Билколечение при говежда тения

Говеждата тения се отнася към плоските червеи, паразитиращи в тънкото черво на човека. Достига дължина до 12м. Състои се от сколекс (главата), шийка и членчета, над 1000 на брой, като в последните 30-тина се съдържат яйцата на тенията.

Човекът е краен гостоприемник, междинен е едрият рогат добитък. От крайния гостоприемник в състава на членчетата се отделят с фекалните маси яйцата. При това междинните гостоприемници се заразяват по фекално-орален механизъм, а в чревният им тракт се освобождават междинни форми в развитиеото на тенията – онкосфери. По кръвен път през чревната лигавица те достигат до различни паренхимни органи и мускулатура, където образуват кистозна формация, т.нар. cysticercus bovis, в която се съдържа и сколекса на ларвната форма. Заразяването на човека се осъществява при консумация на кулинарно недобре обработено месо. При това сколексите се освобождават и се фиксират към чревната лигавица.

 

 

Билки и билколечение

 

Морски пелин

Билката морски пелин е ефикасно противоглистно средство, главно срещу аскаридите. Предизвиква възбуждане с ритмични конвулсии на паразитите, редуващи се с периоди на временна парализа и отпускане от мястото на залавянето им към чревната стена.

 

Огниче

Дава се на деца в 2 единични дози дневно по толкова капки, на колкото години е детето, в разстояние на 1 час сутрин на гладно; 2 часа след това се дава бързо и силно действащо очистително. Възрастните вземат по 20 капки единична доза. Лечението не трябва да се повтаря по-рано от една седмица. Чистият аскаридол няма предимства пред хеноподиевото масло.

 

Моркови

Високото съдържание на каротин обяснява лечебното действие на настърганите моркови, прилагани като лапа при изгаряния (включително и слънчеви) и за лечение на трудно заздравяващи язви. Също със съдържащия се в морковите провитамин А може да се обясни и благоприятното действие на сока от моркови при катарални възпаления на бронхите. Суровите моркови имат умерено глистогонно действие. Сокът от моркови, както и полученото от него етерично масло отначало възбуждат, а след това парализират мускулатурата на чревните глисти и по този начин облекчават изхвърлянето им. Сурови, най-добре настъргани моркови могат да се използват като противоглистно средство (но не винаги надеждно) — главно при ентеробиоза и аскаридоза. Лечението с моркови може да се опита главно при слаби деца, при които прилагането на по-ефикасните противоглистни лекарства може да е свързано с рискове от отравяне. Морковите са ценно средство в детската лечебна практика при нарушения на храненето, особено при кърмачета. На морковите се приписва и диуретично действие.

 

Нар

Още от древността са известни противотенийните свойства на корите на клоните на нара. Поради адстрингентните и противовъзпалителните си качества корите на билката нар са използвани при диарии, дизентерия, гастрити. Като адстрингентно средство 2 чаени лъжички ситно счукани кори от плода се заливат с 1 чаша вода, оставят се да врят 15 мин и се прецеждат - доза за 2 дни. При тении - 50 г кори от корена и стеблото се варят 15 мин с 1/2 л вода. След изстиване се прецежда и се изпива в продължение на 2 - 3 часа под лекарски контрол.