Билколечение при атопичен дерматит
Атопичният дерматит е твърде разпространено заболяване, представляващо хронично възпаление на кожата под формата на екземни промени. В специализираната литература се срещат различни наименования на болестта: Наследствена екзема, Невродермит, Атопична екзема. При боледуващите организмът възприема повечето фактори от околната среда или от собствената обмяна на веществата като дразнител, като нещо вредно, без това да е така. Тази особеност на болния организъм е в основата на наименованието ”Атопичен”, т.е. „необичаен”, „нестандартен”, „извън приетото за норма”. Или ако здравите се обличат с дадени материи или се хранят с дадени храни без проблем, то болните от Атопичен дерматит обикновено реагират с поява на обриви.
Атопичният дерматит най-често се проявява в ранна детска възраст (в 80–90% преди петата година на детето), и в 2/3 от случаите отминава до към пубертета. Може да продължи цял живот, а може да се развие и в по-напреднали години. Протичането му е хронично, с периоди на затихване и обостряне, което е непредсказуемо и не винаги може да бъде определена причината за него.
Билки и билколечение
Една от предполагаемите причини за поява на атопичен дерматит е натрупване в кожата на различни отпадъчни продукти от обмяната на веществата, поради нарушен механизъм на елиминация. Алтернативните билки са тези, които подпомагат конкретен път за елиминиране на излишните вещества и химикали. Могат да въздействат върху функцията на черния дроб, да насърчават уринирането, да подобряват белодробната функция, да ускорят кръвния и/или лимфния поток.
Корен и семена от репей
Те намират приложение в терапията на редица кожни състояния. Съставките в корена и семената от репей подпомагат чернодробната функция и неутрализиране на токсините. Допълнителни ефекти на репейя включват ускоряване на диурезата (уринирането), подобряване на кръвния поток и храносмилането. Корен от репей може да се включи лесно към ежеседмичното и дори ежедневното меню, като се добави към ястия или под формата на чай.
Жожоба
Жожоба (Ziziphus Jujuba) е билка показала полезно влияние върху детоксикиращата способност на черния дроб. Съдържа витамини А, В2 и С, както и калций, фосфор и желязо, които са полезни за справяне на организма с атопичния дерматит. Друг ефект включва намаляване на производството на възпалителни простагландини, което потиска признаците на възпаление, съпътстващи атопичния дерматит.
Кресон
Кресонът може да намали честотата на обостряне на атопичен дерматит. За приготвяне на тоник от кресон, билката се поставя във вряща вода и се оставя да ври 5 минути на тих огън. Прилага се след охлаждане, три пъти на ден, за почистване на засегнатите зони. Може да се приема и вътрешно, като добавка към различни супи и ястия.
Жълт кантарион
Жълт кантарион е известен предимно с антидепресантното си действие, но също така намира приложение и под формата на различни масла и мехлеми при кожни раздразнения, рани и изгаряне. Да се има предвид, че и вътрешната, и външната употреба на жълт кантарион може да повиши чувствителността към слънцето.
Масло от звездица
Масло от звездица може да се нанася върху зоната на обрива при атопичен дерматит, като предварително се разреди с вода. Прилага се няколко пъти на ден с помощта на памучен тампон, за потискане на симптомите.
Калина
Инфузия от плодове на калина (за деца над 5 години и възрастни). 5 супени лъжици пресни плодове от калина залейте с 1000 мл завряла вода, покрийте и оставете да престои 8-10 часа. След това прецедете. Пийте от инфузията на малки глътки през деня със скорост от 200 мл дневно за деца 5-12 години и 400 мл дневно за възрастни. Процесът на лечение е 2 седмици, след 2-3 седмици почивка да се пие отново.
Детелина
10 грама трева трилистна детелина теменуга, 10 грама бутрак, 3 листа френско грозде (за предпочитане черно), за да се намажете, разбърква се и се налива 1 литър филтрувана хладка вода. Довежда се до кипене и се вари за 10-15 минути. Отварата се охлаждане и прецежда. 1 чаена лъжичка на деца 2-5 години, 10 мл за деца 5-12 години, за 20 мл възрастни. Процесът на лечение – 15-20 дни, почивка – 2 седмици.
Лаврови листа
Инфузия от лаврови листа (за деца над 5 години и възрастни). 3-4 дафинови листа добавете към 200 мл завряла вода, покрийте и престоява, докато водата стане напълно хладна. Прецедете. Пийте нощем, преди да си легнете на малки глътки, за деца на възраст 5-12 години по 40 мл, възрастни – 100 мл. Курсът на лечение е 10 дни, почивката е 2 седмици.
Брезови пъпки
Алкохолна тинктура от брезови пъпки. 200 гр. смелени на машинка или нарязани; получената брезова каша се сипва в 0,25 л. водка в някакъв съд; съдът (буркан) се затваря с капак;течността се оставя да престои за три седмици. Лечението се извършва, като се вземат 30 капки – веднъж дневно. Допуска се разреждане на лекарството с малко вода.
Дървовиден божур
1 супена лъжица билка дървовиден божур се сипва в 100 мл водка, 1 супена лъжица нарязан валерианов корен също се изсипва в 100 мл водка. Затворете капака здраво, престоява за три седмици на тъмно място. След това прецедете тинктурата и разбъркайте. Взема се три пъти дневно, след като ядете по чаена лъжичка за един месец. Повторете курса на лечение след 10-дневна почивка.
Адаптогенните билки
Те помагат на тялото да се справи със стреса. Най-общо действието им е тонизиращо и възстановяващо. Тези билки са особено важни в управление на симптомите и заболяванията, при които стресът играе известна роля.
Женшен
В продължение на хиляди години, женшенът е бил една от най-скъпите и ценни лекарствени билки в света. Той укрепва и възстановява имунните реакции на организма и подобрява растежа на здравите клетки. Други предполагаеми ефекти на женшена включват подобряване на обмяната на веществата, емоционалното равновесие и превенция срещу някои видове рак. Доза от 100-200 мг стандартизиран екстракт от женшен обикновено е напълно безвредна. Може да се приема под формата на прах от корен или в желатинови капсули. Консумацията на високи дози може да предизвика сърцебиене, възбуда или безсъние. Да не се употребява в комбинация с кофеин, поради риск от свръх стимулация и стомашно-чревни разстройства. Да не се приема от бременни жени, кърмачки и хора с високо кръвно налягане.
Астрагалус
Астрагалус е традиционна билка, използвана в китайската народна медицина за тонизиране на имунната система, а също така и белодробната функция. Астрагалусът често се добавя към терапията на пациенти с хронични заболявания за подпомагане на възстановяването и неутрализиране на стреса. Смята се, че астрагалуса има свойството да подобрява и предпазва функцията на увредените органи. Редица проучвания покачват, че тази билка подобрява имунната защита на организма посредством увеличаване на активността на специфични имунни клетки.
Женско биле
Корен от женско биле е друга популярна билка от китайската медицина, за която се твърди, че тонизира функцията на далака и кръвния поток, също така притежава добре изразено противовъзпалително и имуностимулиращо действие.
Противовъзпалителните билки
Те са богати на флавоноиди и други химикали, които могат да потушат възпалението на кожата при атопичен дерматит. Всички противовъзпалителни билки имат добре изразен афинитет към кожата. Подходяща форма на употреба при атопичен дерматит са като чай за измиване или лапа.
Невен
Невен е билка с добре изразено противовъзпалително действие. Освен това, стимулира лечението и възстановяване на кожата и потиска бактериалния растеж. Може да се използва под формата на екстракт, отвара, мехлем или крем. Може да си приготвите домашен мехлем, съдържащ невен и черен оман. За целта, изсушените билки се стриват на ситно и се поставят в стъклен буркан (2/3 от буркана запълнете с билки). Заливат се отгоре с качествено бадемово масло, масло от гроздови семена или кокосово масло, така че билките да са изцяло покрити. Бурканът се поставя на слънчево място и всеки ден се разклаща. След седмица се прецежда през марля и полученото масло се поставя на слаб огън. Като се загрее (без да се допуска да изгаря) се добавя 30 грама настърган пчелен восък и се разбърква до пълно разтопяване на восъка. Отстранява се от котлона и се изсипва в малки бурканчета с широк отвор. Може да се добавят няколко капки масло от чаено дърво. Мехлемът се съхранява на хладно, сухо и тъмно място. Нанася се върху раздразнените места при обостряне на симптомите.
Куркума
Куркумата притежава мощни антиоксидантни съставки. Противовъзпалителното действие на куркумата е съизмерима с това на кортизона и фенилбутазона. Куркумата е особено ефективна в острата фаза на възпалителния процес, като работи чрез потискане производството и освобождаването на левкотриени и други възпалителни медиатори.
Лайка
Лайката има противовъзпалителни свойства. Консумацията на чай от лайка преди сън може да успокои признаците на възпаление и да намали сърбежа. Честото прилагане на масло от лайка върху обрива може да намали дразненето и възпалението. Смес от лайка и бадемово масло може също да бъде от полза.
Бреза
Естествен тоник от бреза може да се приготви чрез сваряване на няколко листа и добавяне на сода бикарбонат. След прецеждане, полученият тоник се прилага няколко пъти дневно, за почистване на зоните на раздразнение.
Ехинацея
Ехинацеята е добре известна със своите имуностимулиращи свойства, но също така, екстракти от ехинацея имат способността да потушават възпалението и да ускорят възстановяването на кожата. Химически компоненти в ехинацеята имат свойството да предпазват колагена (протеин отговорен за здравината на кожата) от действието на свободните радикали, особено при излагане на действието на ултравиолетова светлина. Ехинацеята потиска активността на определен ензим (хиалуронидаза), който разгражда съединителната тъкан. Потискането на този ензим помага на кожата да запази здравината си, забавя разпространението на токсините чрез тъканите и предотвратява отока на тъканите. При смесване на прах от ехинацея и хидрастис във вода се получава гъста паста, която може да се прилага върху обрива, за да се намали възпалението и дразненето.
Бял трън
Силимарин е компонент в белия трън, който притежава добре изразена биологична активност, дължаща се на способността му да намали провъзпалителните левкотриени и да подобри чернодробната функция. Силимаринът, също така, повишава концентрацията на глутатион в черния дроб, което повишава детоксикиращата му способност.
Орегонско грозде
Корен от Орегонско грозде (Mahonia aquifolium) притежава добре изразен противовъзпалителен и антимикробен ефект. Може да се използва като компрес или лапа, като изсушения корен се стрива на прах и се налага върху засегнатите зони.
Билки за облекчаване на сърбежа
В зависимост от конкретните кожни промени, тези билки може да се използват под формата на мехлем, лапа, втриване в кожата или за почистване.
Гинко билоба
Екстракт от гинко билоба е мощен инхибитор на тромбоцит-активиращия фактор, мощен стимулатор на тромбоцитната агрегация и дегранулация, която е свързана с освобождаването на алергични и възпалителни компоненти. Също така, повишава активността на неутрофилите и съдовата пропускливост.
Чаено дърво
Чаеното дърво притежава добре изразена активност срещу редица микроорганизми като бактерии, вируси, гъбички, дори и въшки. Има и известен антихистаминов ефект, което води до облекчаване на сърбежа. Може да се прилага като гел или масло. При по-силен сърбеж може да се направи комбинация с лавандулово масло. Да не се приемат етеричните масла през устата!
Лечебна ружа
Корен от лечебна ружа има успокояващо действие върху кожата. Сложете една супена лъжица ситно нарязан корен в хладка вода и оставете да престои 15 минути. Прецедете и с помощта на памучен тампон или марля нанасяйте върху сърбящата и раздразнена зона.
Билкова смес
Широколистен живовляк, черен бъз, иглика, хмел, трицветна теменуга, сладък корен и черен оман са подходящи в случаите на суха и раздразнена кожа.
Потогонни билки
Тези билки се използват с цел насърчаване на елиминирането на токсичните продукти през кожата. Преди да се прибегне към употребата на тези билки, трябва да се анализира причината за атопичния дерматит. Потогонни билки, които могат да са от полза включват черен бъз, монарда.
Успокояващите билки
са полезни за подкрепа на нервната система и предотвратяване на стреса. Подходящи са маточина, дилянка, мащерка, полски хвощ, босилек, здравец, мента, лавандула, жълт кантарион, пелин, къпина, червен глог.
Средства за външна употреба.
Те включват вани, мехлеми, лосиони, компреси, емулсии.
Индийско орехче
Прах от индийско орехче може да се прилага върху засегнатите зони след смесване с топла вода. Получената смес се оставя да престои около 30 минути, след което се измива с вода. Това ще доведе до облекчаване на дразненето и сърбежа.
Алое вера
Чист екстракт от алое вера е едно от най-ефективните природни средства срещу кожни нарушения от различно естество. Действието му включва успокояване на кожата, хидратиране и облекчаване на признаците на възпаление. Противовъзпалителните и антиоксидантни свойства на витамин Е са отлично допълнение към качествата на алоето.
Камфор и сандалово дърво
Паста, приготвена чрез смесване на камфорово масло и сандалово дърво на прах може да се прилага директно върху обрива, в продължение на 5-10 минути, ежедневно. Процедурата се повтаря до отшумяване на проблема.
Сяра на прах
1 пакетче сяра на прах се смесва с 1 кг свинска мас, 1 ампула витамин А и тубичка боров вазелин. Предварително, върху засегнатите области се прави топла баня със смрадлика, след което мястото се оставя да изсъхне на въздух, без да се избърсва с кърпа. След изсъхване, върху обрива се нанася сместа, покрива се с марля или тензух, върху него се поставя вестник или хартия. Процедурата се повтаря веднъж седмично, в продължение на един месец.
Великденче
Лосион от медицинско великденче (Veronica officinalis) за пациенти от всички възрасти. 1 супена лъжица билка великденче се поставя в стъклен съд, залива се с 200 мл кипяща вода, държи се под капака за 2-3 часа. Инфузията трябва да се прецеди. Тампони с марля или подплатени дискове се овлажняват в получения лосион и се третират засегнатите области на кожата ежедневно най-малко 5 пъти, трябва да се лекуват преди лягане. Процесът на лечение – един месец, можете да повторите след 5-7-дневна почивка.
Картофен компрес
Картофен компрес (за пациенти от всички възрасти). Измийте добре сурови картофи, обелете ги и настържете върху пластмасово или дървено ренде. Можете да ги смелете по всеки достъпен начин, основното нещо е да не позволите взаимодействието на картофите с метал.
Картофи
Настърганите картофи, поставете в тензух, отцедете. Завържете необходимото количество картофи в 1 слой стерилна превръзка и нанесете компрес върху засегнатата област на кожата. В идеалния случай – през нощта, но в случая, когато става въпрос за детето, тогава за най-малко 2-3 часа. Курсът на лечение – 7 дни, след това 7 дни почивка.
Листа на круша
Капки лосион от листа на круша (за пациенти от всички възрасти). 1 чаша нарязани сушени листа от крушово дърво залейте с 500 мл вода, доведете до кипене, варете за 5 минути. След това оставете отварата да престои, докато се охлади напълно. След това прецедете и изсипете в стъклен съд. Намокрете парчета марля или превръзка с необходимия размер в отварата и ги приложете върху засегнатата област на кожата. Задръжте 2-3 часа, по-добре два пъти на ден. Процесът на лечение не е ограничен.
Лосиони от чай
Лосиони от чай (за пациенти от всички възрасти). 1 супена лъжица черен чай без ароматни добавки се сипва в чаша завряла вода, престоява 1 час. Намокрете памучен плат или марлени салфетки в получената течност и ги поставете върху засегнатата кожа за 2-3 часа. Нанасяйте дневно по 2-3 пъти за 2 седмици. Почивка една седмица и повторете курса. Можете също да използвате чай на пакетчета.
Брезов мехлем (за деца от 1 година и възрастни). половин чаена лъжичка брезов катран се разбърква добре с 5 супени лъжици вазелин до гладка суспензия. Нанасяйте върху засегнатите зони на кожата веднъж дневно за 3 седмици, прекъсва се за 2 седмици.
Мехлем против сърбеж
Мехлем против сърбеж (за деца от 6 месеца и нагоре и възрастни). Цвят от лайка и съцветие теснолистна върбовка се смесват в еднакви количества. 1 супена лъжица от сместа залейте с 800 мл вода, доведете до кипене и варете 5 минути. Подгответе отвара от смляно сено (1 супена лъжица сено се изсипва в 200 мл завряла вода, вари се за 10 минути, прецежда се). Смесете двете отвари, поставете на котлона, добавете 1 супена лъжица масло и варете, докато се получи еднородна маса. Получената маса се смесва с глицерин в съотношение 1:1. Съхранявайте мехлема в хладилника. Нанесете тънък слой от готовия домашен мехлем върху лющещата се кожа 3-4 пъти на ден за един месец. Възобновете курса след десетдневна почивка.
Лечебни бани
Лечебни бани (за пациенти от всички възрасти). Общи правила за баните за лечение: температурата на водата във ваната не трябва да надвишава 35-40 градуса; продължителност на банята – не повече от 20 минути; водата трябва да се използва само варена или филтрирана, поне постоянна за най-малко 24 часа, тъй като контактът на кожата с хлорирана вода няма да доведе до нищо от лечебните ефекти.
Билкови вани
Билкови вани (лайка, бутрак, змийско мляко). 5 супени лъжици от билките се заливат с литър завряла вода, престояват за 2-3 часа, прецеждат се. Получената инфузия да се излива във вана в размер на 1 литър инфузия за 20 литра вода;
манганови вани – в 1 литър вода се разрежда разтворът на калиев перманганат, докато се разтворят всички зърна, след това се изсипва във ваната, докато се получи леко розов разтвор.