Билколечение при заболявания на жлъчните пътища

Жлъчните пътища са малки "тръбички", които пренасят жлъчката (смес от холестерол, киселини, соли и отпадни продукти) от черния дроб до жлъчния мехур, и от там – до тънкото черво. Много са заболяванията, които могат да засегнат жлъчните пътища. В крайна сметка, всички те ги запушват, поради което симптомите им са твърде сходни.

 

 

Билки и билколечение

 

Жълт смил

Използват се чаеве, отвари, запарки от цветовете на жълтия смил. Предписва се например запарка, приготвена от 1 супена лъжица билка, накисната за 1 час в 1/2 л вряща вода. Пие се по 1 кафена чашка преди ядене. 

 

Пчелник

Приготвя се извлек от 2 чаени лъжички оситнена билка, накисната за 4 часа в 250 см³ студена вода. Изпива се за 1 ден. Може да се приеме и под формата на прах по 4 г 2–3 пъти дневно, подсладен със захар.

 

Кисел трън

От корите на корените се прави отвара, като 1 супена лъжица билка се вари 10 мин в 1/2 л вода. Изпива се по 1 винена чашка от отварата преди ядене. От алкалоида берберин е получен препарат, който се прилага като тонизиращо жлъчната секреция средство.

 

Росопас

Прилага се като извлек, приготвен на студено от 2 чаени лъжички ситно нарязана билка с 1/2 л студена вода. След като кисне 8 часа, се изпива за 1 ден. Съществуват и препарати с жлъчегонно и жлъчетворно действие, приготвени от дрогата.

 

Камшик

Приготвя се чай от оситнени стръкове, като 3 — 4 супени лъжици билка се залива с 1/2 л вряща вода. След изстиване чаят се прецежда и се изипива за 1–2 дни. 

 

Петнист бял трън

Плодосемките се дават по 1–2 г дневно в естествен вид или във воден или спиртен извлек. Листата са прилагат по 2–5 г дневно под формата на запарка.

 

Артишок

Използува се 1% запарка от листат с вода по 1 супена лъжица или 1/2 кафена чашка преди ядене. Прилага се и водно-спиртен извлек от билката по 0,10 г преди ядене.

 

Черна ряпа

Използват се кореноплодът, захарен извлек от него (кореноплодът се издълбава, поставя се захар и се изчаква една седмица, след което се използува захарният извлек), настъргани корени, счукани семена под формата на чай и настойка за външно приложение.

 

Вратига

Растението има добре изразено и потвърдено от опита жлъчегонно действие: секрецият на жлъчка се засилва, като се намалява съдържанието на слузни вещества в нея.
Жлъчегонен ефект имат и ментата, хрянът, копривата, невенът чесънът, кромидният лук и други етерични растения. Много подправки имат жлъчегонно действие.

 

Бял равнец

Инфузия от бял равнец действа стимулиращо за евакуация на жлъчния сок. Приготвя се като 1 чаена лъжичка от изсушената билка се поставя в 250 мл вряща вода, покрива се и се изчаква 5 минути. От полза е изпиването на една чаша чай, половин час преди всяко хранене.

 

Мента

Ментата облекчава спазмите на жлъчния мехур, предизвиква обща мускулна релаксация и облекчава свързаната с това болка. Активните съставки на билката стимулират функцията на жлъчния мехур, имат деконгестантно и успокояващо действие.

 

Глухарче

Глухарчето е особено ефективна билка за стимулиране на жлъчната секреция. За една чаша инфузия от глухарче са нужни 2 супени лъжици билка. Препоръчва се приема на 2-3 чаши на ден.

Малко хора знаят, че глухарчето, освен под формата на чай, може да се консумира и в суров вид. Стъблата от глухарче са с високо съдържание на калций и витамин А и В. Може да се консумират по различни начини – сурови в салати, сандвичи или задушени в масло. Подходяща е консумацията на стъблата от глухарче в комбинация с козе сирене, орехи, лимони. Освен стъблата, годни за консумация са още листата, корените и цветовете. При нарушената функция на жлъчния мехур от полза е консумацията на 10-15 стъбла от глухарче на ден.

 

Жълт кантарион

Масло или чай от жълт кантарион може да се използва при случаите на хипотонична жлъчна дискинезия (намалена двигателна способност). Инфузията се получава чрез варене на 1 чаена лъжичка от натрошената билка в чаша вода. Приема се по 2-3 чаши на ден или по една чаена лъжичка масло след всяко хранене. Освен върху черния дроб и жлъчната функция, жълтият кантарион оказва благоприятен ефект и при гастрит и киселини.

 

Цикория

Цикорията е подходящо средство за тези, които страдат от хипертонична жлъчна дискинезия. Оказва спазмолитично действие и стимулира дейността на черния дроб и жлъчния мехур. Може да се използва под формата на инфузия или директна консумация на свежи листа в салати и ястия. За приготвяне на инфузия са нужни 15 грама листа на 1 литър вода. Препоръчва се 1 до 2 чаши на ден.

 

Маточина

Маточината е подходяща и за двете форми на жлъчна дискинезия. Тя регулира жлъчния поток, има спазмолитичен ефект, предотвратява образуването на жлъчни камъни и симулира синтеза на жлъчка в чернодробните клетки.

За приготвяне на чай от маточина са нужни 10 грама листа и цвят в чаша вода. Може да се приема 2-3 пъти на ден.

 

Змийско мляко

Змийското мляко (жълтениче) има спазмолитично действие и облекчава болката. За да запази максимално лечебните си свойства, тази билка трябва да се събира само при слънчево време. При дъждовно време, потъмнява и губи част от активните си вещества.

Използва се под формата на инфузия, получена от 3 грама изсушени листа в чаша вода. Препоръчително е да се пие на малки глътки, през целия ден.

Уместно е използването на тинктура от змийско мляко - по 10 капки, разтворени в малко вода, сутрин, обед и вечер. За да приготвите тинктура, поставете в стъклен съд 15 супени лъжици от изсушената и стрита на прах билка (съхранява се не повече от 3 седмици в хладилник). Добавете 500 мл алкохол (60°) и смесете добре. Затворете съда плътно и го оставете да престои 14 дни. След това, прецедете и съхранявайте получената тинктура на тъмно място до 1 година. След този срок, тинктурата губи своите свойства.

Змийско мляко на прах е чудесен стимулант за чернодробната функция. За терапия на жлъчна дискинезия, може да се приема около 0.5 грама/ 3 път на ден, в продължение на 3 седмици. След това е нужна пауза от 7 до 10 дни.