Билколечение при далекогледство
Далекогледството е състояние на намалена зрителна острота поради по-малката дължина на очната ябълка или поради по-малката пречупваща сила на очната леща. То е най-честата рефракционна аномалия и се среща при около 50% от хората. При това състояние фокусът на оптическата система не попада точно върху ретината, а лежи зад нея. Това води до характерни оплаквания и необходимост от консултация със специалист по офталмология. Обикновено състоянието на далекогледство започва в детството и продължава през целия живот на човека.
Хората, страдащи от далекогледство, изпитват проблеми, свързани със зрението наблизо. Това включва дейности като четене или работа с компютър. При далекогледство светлинните лъчи се пречупват така, че образът се получава зад ретината. В следствие, близките образи може да не се виждат ясно. Причините, водещи до рефрационната аномалия далекогледство могат да бъдат различни: аксиално скъсяване на очната ябълка, плоска леща или намалена изпъкналост на роговицата, възрастови промени.
Билки и билколечение
Мента
Ментата е известна с успокояващото си въздействие върху нервната система. Освен това, ментата стимулира секрецията на слъзните жлези и увеличава продукцията на сълзи, които овлажняват окото, предпазват го от прекомерно изсушаване и замърсяване с прахови частици. Препоръчва се по една или две чаши чай дневно.
Очанка
Тази билка е получила своето име благодарение на положителните ефекти върху функцията нз очите. Тя се препоръчва като универсална билка за лечение на очни заболявания. Положителното й въздействие се дължи на редица съставки: гликозиди, стероли, танини, фенол-карбоксилни киселини. Тази билка намалява възпалението и действа успокояващо на изморени и раздразнени очи.
Приложение на очанка: В 200 милилитра вряща дестилирана вода се добавят 2 чаени лъжици листа на очанка. След това се накисва за 15 минути и се прецежда с много фина цедка. Разрежда се със 100 милилитра дестилиране вода и се използва като разтвор за промиване на очите. Билката може да се открие и под формата на хранителна добавка.
Лайка
Подобно на ментата, и лайката има успокояващо действие и осигурява по-добро отпускане на цялото тяло. Препоръчва се чай от лайка да се приема всяка вечер преди лягане.
Приложение на лайката: освен като чай, лайката може да бъде използвана за приготвяне на компреси. Много е лесно, просто не изхвърляте пакетчетата от чая, а ги поставяйте върху очите за около 10 минути.
Куркума
Положителния ефект на куркумата се обяснява с наличието на активната съставка куркумин, която има противовъзпалителни и антибактериални свойства. Подобрява зрението като повишава кръвообращението в организма и подобрява реологичните свойства на кръвта (действа като разредител на кръвта). След като кръвта се движи по-бързо, доставката на достатъчно кислород, хранителни вещества, витамините и минералите достигат по-лесно до най-малките кръвоносни съдове, включително и тези на очния сегмент.
Приложение на куркумата: може да бъде използвана под формата на прах за овкусяване на различни ястия. Ако не ви харесва вкусът на куркумата, може да приемате под формата на таблетки, с препоръчителна доза 400 милиграма, след хранене.
Магданоз
Една връзка магданоз я нарязвате много ситно и я смесвате с кисело мляко (1 кофичка). Получава се смес, която трябва да се изконсумира за един ден. Това става на три дози. Така продължавате един месец. След това към тази смес започвате да добавяте връхчета от прясна коприва. Така продължавате още един месец.
Рецепти Петър Дънов
Според Петър Дънов по-нататъшното развитие на далекогледството може да се ограничи, като се приложи общо лечение по следния начин:
I. Сутрин, обед и вечер 15 минути преди ядене се изпива по 1 винена чашка от 75 г (за деца наполовина) отварка от агримония, широколистен живовляк (листа), листа от горска ягода, метличина (цвят), невен (листа и цвят), очанка (листа и цвят) и синя тинтява — по 50 г от всяка. От тази смес 2 пълни супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода. На тих огън се вари захлупена 5 минути и като изстине, се прецежда. По желание се подслажда с мед и лимон на вкус.
Добре е след обяд и вечеря болният да изяжда следната смес (за деца наполовина): по 1 чаена лъжичка бъзов мармалад, пресен селски хлебен квасец и чист пчелен мед, настърган лимон и 1/4 чаена лъжичка прах от яйчени черупки, а след нея да изпива и 1 чашка от 50—100 г сок от моркови, червено цвекло, ябълки и черни боровинки по равни части.
II. Два часа след ядене се изпива 1 винена чашка отварка от 5 ореха, счукани с ядките и черупките заедно, и по 2 супени лъжици корени от репей (чичек) и обикновена коприва — в 1500 г вода се варят 15 минути, след това се прибавят 4 супени лъжици от следната смес: акация (листа), борови връхчета, исландски лишей, росопас и спирея — по 50 г от всяка, 1 лимон, разрязан на 4 части, и 1 изравнена чаена лъжичка канела на прах. Вари се още 15 минути и като изстине, се прецежда през кърпа и се пие подсладена с мед по вкус.
III. Вечер преди лягане при запек, даже еднодневен, се прави клизма с 1 л топла вода (за деца 200—500 г), последвана от парна баня на главата с чай от лайка (цвят) и бъзов цвят — по 2 супени лъжици от двете в 1 л вода се варят 5 минути. Следват сухо изтриване на лицето, меняваща баня на краката до под коленете (42°С за 30 секунди, 20°С за 3 секунди — 5 пъти) и коремен компрес от 4 хасени парчета, натопени в топъл чай от бял равнец (2 супени лъжици цвят и листа се запарват с 500 г вряща вода; вари се захлупено 5 минути). Отгоре се слагат сухо хасено парче и вълнен пояс. На очите се прави хладка баня (20°С за 1 минута) със солен разтвор от 500 г преварена вода и 18 г морска сол, след което се налагат с торбичка от марля, напълнена с прясна хладка несолена извара или пък с попарен цвят от бъз (свирчовина). Главата се налага с „шапка“ от тънко хасе, ушита така, че да покрива слепите очи, напълнена с хладък пресен селски хлебен квасец (забъркан гъсто преди 4 часа), засилен с 9—12 супени лъжици диви кестени, настъргани с корите, а отгоре вълнена шапка. Държат се цяла нощ.