсуши цвят от подбел, после да се свари (1 стиска на 2 л вода) и с водата детето да се полее. След банята да се измаже с мед и ракия.
  • 40 листа подбел да се накиснат в силна ракия едно денонощие. Първата вечер се налага 1 лист на гърдите на детето, втората – 1 лист на гърба и така се редува, докато се свършат листата. Процедурата да се прави само в късна есен.
  • Прави се крем от счукан аспирин и чиста свинска мас. Налагат се гърдите на детето 10 дни.

 

 

Билкови рецепти

 

Рецепта 1

Смесват се 100 г чесън и хрян и се смачкват до рядка каша, 150 г краве масло и 600 г мед.

Подгрява се сместа във водна баня и се съхранява в хладилника.

Приема се по една лъжица 60 мин преди ядене в продължение на 2 месеца.

Може при необходимост лечението да се повтори след месец.

 

Рецепта 2

В шише от 700 мл се сипва мед от бебешко бурканче, пакетче смлян черен пипер и се долива с ракия до напълването му.

Пие се 3-4 пъти дневно по 1 с.л., като преди употреба шишето се разклаща. След това лечение астмата напълно изчезва.

1 с.л. с листа от живовляк се заливат с една чаена чаша кипяща вода. Запарват се 15 мин и течността се прецежда. Пие се по 1 лъжица 4 пъти дневно преди хранене.

 

Рецепта 3

Нарязвате и смесвате агимония 25 г и 15 г гръцка коприва.

Изсипвате ги в един литър вода и ги кипвате, след което сместа престоява захлупена 3 часа. Приема се половин чаша 5-6 пъти дневно. Тази рецепта се прилага освен при бронхиална астма, още при кашлица, ревматизъм и простуда. След две седмици започва да преминава. При коклюш (магарешка кашлица) при децата се пие по една чаена лъжица 3-5 пъти на ден.

 

Рецепта 4

Лимоновият сок от 1 кг лимони се смесва с 300 мл зехтин и с 2,5 г твърд камфор.

Сместа се съхранява в тъмна бутилка и преди употреба се разклаща. От течността се пие 25 мл 3 пъти на ден 30 мин преди ядене. До пълно излекуване се пият и дози. Ако астмата е хронична, един път седмично се правят вендузи по едно и също бреме и болният трябва да се пази от простуда.

 

Рецепта 5

Смесват се по 40 г от следните билки:

  • лавандула,
  • цвят от бял равнец,
  • слез,
  • листа от подбел,
  • корени от бял оман,
  • иглика, ленено семе
  • 40 г корени от глухарче,
  • 20 г цвят от глог, 50 листа
  • живовляк,
  • 100 г листа от лазаркиня
  • 60 г стръкчета от босилек.

От тази смес 2 с.л. се поставят в 400 мл кипяща вода, ври 5 мин и кисне половин час. Пие се по една винена чаша подсладено с мед 3 пъти дневно преди ядене.

 

Рецепта 6

В алуминиево канче с 300 мл вода се сипват 2 лъжици мед, 3 средно големи глави лук, обелени и цепнати на кръст.

Сместа ври на бавен огън докато водата остане наполовина. Прецежда се и се изпива цялото количество, охладено 90 мин преди ядене. На следващия ден се почива и така през 9ен докато дните за почивка станат 10. Ако се наложи след 10 дена пак се пие. Твърди се, че при някои болни оправянето става още след първия сеанс.

Изпичат се като кафе шепа зърна от бакла. Смилат се и 6 с.л. се разбъркват с 500 г. мед. От сместа се приема три пъти дневно по една чаена лъжичка 30 мин преди ядене. Лечението продължава до пълно излекуване.

 

Рецепта 7

Една лъжица с пресен копър, нарязан на ситно, се залива с 2 чаши вода и затворена плътно в тенджера.

Вари се 5 мин, след което пиете по 1-5 кафени чашки на гладно 3 пъти на ден. На третия ден ще забравите за бронхиалната астма.

 

Рецепта 8

За премахване на спазъма при астма и хронични бронхити и от кашляне се прилага следната отвара от билки:

  • бял оман – 14 г,
  • подбел 29 г
  • босилек 21 г.

В 250 г се поставя 1 чаена лъжичка от всяка билка. Вари се 3 мин, кисне 20 минути След това отварата се приема 3 пъти на по 80 г след ядене.