Билколечение при варицела
Варицелата (лещенка) е остро протичащо заразно заболяване, което се причинява от вирус. Болестта е силно заразна, характеризира се със специфичен обрив и е една от най-честите инфекциозни заболявания сред децата в развитите страни.
Варицелата се причинява от вируса варицела-зостер, който принадлежи към семейството на херпесните вируси. Протича с типичен мехурчест обрив, появяващ се на 3-4 вълни. Всяка обривна вълна е съпроводена с повишаване на температурата и общо неразположение. Обривните единици имат характерно развитие: червено петно – пъпка – мехурче – гнойно мехурче – коричка. Обривите задължително присъстват и по окосмената част на главата.
Билки и билколечение
Ако търсите естествени средства, които биха помогнали за облекчение на състоянието, може да опитате някои от следните:
Сода за хляб
Содата е сред най-популярните домашни средства, които може да се използват за облекчение на сърбежа при варицела.
Вземете половин чаена лъжичка сода за хляб и я разбъркайте добре в чаша с вода. Нанесете внимателно от разтвора върху засегнатите места и изчакайте да изсъхне върху кожата, за да настъпи облекчение на сърбежа. Може да използвате до 3 супени лъжици сода за хляб в една чаша или купа вода.
Нийм
Листа от нийм (индийски люляк) са едно от най-добрите естествени средства срещу варицела, използвани от векове в Индия. Ниймът има значителни антивирусни свойства, които помагат в борбата с причинителя на варицела. Също така, облекчава сърбежа и дразненето, причинено от обрива и мехурите. В действителност, тази билка притежава редица свойства - имуномоделиращо, противовъзпалително, антибактериално, противогъбично, антималарично, антихипергликемично, антиоксидантно и антиканцерогенно. Поради силното действие на билката, обаче, тя не се препоръчва за употреба при деца. При възрастни, Нийм е безопасна за употреба билка. В Древна Индия са използвали листата от нийм като са ги поставяли около леглото на пациента и са изработвали ветрило от тях. Нийм може да се използва и за директно приложение върху кожата.
За целта:
Смачкайте листата в малко вода. Нанесете от получената паста на тънък слой върху кожата. След образуване на корички върху пъпките, нийм може да се добавя и към ваната за къпане. За целта просто няколко листа се накисват в топла вода и пациентът се потапя в нея за известно време.
Мед
Медът е естествен антибактериален компонент с отлично успокояващо действие върху раздразнена кожа. Нанесете тънък слой чист пчелен мед върху местата, на които има обриви или просто сърбеж. Оставете известно време да престои, след което отмийте. Повтаряйте това 3-4 пъти на ден.
Балсамов оцет
Дълго време, преди оцетът да бъде приложен в кулинарията, той е използван за медицински цели. Оцетната киселина, полифенолите и антиоксидантите в него оказват мощно антибактериално действие, облекчават дразненето и подпомагат изсъхването на мехурите. Също така, предотвратяването образуването на белези.
Вземете половин чаша балсамов оцет и я смесете с хладка вода във ваната. Накисвайте се в тази вана веднъж на ден.
Овесена каша
Овесената каша може да се използва като се добави към водата във ваната или директно върху кожата. ТЯ действа наистина успокояващо и намаля сърбежа.
Вземете 2 чаши овесени ядки, смелете ги на фин прах, добавете към тях вода (около 1,5-2 литра) и оставете да престои около 15 минути. Поставете сместа в торбичката от плат и я завържете. Пуснете торбичката във вана с топла вода и я задръжте там, докато водата във ваната придобие леко „млечен“ вид. Сега се накиснете във ваната за облекчение на сърбежа.
Друг начин да се използва овесена каша за вана при варицела е да смелите овесените ядки в блендер или кухненски робот до получаване на фин прах, който директно да разсипете във ваната. При този вариант обаче, може да полепнат фини частици от овесените ядките върху кожата (и косата).
Овесена каша с етерични масла. Докато овесената каша може да облекчи сърбежа, може да подобрите нейната ефективност като добавите и някои етерични масла с противовирусно действие. Вземете:
- една шепа овесени ядки;
- 4 капки масло от римска лайка;
- 4 капки масло от чаено дърво;
- 2 капки карамфилово масло;
- 2 капки масло от ниаули (Melaleuca viridiflora);
- 2 капки масло от розмарин;
Вземете един чорап и поставете овесените ядки в него. Изсипете маслата върху него. Започнете да пълните ваната, като държите чорапа под водната струя. След това се накиснете във ваната.
Домашен крем за успокояване на сърбежа при варицела
Някои етерични масла може успешно да се използват като средства облекчаващи сърбежа и дразненето, съпровождащи обривите и мехурите по кожата. Подходяща за целта смес е:
- фина морска сол – 1 чаена лъжичка
- сода бикарбонат – 1 чаена лъжица
- хума (на прах) – 2 чаени лъжички
- ментово масло – 5 капки
- лавандулово масло – 5 капки
- масло от равенсара – 3 капки
- масло от чаено дърво – 2 капки
- масло от ниаули – 2 капки
- карамфилово масло – 2 капки
- масло от розмарин – 1 капка
Смесете всички съставки заедно и нанесете от получената смес върху обривите и мехурите.
Джинджифил
Джиджифилът също намира приложение като средство, облекчаващо сърбежа и дразненето. Освен че може да пиете чай от джинджифил по всяко време, баня с джинджифил може да се окаже също ефективно средство срещу сърбежа. Изсипете 1/4 до 1/2 чаша джинджифил на прах (или пресни парчета джинджифил) във вана с топла вода. Накиснете се в тази вода за 20-30 минути. Внимателно подсушете с чиста кърпа.
Масло от Сандалово дърво
Маслото от Сандалово дърво притежава антибактериално и антивирусно действие. Освен това, има и успокояващо действие. Сандалово дърво може да се втрива директно върху кожата за лечение на възпалението и сърбежа, а също да се използва в комбинация с друга противовъзпалителна билка – куркума: смесете 3 до 7 капки масло от сандалово дърво с 1 чаена лъжица куркума на прах, за да направите паста. Нанесете върху кожата и оставете да престои за около половин час. Измийте с вода и внимателно подсушете, като внимавате да не повредите мехурите.
Невен
Невен е цвете, което е с добре изразени антибактерилни и противовъзпалителни свойства. Отлична билка за намаляване на отока и зачервяването на кожата. Способността й да стимулира производството на колаген подпомага оздравителния процес.
Смесете 2 супени лъжици цвят от невен с 1 чаена лъжичка листа от хамамелис и ги добавете към чаша вода. Оставете да се накиснат за една нощ. На сутринта смелете билковата смес, заедно с водата, в която са престояли. Получената смес нанесете директно върху кожата.
Морков и кориандър
Морковите и кориандъра са изключително богати на витамини А и С, и други хранителни вещества, нужни за укрепване и добро функциониране на имунната система. Може да ги добавяте ежедневно към супи и ястия. Може да си приготвите и отвара от тях, като в съд с вода поставите 1 чаша нарязани моркови и 1,5 чаши листа от кориандър. Оставете да къкри на слаб огън за около 15 минути. След това свалете от котлона и прецедете. Пийте веднъж дневно, всеки ден, до отшумяване на инфекцията.
Зелен грах
Зеленият грах е не само вкусен зеленчук, но и чудесен лек срещу сърбеж при варицела.
Вземете 200 грама зелен грах и го залейте с вода. Поставете на котлона да заври и оставете да къкри, докато граховите зърна омекнат. Изцедете водата и смачкайте граха до получаване на паста. Нанесете получената паста върху кожата и оставете за около един час, след което отмийте. Водата, в която е врял граха също може да се използва. Изчакайте да изстине напълно и нанесете върху кожата. Тази вода може да се използва и за намаляване на белезите от варицела, ако имате такива.
Алое вера
Антибактериалните, противовъзпалителни и успокояващи свойства на алоето са добре известни сред привържениците на алтернативната медицина. Освен че успокоява, алое вера предотвратява образуването на белези. За да се сдобиете с пресен гел от алое вера, срежете свежо листо от алое и нанесете гела директно върху засегнатата област.
Босилек
Босилекът съдържа анестетичен агент (евгенол), който облекчава сърбежа и дразненето, като същевременно има и антибактериални свойства (срещу вторична инфекция).
Поставете шепа пресни листа от босилек в чаша вода и оставете да къкри за около 3-4 минути. Отстранете от котлона и оставете да се накисне за най-малко 10 минути. Прецедете и съхранявайте течността в хладилник. Накиснете мека кърпа в отварата и я прилагайте върху засегнатите зони по тялото.
Билкови смеси
- Подкрепа на имунната система с антивирусни билки като ехинацея, женско биле, маточина, жълт кантарион и астрагал. Давайте на имунната система храни като чесън, джинджифил и китайски гъби. Използвайте витамини и минерали, включително витамин С, бетакаротин, цинк и биофлавоноиди.
- За висока температура и общо неразположение използвайте лайка, цветове от бъз и цветове от липа.
- За локална терапия, използвайте хладки билкови вани от корен от репей, цветове от невен, звездица, цветове от лавандула, коприва или мента.
- За сухи петна, използвайте памучни тампони, потопени с дестилиран хамамелис.
- Добавете 5 до 8 капки етерично масло от лавандула, мента или бял равнец в 1 литър хладка вода. Нанасяйте с компреси или добавяйте във ваната.
- Кремове, направени от черен оман, невен, бял равнец и лавандула могат да се използват на места срещу струпеи. Това ще помогне да се възстанови кожата и за предотвратяване на белези.
- Ако се появат петна в устата или гърлото изплакнете устата с инфузия от хидрастис, кора на хамамелис и цветове от невен. Използвайте чаша чай за гаргара няколко пъти на ден. За тампоните в устата срещу лезии смесете равни количества тинктура от мента и вода. Използвайте памучен тампон, за приложение върху раните по няколко пъти на ден.