Билколечение при дерматомиозит
Дерматополимиозит е рядко срещано заболяване, което засяга кожата (с ливидно зачервяване на лицето и на други участъци) и мускулите с болки и прогресираща слабост, като често се съчетава с злокачествени тумори на вътрешните органи.
Билки и билколечение
Арника
Корените на арника съдържат тимол, който е силен противовъзпалителен агент. Може да се използва под формата на линименти, мази, както и в състава на хомеопатични медикаменти.
Босвелия
Босвелията е известна с противовъзпалителното си действие билка и често се използва за лечение на сутрешната скованост при артрит и мускулни нарушения. Билката може да се открие в изсушена форма или като хранителна добавка.
Розмарин
Няколко листа розмарин може да спомогнат за намаляване на отока на възпалените мускули. Използвайте пресни или изсушени листа. Противовъзпалителното действие на розмарина помага за по-бързо успокояване на възпалената мускулна тъкан и ускорява възстановяването. Тъй като лесно се абсорбира през кожата, може да напоите мека кърпа в отвара от розмарин. За да приготвите такава, сложете няколко листа в половин литър вряща вода. Покрийте съда и оставете да престои 30 минути. Прилагайте като компреси в засегнатите области два или три пъти на ден.
Куркума
Фармакологично активната съставка на куркумата – куркумин, ограничава действието на ензимите липооксигеназа и циклооксигеназа, които участват във възпалителния процес. По този начин облекчава болката, повишава мобилността и намалява възпалението.
Женско биле
Женското биле е известна билка от стари времена със способността си да намалява мускулното възпаление. За целта, екстракт от корен от женско биле се приема два пъти на ден, след хранене.
Ниргунди
Листа от тази малко позната билка се препоръчват най-вече при възпаление и наличие на подуване на мускулите.
Асафетида
2 грама от подправката се разтваря в една супена лъжица кокосово масло и се прилагат локално като противовъзпалителен мехлем. Дава незабавно облекчение при възпалителни състояния.
Джинджифил
Джинджифилът е натурално средство за облекчаване на болката, с дълга история на употреба с медицинска цел. Има способността да пречи на синтеза на простагландините, които участват във възпалителния отговор. Приемайте преди лягане под формата на чай или сух джинджифил. Доказано е, че намалява болката с около 24 %.
Билколечение
Има и популярно лечение на болестта. Терапията с народни средства е безопасна, защото се основава на натурални продукти и лечебни билки. С дерматомиозит лечението е насочено към намаляване на възпалителния процес, като за целта се вземат отвари от лечебни билки и също така се използват външни средства.
Приемането на народни напитки не причинява странични ефекти, препоръчва се да се приемат по време на периода на ремисия, за да се предотврати повторната поява на заболяването.
Отвари за орално приложение:
- Овес. 2 чаши овес добавят към 5 чаши вряща мляко, нагрява на слаб огън в продължение на 3 минути, след това 2 държат часа и се филтрува. Вземете 100 ml от този декор три пъти на ден. Лечението трае един месец, след това направете едномесечна почивка и повторете курса.
- Червени боровинки. В 200 мл вряща вода се задушава 1 супена лъжица. л. листа от череша, вари при ниска температура за 5 минути, заемът се охлажда и филтрира. Пийте цялото бульон през деня. Лечението продължава 2-3 месеца.
- Хмел. В 200 мл вряща вода се задушава 2 супени лъжици. л. раздробени конски шишарки, настоявайте 2 часа, след това филтрирайте. Пийте 50 ml инфузия 3 пъти на ден.
- Глухарче. В терапията се използват корените на това растение. 1 супена лъжица. л. нарязани корени се налива 1 чаша вряща вода, къкри в продължение на 5 минути, след това настоява на 2 часа и се филтрува. Вземете 100 mg от лекарството два пъти дневно. Терапията трае три седмици, след което те правят седмична почивка и повтарят курса.
Външни народни средства:
- Уилоу. Пресните листа и пъпки на растенията се смилат и се излива вряла вода (100 мл вода на 1 супена лъжица. L. растителни суровини), настоява час. Използвайте този инструмент за компресиране на кожата в местата на проявяване на болестта.
- Можете също така да подготвите мехлем въз основа на върбови пъпки. 100 г масло се разтопи, 2 супени лъжици. л.натрошени върбови пъпки, държани във водна баня в продължение на 15 минути, след което се изсипват в стъклен съд. Мазът се съхранява в хладилника и се втрива в засегнатите области на кожата два пъти дневно.
- Зефир. 1 супена лъжица. л. корените на това растение нарязани и изсипва 100 мл вряща вода, настояват половин час и се използва за компреси.
- Ерагон (естрагон или перагон). Подгответе мехлем от семената на това растение. 100 g вътрешен джолан се стопява във водна баня и се добавят смляни сергонни семена в съотношение 5: 1. Сместа се държи в пещ при 150° С в продължение на 5 часа, след което се филтрува. Съхранявайте мехлема в стъклен съд в хладилника. Смажете засегнатите участъци от кожата три пъти на ден.
- По подобен начин, можете да подготвите мехлеми от коктейл, целанд и ленено семе. Те се използват и за смазване на засегнатата кожа.
Общи мерки
- Почивката на легло е от полза за пациентите с тежко мускулно възпаление
- При пациенти с тежка мускулна слабост е необходимо да се назначи физиотерапия с цел профилактика на контрактурите
- При пациентите с дисфагия след нахранване не трябва да лягат на легло, за да се предотврати аспирацията и пневмонита
- Трябва да се установи дали пациентът е фотосензитивен и да се предпише избягване на слънчевите лъчи или ползване на слънце предпазни кремове с голям UV филтър