Билколечение при гастроезофагеален рефлукс
Гастроезофагеалният рефлукс е хранително разстройство, което засяга пръстена на мускула между хранопровода и стомаха. Много хора, включително и бременните жени, страдат от киселини в стомаха. Рефлукс означава обратен поток, така че гастроезофагеалният рефлукс представлява връщане на съдържанието от стомаха обратно в хранопровода.
Когато преглъщате, мускулите около долната част на хранопровода се отпускат, за да позволят на храната и течностите да се стичат в стомаха. След това се затварят. Въпреки това, ако този клапан се отпуска неритмично или отслабено, стомашната киселина или жлъчката може да се стече обратно в хранопровода, което води до чести киселини. Повтаращият се приток на киселина може да предизвика възпаление на лигавицата на хранопровода, водейки до езофагит. С течение на времето са възможни и по-нататъшни усложнения, като кървене или проблеми с дишането.
Билки и билколечение
Лечението на рефлукс с билки и народни средства може да се прилага единствено като спомагателен метод. Препоръчаните по-долу лекове имат за цел намаляване на стомашната киселинност, успокояване лигавицата на хранопровода и стимулиране на сфинктера.
Джинджифил
Сред природните средства, които ефективно овладяват симптоматиката на рефлукса, е полезният джинджифил. Необходим Ви е корен с дължина 3-4 см, който предварително се почиства и нарязва на кръгчета. Преди да започнете да го белите налейте 600 мл вода в тенджерка и я сложете на котлона да заври. След като това се случи прибавете нарязания корен. Намалете котлона и оставете тенджерката с водата и корена в нея да престои на котлона за около десетина минути. Изчакайте течността да се охлади, след което към нея добавете сок от един лимон и лъжица мед. Всичко това се разбърква и се прехвърля в бутилка. От лечебната течност отпивайте на глътки през деня.
Хума
Лечение с хума при рефлукс е една от алтернативите на народната медицина. Препоръчва се прием на така наречената хумена вода. Приготвя се от лъжица бяла хума, която се кисне цяло денонощие в 500 мл вода. Разтворът се приема сутрин на празен стомах. На дъното на чашата се утаява хумата и тя се изхвърля. Хума, разтворена във вода, помага при рефлукс. Това се изпълнява поне два месеца, след което се прекъсва за около месец. При необходимост може да се осъществи повторен курс.
Кокосово масло
Лечение с кокосово масло – още една алтернатива при рефлукс и други стомашни проблеми. Кокосовото масло спада към полезните за нашето здраве мазнини. На ден консумирайте по лъжица от него, за да туширате симптоматиката на ужасния рефлукс. Наред с това ще предпази стомаха Ви от бактерии и ще регулира производството на киселини. Американски учени препоръчват масаж с кокосово масло като метод за лечение на рефлукс при бебета. Масажът първоначално се изпълнява в коремната област. Използва се малко количество кокосово масло. Движенията се извършват съобразно посоката на движение на часовниковата стрелка. Масажната техника се прилага в тази област за 3-4 минути. Следва масаж на гърба също за 3-4 минути и накрая разтриване на ходилата на бебето.
Билкова смес
Друг вариант за лечение на рефлукс включва прием на лековита течност, приготвена от следните билки – невен, слез, жълт кантарион и мащерка. Използват се в количества от 50 грама. От общата смес (билките в посочените количества се разбъркват добре) вземете само две лъжици. Това количество от билковата маса оставете за час да се кисне в половин литър вряла вода. Прецедете течността, след което започнете да я приемате. Най-добре би било за деня да се изпие на 4 пъти.
Ябълков оцет
Прием на ябълков оцет преди храна тушира стомашните оплаквания. За предотвратите появата на рефлукс, преди хранене (особено, ако е обилно), приемете чаша топла вода, в която предварително сте разтворили 2 или 3 супени лъжици качествен ябълков оцет. Твърди, че той е средство за поддържане на нормална киселинност в стомаха.
Чай от лайка
Идеално средство за успокояване на възпалената лигавица е чай от лайка. На ден трябва да се пият поне 3 чаши от него, за да се усети ефект.
Сок от алое
Сок от алое е друг превъзходен лек, успокояващ раздразнената лигавица. От него приемайте по четвърт чаша сутрин преди хранене. Добре е да направите това 30 минути преди хранене.
Семена от копър
Друг ефективен лек са семената от копър. Те успокояват спазмите и действат като регулатор на стомашната киселинност. Препоръчват се прием след храна. Просто поставете няколко семенца в устата си и ги сдъвчете.
Мед
Незабавно туширане на киселините се постига с прием на мед. Просто приемете лъжица-две от него и до няколко минути ще забравите за проблема.
Може да опитате и следния лек – по лъжичка мед и зехтин се прибавят към чаша топла вода. Приемайте този лек по няколко пъти дневно.
Прополис
По 20-30 капки прополис, приети преди храна, също са ефективно решение на проблема.
Клеевата тинктура създава защитен слой върху деликатната лигавица и намалява дразненето.
Женско биле
Коренът от женското биле притежава естествени лечебни свойства. Употребата му под формата на капсули или таблетки за смучене преди хранене може да предотврати киселинния рефлукс.
Магданоз
Магданоза се прилага при всички състояния на разстроен стомах и нарушено храносмилане. Добавката на магданоз към ястията или салатите е лесен начин да намалите киселинния рефлукс.