Билколечение при гъбички по краката

Кожните гъбични инфекции се причиняват от микроорганизми, които използват кожата като жизнена среда. Най-често в медицинската практика гъбичките се наблюдават по краката (tinea pedis), по-рядко по тялото (tinea corporis) или главата (tinea capitis).

Гъбичките по краката засягат най-повърхностния рогов слой на кожата. Предпочитани места за тяхното развитие са най-влажните и топли, слабо проветрявани участъци. Обичайно инфекцията започва със засягане на пространството между четвърти и пети пръст на крака, последвани от това между четвърти и трети. При липса на своевременни мерки и при подходящ терен за развитие, те постепенно обхващат и останалата част от стъпалото. Гъбичките по краката водят до задебеляване на епидермиса, лющене на кожата, сърбеж, болезнено нацепване, неприятна миризма. Не всеки развива тинея педис. Смята се, че за това има известна предразположеност. Такава със сигурност е налице при нарушен имунитет, особено при диабетици.

 

 

Билки и билколечение

 

Ябълковия оцет

Напълнете леген с топла вода и оцет в равни части (ябълковия оцет е доказано най-ефективният). Накиснете ноктите в този разтвор за около 20 минути. Избършете ги със суха кърпа и след това със супер абсорбираща хартия. Това трябва да се прави два пъти дневно, докато симптомите изчезнат.

 

Чаено дърво

Маслото от чаено дърво е естествен и мощен фунгицид и антисептично средство. Разтрийте засегнатите нокти с памучен тампон, напоен с масло от чаено дърво. Правете това два пъти дневно, сутрин и точно преди да отидете в леглото (три пъти ако е възможно), за максимален ефект.

 

Вода за уста

Почти във всички домове има вода за уста. Накиснете засегнатите нокти за около 20 минути два пъти дневно. Антисептикът ще помогне за изкореняването на гъбата.

 

Чесън

Търкайте засегнатите нокти със скълцана скилидка чесън, два пъти дневно и ще бъдете изумени от резултата. Наистина мирише, но има ефект.
Или смесете накълцан чесън, пресен градински чай и ябълков оцет и накисвайте краката си два пъти дневно в него.

 

Спирт

Накиснете засегнатия нокът в спирт за около 20 минути два пъти дневно (сутрин и точно преди лягане).

 

Морска сол

Морската сол, в която има и йод, изсмуква и убива гъбичките. Тя дезинфекцира мястото.

 

Формалин

Приложението на формалин е двустранно. Трябва вечер краката да се намажат с формалин и да бъдат обути в чорапи. По този начин страдащият спи до сутринта. След 1 седмица процедурата се повтаря и дава чудесни резултати.

 

Ракия

В 50 мл силна домашна ракия слагате 10-15 капки тинктура от билката змийско мляко, която се продава в билковите аптеки. Смесвате добре и мажете с памук болните участъци. Змийското мляко дезинфекцира и убива гъбичките по краката. То помага още при екземи, лишеи и други кожни заболявания.

 

Билкова смес

Зa дpyгия eфиĸaceн лeĸ ca ви нeoбxoдими тpи cъcтaвĸи – 3%-вa ĸиcлopoднa вoдa, 90%-oв eтилoв cпиpт и нaтypaлeн ябълĸoв oцeт. Cмeceтe paвни ĸoличecтвa oт тpитe cъcтaвĸи и c пoлyчeния eлиĸcиp нaтpийтe зaceгнaтитe мecтa. Haй-дoбpe e дa пpaвитe тaзи пpoцeдypa вeчep пpeди лягaнe. Ocтaвeтe eлиĸcиpa дa дeйcтвa 10 минyти, cлeд ĸoeтo oтмийтe c тoплa вoдa и пoдcyшeтe мнoгo дoбpe.

 

Бъзак

Отвара за бани на крайниците – 2 супени лъжици изсушени и нарязани корени се варят 10 минути в 800 мл вода и след прецеждане в отварата се доливат още 2 л топла вода. В тази течност се натопяват за 10 минути ходилата или дланите. Оставят се да съхнат, без да се измиват. Курс на лечение – няколко дни по веднъж дневно

 

Дъбови кори

Отвара за компреси по други участъци на тялото и гънките между краката. В 500 мл се разбъркват 2 супени лъжици сухи наситнени дъбови кори и се варят 20 минути на умерен огън. След като течността изстине, се прецежда. Курс на лечение –  5-7 дни. Ако кожата има екзема, лечението се повтаря. Същата отвара има благоприятен ефект и при пемфигус на кожата. При изобилно изпотяване към дъбовите кори се прибавя 1 супена лъжица градински чай (салвия). Използва се и за бани.

 

Мащерка

Запарка за баня: 200 г изсушени стръкове с цветовете се заливат с 4 л кипяща вода и се оставят да престоят 1 час. Течността се прецежда и се разделя наполовина – за 2 бани. Те облекчават и болки в петите. Престой във водата 20-30 минути.

 

Повет

За бани и за пиене – в 1 л вряла вода се запарват 2 чаени лъжички сухи листа, набрани по време на цъфтежа, оставят се да киснат 1 час. От прецедената запарка се заделя за пиене 200 г – 2 пъти дневно по 1 кафена чашка, а останалата течност се използва за баня.

 

Джоджен

За лапи – китка пресен джоден се нарязва на ситно и намачква в порцеланов или дървен съд, прибавя се малко вода за кашичка, която се налага върху кожата за 10-15 минути. Лапата се отстранява с леко избърсване и кожата се оставя да изсъхне. При сърбеж или дразнене се изплаква. Прилага се при повърхностни неусложнени микози.

 

Рецепта Ванга

  • Правете всяка вечер бани на краката във вода от сварен босилек.
  • Добре измити, стъпалата се потапят в силен винен оцет. Вечерта се спи с чисти чорапи, напоени с оцета.
  • Правят се бани с хладка вода, в която са разтворени по 1 с.л. сода бикарбонат и сол.
  • Счукан джоджен се смесва със сол и се слага между пръстите.