Билколечение при депресия

Депресията се характеризира с комбинация от симптоми, включително лошо настроение, което е постоянно и съществено намалява способността за работа, сън, хранене и получаване на удоволствие от ежедневните дейности. Такива периоди на депресия могат да настъпят веднъж, два или повече пъти в живота. Ако не се лекуват, епизодите обикновено продължават между 6 месеца и година.

Депресията може да е свързана с различни събития в живота като смърт на близък, развод или загуба на работа. Приемането на определени медикаменти или алкохол също може да отключи депресията. Това състояние не се предизвиква от слабост на характера, мързеливост или липса на воля и много често възниква спонтанно, без да е отключено от събитие или болест.

 

 

Билки и билколечение

 

Жълт кантарион

Жълтият кантарион е билка, която древните лечители използвали за лечение на меланхолия (днес означавана като клинична депресия). Някои изслседвания са доказали, че ефектът на билката е съизмерим с този на антидепресантната лекарствена терапия, но с по-малко странични ефекти. Жълтият кантарион може да бъде от полза за лечение на лека до умерена депресия, но трябва да се използва с повишено внимание, тъй като може да повлияе действието на редица лекарства, включително антидепресанти, лекарства за ХИВ/ СПИН, противозачатъчни, лекарства разреждащи кръвта, лекарства за химиотерапия и други.

 

Шафран

Шафранът може да повиши серотониновите нива в мозъка, което намалява признаците на депресия. Може да се използва под формата на чай или екстракт. За приготвянето на чай е необходимо няколко тичинки (5-6) да бъдат поставени в чаша топла вода. Полученият чай се пие на малки глътки, през целия ден.

 

Кава-кава

Кава-кава е екзотична билка, с успокояващи свойства. Приемана под формата на корен на прах или капсули, оказва положително въздействие за намаляване на нивата на депресия. Прахът от корен на кава-кава може да се смеси с малко хладка вода, прецежда се и останалата смес се изпива.

 

Джинджифил

Джинджифилът e пoлeзeн и пpи дeпpecия. B 1.2 л вpялa вoдa дoбaвямe 5 cyпeни лъжици нacтъpгaн джинджифил, мeд нa вĸyc и paзбъpĸвaмe. Πpeцeждaмe пpeз cитo, дoбaвямe щипĸa лют чepвeн пипep и 4 cyпeни лъжици цитpycoв coĸ. Πиe ce гopeщo.

 

Тинтява

Тинтявата е билка, подходяща в случаите на депресия, свързани с песимизъм, обезкуражаване и липса на желание за развитие.

 

Тиквени семки

Тиквените семки доставят на организма високи нива на аминокиселината триптофан, която стимулира синтеза на серотонин в мозъка. Нормалните нива на серотонин осигуряват усещане за спокойствие и удовлетворение.

 

Маточина

2 супени лъжици от билката се накисват в 400 мл вряла вода и се оставя за 1 час. Прецежда се и се приема три пъти на ден, по 100 мл. Тази рецепта не е подходяща при остро възпаление на стомаха и червата.
Мащерка
2 супени лъжици от билката се накисват в 500 мл гореща вода. Оставя се 2 часа да престои, след което се прецежда и се пие три пъти на ден, по 100 мл преди хранене. 

 

Омега-3 мастни киселини

Омега-3 мастните киселини са от голямо значение за правилното регулиране на редица мозъчни функции, включително и настроението. Тези здравословни мазнини могат да бъдат открити в някои видове студеноводни риби, ленено семе, ленено масло, орехи, добавки с рибено масло и други.

 

Лавандула

1 супена лъжица от билката се залива с 400 мл гореща вода. Кисне се 1 час и се прецежда. Пие се 4 пъти на ден, по 100 мл.

 

Риган

1 супена лъжица от билката се залива с 400 мл гореща вода. Оставя се да се накисне 1 час, след което се прецежда. Пие се по четири пъти на ден, по 80 мл преди хранене.
Индийско орехче
Настъргва се и се яде 3 пъти дневно, в количество колкото лещено зърно.

 

Орлови нокти

2 супени лъжици от билката се варят 10 минути на тих огън и след това се прецежда. Пие се 3 пъти на ден, по 100 мл.

 

Rозмарин

1 супена лъжица листа от розмарин се заливат с 400 мл гореща вода. Киснат се два часа и се прецеждат. Пие се по 3 пъти на ден, 100 мл преди хранене.