Билколечение при главоболие
Всяка година от главоболие страдат значителен брой хора. Понякога степента на болката е търпима, но в други случаи тя може да доведе до мъчителна агония.
Билки и билколечение
Лимон
Лимоните са много ефективно средство за овладяване на главоболието, тъй като действат освежаващо и едновременно с това и релаксиращо.
Приемът на топла вода всяка сутрин със сока от 1/2 лимон ще намали интензивността на мигренозните атаки и тяхната продължителност.
Върбова кора
Най-лесно е да вземем хапче, за да облекчим страданието си.
Съществуват обаче и естествени алтернативи на модерните лекарствени средства, каквото е върбовата кора. Всъщност, точно тя е била и основната съставка, от която е бил направен първоначално аспирина. В нея се съдържа болкоуспокояващото съединение салицин, което е и едно от най-често срещаните естествени средства за борба с главоболието. За максимален ефект се препоръчва върбовата кора да се приема като чай, а не на прах, тъй като под формата на чай салицинът се усвоява много по-добре от организма.
Чай от джинджифил
Направете си чай от джинджифил! Вземете 1/3 от корена (не повече от 100 г. за 3 чаши) и го поставите във вряща вода. За максимален ефект и удоволствие добавете лимон и мед. Този домашно приготвен чай има способността да облекчи болките в главата за приблизително същото време, за което ще се справи и обикновено хапче аспирин, с тази разлика, че усещането и ползите са доста по-благоприятни. Това болкоуспокояващо средство е използвано в Азия в продължение на векове за лечение не само на главоболие, но и на много други заболявания.
Карамфил
Заради своите охлаждащи и болкоуспокояващи свойства карамфилът може да се използва за облекчаване на пулсираща болка в главата. Откъснете няколко стръкчета карамфил, смачкайте ги, за да отделят аромат и след това ги поставете в малка торбичка (т.нар. саше) или ги увийте в чиста кърпа. При главоболие вдишайте аромата, който отделят стритите стръкчета карамфил, докато не получите известно облекчение на болката.
Вратига
Вратигата е един от най-старите билкови лекове за мигрена. Тази билка може да се използва в много различни форми, включително и като чай. Може да се консумира и сурова. В нея се съдържа мощното химическо съединение партенолид (употребявайте внимателно), за което е характерно, че облекчава мигрената.
Чай от лайка
От мъчителните болки в главата може да ви спаси чаят от лайка. Той помага за снемане на нервното напрежение, което е причина за главоболието.
Мента
Чаят от мента притежава успокояващи свойства, които помагат за потушаване на силната болка в главата.
Канела
Канела е другото средство, което е ефективно в борбата с мъчителното главоболие. Направете я на гъста паста с малко вода и я нанесете я върху челото и слепоочията.
Лавандулово масло
Лавандуловото масло е ефективно оръжие за борба с главоболието.
Самият аромат на лавандула има успокояващ ефект, а етеричното ѝ масло облекчава главоболието. Просто сложете няколко капки върху салфетка и вдишайте аромата. Може също да добавите 2 капки масло от лавандула във вряща вода и да вдишате парата.
Рецепта Ванга
- Главата се мие с вода, В която е сварена дива мерудия.
- Събират се 2 кг от растението диво просо, когато е във восъчна зрялост. Това количество се разпределя за около 10 дни. Част от дивото просо се вари в по-голямо количество вода около 10 мин. Когато водата стане хладка, се правят обливания на цялото тяло всяка вечер.
- В 600 мл. вряща вода се варят 5 мин. 3 ч.л. анасон. Пие се 3 пъти на ден по 1 кафена чашка преди ядене.
- Голяма китка от изсушена билка жълт смил се поставя в торбичка от чисто платно и се прави възглавничка. След като детето преспи една вечер на нея, билката се изважда и се сварява. С водата се полива главата на болното.
- Сварява се чубрица в голямо колич. вода. Вечер главата се потопява за 10-15 минути във водата, а после се полива цялото тяло.
- В 2,5л. вода се сваряват 1-2 листа от тревата столетник. С нея се поливат главата и тялото вечер няколко пъти.
- 1 с.л. захар се карамелизира. Щом започне да потъмнява, се залива с 1 ч.ч. студена вода. Разбърква се и се пие, след като карамелът се стопи напълно. Необходими са 1-2 чаши на ден.
- В продължение на няколко дни болният да взема вечер преди лягане по 1 супена лъжица захар на пясък, да я слага в устата и след това да изпива 1 чаша вода.