Билколечение при витилиго
Витилиго (vitiligo, познато и като leukoderma) е хронично кожно заболяване, проявяващо се в по-малко от или около 1% от човешката популация. Въпреки че патогенезата не е напълно изяснена, има доказателства, сочещи, че витилиго се причинява от комплексни автоимунни, генетични, хормонални и външни фактори, при които собствената имунна система атакува пигментните клетки (меланоцити) в кожата, които умират или не могат да функционират, поради което изчезва кожният пигмент меланин, съдържащ се в тях.
Витилиго не е заразно заболяване и се проявява обикновено при провокиране от емоционални фактори или физически и химически травми върху кожата при хора, предразположени към развитието му.
Билки и билколечение
Билките и билковите продукти са едни от най-популярните средства за лечение на витилиго, тъй като те предлагат една сравнително ефективна, достъпна и икономически изгодна алтернатива на кортикостероидните средства.
Гинко билоба
Лечението с Гинко билоба има доста добри резултати. Предполага се, че основният механизъм по които действа гинко билобата е свързан със силните й антиоксиданти и имуностимулиращи свойства. Гинко билобата спира прогресията на заболяването т. е. ограничава разпространението на депигментираните зони. След продължително лечение с гинко билоба са наблюдавани случаи с репигментация. За лечебна доза се препоръчва приемането на таблетки с екстракт от гинко билоба с 40 мг 2-3 пъти на ден.
Псоралея корилифолия
Псоралея корилифолия (Psoralea Corylifolia) семена се използва също за лечение на витилиго. Тази билка е известна със своите лечебни качества като: противоглистни свойства, диуретичен ефект, използва се като стимулант и афродизиак.
Често тази билка се смесва с Haratala Bhasma (жълт арсен) и със салицилов спирт и се прилага директно върху депигментираните зони.
Може да се използва още като семената от псоралея се накисват в сок от джинджифил в продължение на три дни. Семената от псоралея предизвикват ефект, подобен на този на солариум и са ефективни за възстановяване на цвета на кожата. След третия ден от накисването, семената се трият хубаво с ръце, за да се отделят обвивките им, след което се изсушават на сянка. След като изсъхнат, се правят на прах. 1 грам дневно от този прах се приема ежедневно с прясно мляко, в продължение на 40 дни (без прекъсване).
Семената от псоралея се използват и в ултравиолетовата фототерапия, прилагана при витилиго.
Берберис
Берберис корен (Barberry Root) се прилага при лечението и на: храносмилателни разстройства, инфекции, нарушено храносмилане, заболяване на жлъчката и киселини.
Активните съставки в корените от берберис са isoquinolone алкалоиди, особено берберин. Други биоактивни съединения са: танини, хиелидонова киселина и смоли. Също така корените от този билка са умерено богати на B-витамини тиамин, лутеин, витамин С, бета-каротин, зеаксантин, цинк, хром и кобалт. Има доказан ефект при лечението на витилиго.
Черен кимион
Черният кимион също се използва като хранителна добавка, която се използва за подпомагане на лечението на витилигото. Използва се отново маслото от семената на кимиона. Маслото е богато на есенциални мастни киселини, които имат още редица благоприятни ефекти като подобряване на храносмилането, бори се с метеоризма и запека.
Семена от репички
Семената от репички са ценно средство за борба с витилигото. Необходими са около 40 грама ситно смлени семена, които се накисват за една нощ в малко оцет (да се получи пастообразна консистенция). Взема се малко от сместа, нанася върху белите петна и се оставя да изсъхне за около 1-2 часа.
Листа от босилек и лимонов сок
Листата от босилек имат мощни антивирусни свойства, а също така предпазват клетките от стареене. Смята се, че листата от босилек, смесени с лимонов сок насърчават производството на меланин и е ефективен домашен лек за витилиго. За най-добри резултати, се препоръчва да се прилага 3 пъти на ден, в продължение на 6 месеца.
Куркума и синапено масло
Смесете в купа около 250 мл органично синапено масло с 5 пълни супени лъжици куркума на прах. Разбъркайте сместа добре и нанесете върху засегнатите места по кожата. Оставете да престои 15-20 минути, след което измийте мястото и го подсушете. Повтаряйте тази процедура най-малко 2 пъти на ден, в продължение на 20 дни, за да получите видимо намаляване на белите петна по кожата.
Кокосово масло
Рафинирано кокосово масло също има положителните въздействие върху витилигото. Той има силни антиоксидантни свойства, които се дължат на капринова киселина и каприлова киселина. Тези две съставки от кокосовото масло профилактират и ранната дегенерация на макулата, освен това имат подмладяващ ефект.
Жълт кантарион
- Пие се отвара от жълт кантарион сутрин. Вредно при хипертония.
- Пие се по 100 мл при хранене отвара от жълт кантарион, невен, лайка и риган в равни количества. Вредно при хипертония и бременност.
- Мажат се петната с концентрирана отвара от жълт кантарион. Може да я замразите и със замразените кубчета да масажирате петната.
- Концентрирана отвара от жълт кантарион се смесва със сок от магданоз и целина и се мажат петната.
- При витилиго се използва домашно приготвеното масло от жълт кантарион. Мажат се петната и се пекат на слънце. Два пъти дневно. За половин година. Таблетки и хапчета от жълт кантарион няма да ви свършат работа.
Мащерка
Мащерката подсилва имунната система. Пие се чай от мащерка. Заедно с жълт кантарион, риган, градински чай, коприва, живовляк, невен, блатна леща, комунига и лайка се прави чай. Вредна при бременност.
Вземат се и вани с мащерка. 200 г стръкове са необходими за един път.
Лайка
Лайката въздейства успокояващо на централната нервна система. Тя решава и стомашно-чревни проблеми. Тези й свойства заедно с антисептичните и противовъзпалителните я включват в състава на чай за лечение на витилиго заедно с други билки – жълт кантарион, блатна леща, мащерка, градински чай, коприва, живовляк, невен, риган и комунига.
Глухарче
Глухарчето като салата подсилва кръвта. Чаят от глухарче усилва функциите на стомашно-чревния тракт, бъбреците, черния дроб и жлъчката и по този начин стабилизира организма.
Вари се отвара от половин литър вода с 50 коренчета глухарче. Прибавя се малко сухо мляко за гъстота. Вечер се мажат с тази смес петната. Сутрин се мажат с газ.
Невен
Невенът има способност да пречиства и успокоява организма. Чаят от невен е кръвопречистващ. Подпомага имунната система. Взема се преди храна.
Чаят от невен, риган и лайка в равни количества се пие един месец.
Има билков крем за витилиго с екстракт от невен. С масло от невен се маже против слънчеви изгаряния.
Цикория
Цикорията засилва обмяната на веществата и е идеална при лечение на запек. За лечение на витилиго отдавна се използва чай, запарка и спиртна настройка от корена. За запарка 2 ч. л. цикория се заливат с 200 мл вода. Цял час кисне. Взема се по 30 мл. За деца се препоръчва да вземат вана с цикория вечер на два-три дни.
Цикорията вреди при болни кръвоносни съдове, разширени вени, бронхит, асма, хронична кашлица, хемороиди.
Живовляк
Живовлякът е силен антибиотик и антидот. За лечение на витилиго се пие чай от живовляк или чай от живовляк с други билки – жълт кантарион, коприва, лайка, риган, невен, градински чай по равни количества.
Прави се маслена настройка, която се мажат белите петна – пълни се буркан с листа и цвят и се залива със зехтин. Стои на тъмно и студено месец. Едновременно с мазането се взема и по 1 суп. л.
Мента
Ментата успокоява мозъка и прочиства стомаха, черния дроб и бъбреците. Създава условия за регулиране на обмяната на веществата. Чаят от мента действа добре на всякакви болести. Заедно с други билки се използва за чай при витилиго – маточина, червен кантарион, камшик, плод бъз, корен репей.
Риган
Риганът засилва стомашната секреция и действа успокояващо. От там следва, че влияе добре на обмяната на веществата. При витилиго се пие чай от риган, жълт кантарион, невен и лайка в равни количества. Да се яде често като подправка.
Върбинка
Върбинката има укрепващо и успокояващо действие. Тези й качества подпомагат имунната система. За витилиго се пие чай от комбинация на върбинка със синя тинтява, червен и жълт кантарион.
Ревен
При витилиго се мажат белите петна със сок от ревен смесен с малко вазелин 2-3 пъти дневно. Варят се корените на ревена във винен оцет и със сместа се мажат петната.
Хвощ
Хвощът въздейства на отделителната система. Той спомага за въвеждане в норма на организма и добра обмяна на веществата.
Влиза в състава на чайовете за лечение на витилиго – сарсапарила, синя тинтява и камшик.
Камшик
Камшикът регулира дейността на жлъчката и черния дроб. Действа и като противоотрова. Влиза в състава на чайовете против витилиго. Заедно с бъз, хвощ, тинтява и сарсапарила се прави чай при заболяването. Пие се и отвара от камшик.
Лен
Ленът действа очистително на организма. Регулира обмяната на мазнините.
Участва в чайовете за лечение на витилиго заедно с сладник, невен, черна боровинка и лайка.