Билколечение при бронхит

Бронхитът е възпаление на лигавицата на бронхите в белия дроб на човека, чрез които поетият въздух достига до алвеолите. Бронхитът най-често се свързва с увредата на големите въздухоносни пътища - трахея (т. нар "трахеобронхит"), големи и малки бронхи.

При децата обаче, нерядко се засягат и по-малките - бронхиоли и терминални бронхиоли, което се означава като "бронхиолит" и се разглежда като отделно заболяване. Бронхитът е заболяване, при което се развива възпаление на част от въздухосносните пътища на белите дробове. Това е система от разклоняващи се тръбовидни органи - трахея, бронхи и бронхиоли, изграждащи така нареченото "бронхиално дърво", през които в процеса на дишане преминава въздушния поток.

 

 

Билки и билколечение

 

Сок от моркови

В чаша сок от моркови се добавят няколко лъжички мед. Разбърква се добре до получаване на еднородно субстанция. Приема се по 1 с.л. 4-5 пъти дневно. Държи се на хладно.

 

Хвощ

Една с.л. наситнен полски хвощ се заливат с 400 г вряла вода. Оставя се да стои 2-3 часа, след което се прецежда. Приема се по 1 с.л. 5-6 пъти в денонощието.

 

Синапено семе

Ако въпреки предприетите мерки, описани по-горе, възпалението се развива надълбоко, тогава на гърдите, близо до гърлото, и на стъпалата трябва да се сложи лапа от синапено семе (хардал) и да се държи там, докато може да се търпи.

 

Чесън

Изчистват се на скилидки три средно големи глави чесън. Вземат се 5 лимона, от които се махат само семките. Чесънът и лимоните се смилат в машинка за месо или се протриват през ситно ренде. Получената смес се залива с 1 л преварена вода, оставена да се охлади до стайна температура. Държи се в затворен съд 5 денонощия, след което се прецежда, а остатъкът се изстисква. Приема се 3 пъти на ден по 1 с.л. 20 мин. преди храна.

 

Ленено семе

Сто грама стрито ленено семе се смесва с 20 г стрит анасон и 20 г стрит джинджифил. Размесва се добре и се добавя към 0,5 кг чесново-медена смес (450 г мед и 1 глава чесън). Приема се по 1 ч.л. 3 пъти на ден 30 мин. преди храна.

 

Мед и вино

В 50 г вино се разтваря 1/2 ч.л. мед. Изчиства се и се прави на каша 1 глава чесън. Приготвят се и 40 – 50 мл газ за горене. Преди сън по стъпалата на краката се разстила чесновата кашица и се обуват вълнени чорапи. Гърдите се разтриват с газта и се облича топло бельо. Чашата вино с меда се изпива. Процедурата се прави до пълно излекуване.

 

Домат

Един кг зрели домати и 50 г чесън се смилат в месомелачка и се смесват с 300 г настърган корен от хрян. Посолява се на вкус. Слага се в стъклени буркани, които се  съхраняват плътно затворени в хладилник. Приема се за деца по 1 ч.л. преди храна 3 пъти на ден, а за възрастни – по 1 с.л. Преди употреба да се затопля до стайна температура.

 

Липов мед

Вземат се 1,3 кг липов мед, 1 ч.ч. ситно нарязани листа от алое, 200 мл зехтин, 150 г брезови пъпки и 50 г цвят от липа. Преди използването им откъснатите и измити с вряла вода листа алое трябва да стоят 10 дни на хладно и тъмно място. Ако медът е захаросан, се разтопява на водна баня, и в него се слагат наситнените листа алое. Сместа трябва добре да се загрее, за да се разтвори алоето в меда. В отделен съд с 400 мл вода се слагат брезовите пъпки и липовият цвят и се оставят да врат 1-2 минути. Прецежда се добре, като се изстисква получената каша, а сокът се долива в меда. Съхранява се в 2 стъклени бутилки, в които се добавя по равно зехтинът. Съхранява се на прохладно място. Взема се по 1 с.л. 3 пъти на ден. Преди употреба се разклаща добре.

 

Licorice

Licorice (сладък корен) се използва от хилядолетия като супресант на кашлицата и за предпазване от респираторни заболявания, както и за укрепване на имунната система. Ginkgo Biloba е чудесен бронходилатор при задръстване на бронхите, силна хрема и особено, ако лицето не може да диша и чувства недостиг на кислород.

 

Билкова смес

Масажирането и втриването в гръдния кош и гърба на смес, приготвена от Алое Вера Джели, Алое Активатор и Алое Вера загряващ лосион с евкалиптово масло, дават добри резултати. Евкалиптът е силно средство против кашлица и за облекчаване на мускулния дискомфорт. Алое Вера помага за по-доброто проникване на евкалипта.

 

Евкалиптово масло

Много полезни са баните и инхалациите с евкалиптово масло, сода бикарбонат, лайка, невен, слез, черен бъз, мащерка, борови връхчета, орехови черупки.

Особено полезни са инхалациите с настърган пресен хрян. Те се използват за разграждане на натрупаната в дихателните пътища слуз. Вместо хрян могат да се използват чесън, кромид лук или ряпа. 

 

Рецепта Ванга

  • В 100 мл вода се сварява 1 дафинов лист, докато водата остане наполовина. Пие се 3 пъти на ден по 1 с.л.
  • 2-3 листа от подбел да се варят в половин литър прясно мляко. Прибавя се мас на върха на ножа. Да се пие вечер по 1 каф. чаша.
  • Една малка лъжичка счукан хардал, размесен с мед.
  • 1 глава червен кромид лук се обелва от люспите и се издълбава в средата. напълва се с 1 чаена лъжичка небет-шекер. Всеки ден детето изяжда по една глава до оздравяване.
  • Да се изпържат 2 яйца в свинска мас и да се поръсят със сол. Като изстинат, да се наложат на гърдите на детето за една нощ.
  • Смесват се по 10 гр. синапено брашно и брашно от корени на исиот със 100 гр. мед. Дава се по 1 ч.л. след вечеря.
  • В 500 мл. вряща вода се накисват за 1 мин. по 1 с.л. смрадлика, подбел и пелин. Водата се прецежда и се пие по 1 с.л. с малко мед сутрин и вечер след ядене.
  • Чай от невен, всяка сутрин на гладно по 1 ч.ч. в продължение на 3 седмици.

 

Срещу кашлица:

  • Смесват се 50 мл зехтин, 50 г мед и 1 ч.л. стрито синапено семе. Всичко се обърква добре и се приема по 1 ч. л. преди храна. Пристъпите на кашлица отминават след 1-2 дни.
  • Вземат се 1 сурово яйце, 1 с.л. ракия (водка или разреден до 40 градуса чист медицински спирт -  етилов алкохол), 1 с.л. мед, 1 с.л. разтопено масло, 1 с.л. прясно мляко и 1 ч.л. (равна) сода. Всичко се смесва и се изпива на празен стомах. Ако кашлицата не мине от първия път, процедурата се повтаря за следващия ден.
  • Сваряват се 2-3 картофа, обелват се и се намачкват с вилица. Добавят се около 1/4 чаша брашно, по 1 ч.л. мед и стрито синапено семе и 1 с.л. олио. Търпимо горещата смес се поставя на гърба и стои 10-15 мин. може да се редува – един ден сместа на гърба, другия – на гърдите.
  • Заливат се с вряла вода наситнени листа от евкалипт. От плътна хартия се прави фуния, чийто широк край се поставя върху чашата, а от тесния се диша. Издиша се извън фунията. Процедурата продължава 10-15 мин. Ако се усети виене на свят, спира се. Вместо листа може да се използва авкалиптово масло от аптеката.